Dieta sportowa a wrzody żołądka

Choroba wrzodowa żołądka jest jednym z najczęściej występujących schorzeń przewodu pokarmowego. Dotyka głównie mężczyzn (kobiety trzykrotnie rzadziej doświadczają tej przypadłości), nie omija przy tym osób aktywnych fizycznie i dbających o swoją kondycję i zdrowie. Chociaż zdecydowana większość przypadków zachorowań spowodowana jest patogenną aktywnością bakterii Helicobacter pylori , to sam przebieg choroby jak i jej leczenie uzależnione jest w dużej mierze od diety, warto więc by osoby nią dotknięte zapoznały się z podstawowymi zasadami komponowania jadłospisu.

Przeczytaj koniecznie:

Trawienie bez fajerwerków. Jak poradzić sobie z wzdęciami

Zasada pierwsza: częste, a mniejsze posiłki            

Chociaż większość osób aktywnych fizycznie stosuje się do obowiązujących zasad zdrowego żywienia, rozkładając ilość potrzebnych składników odżywczych na pięć a nieraz sześć posiłków w ciągu dnia, to nie zaszkodzi przypomnieć o tym, że ta zasada może mieć istotne znaczenie dla przebiegu choroby. Częstsze, a skromniejsze  posiłki nie obciążają tak żołądka i w wielu wypadkach zmniejszają nasilenie objawów bólowych.

Zasada druga: właściwa obróbka termiczna.

Smażone i grillowane potrawy są smaczne, ale niestety stanowią znaczne obciążenie dla żołądka. Zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem jest gotowanie na parze, gotowanie w wodzie lub duszenie czy pieczenie w folii. Jeśli do tej pory dania smażone często pojawiały się w Twoim menu, zastąpienie ich gotowanymi może zredukować nieprzyjemne objawy bólowe nawet do zera.

Zasada trzecia: rezygnacja z niektórych produktów żywnościowych

Z jadłospisu należy wyeliminować wędzone wędliny i wędzone ryby, nasiona roślin strączkowych, kapustę,  niedojrzałe owoce, a także pieczywo razowe oraz wywary mięsne. Ograniczyć należy stosowanie ostrych przypraw takich jak pieprz, papryka chilli,  musztarda, gorczyca, curry. Warto zrezygnować także z octu i produktów marynowanych.

Zasada czwarta: odpowiednie rozdrobnienie pokarmów

Wszelkie części składowe posiłków warto rozdrabniać na wszystkie możliwe sposoby: siekać, kroić, miksować, ugniatać, a przede wszystkim starannie gryźć i przeżuwać. Wbrew pozorom stopień rozdrobnienia pokarmu może mieć dość istotne znaczenie dla nasilenia objawów choroby. Przykładowo zamiast świeżych warzyw i owoców do diety warto włączyć zupy-kremy (przygotowywane bez mięsnych wywarów) czy przeciery. Świeże mięso można zmielić, doprawić łagodnymi przyprawami ziołowymi, uformować w małe kotlety i ugotować na parze.

Zasada piąta: właściwa temperatura pokarmów

 Spożywanie gorących dań może przyczynić się do nasilenia objawów bólowych, powodując przekrwienie błony śluzowej żołądka, warto więc siadać do stołu w momencie, kiedy potrawa będzie już lekko przestudzona. To samo tyczy się napojów, które również nie powinny być zbyt gorące.

Zasada szósta: eliminacja używek

 Jest to z pewnością zła wiadomość dla namiętnych smakoszy kawy, ale niestety napój ten, ze względu na zawartość niektórych związków drażniących, nie jest pożądanym elementem diety osób z chorobą wrzodową żołądka. Jeszcze bardziej niebezpieczny może okazać się alkohol – już z resztą w całkiem niewielkich ilościach.

Kilka słów na zakończenie

Choroba wrzodowa żołądka ma przebieg falowy, a fazy zaostrzeń i remisji często następują naprzemiennie po sobie. Restrykcyjne trzymanie się powyższych zaleceń* konieczne jest głównie w okresie, kiedy choroba staje się bardziej dokuczliwa.  W okresie złagodzenia jej przebiegu można pozwolić sobie na trochę więcej luzu, jednak i w tym czasie warto nadal trzymać się zasad zdrowego żywienia i nie odbiegać zbytnio od przedstawionych powyżej zasad, w innym przypadku pojawić się może szybki nawrót ostrej fazy choroby. 

*zalecenia zamieszczone w powyższym artykule mają charakter ogólny, w przypadku bardzo ostrego przebiegu choroby wrzodowej żołądka konieczne są dalej posunięte restrykcje. Powyższy artykuł nie zastąpi  konsultacji ze specjalistą, a dieta oparta na zamieszczonych w nim zaleceniach nie zastąpi  farmakoterapii.