Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Kunktatorstwo utrudnia odchudzanie

Jeżeli od pewnego czasu regularnie sobie obiecujesz, że od najbliższego poniedziałku nie będziesz jeść słodyczy, w piątek udasz się do dietetyka, pojutrze zapiszesz się na siłownię, a z planów nic nie wychodzi, to Twoim problemem jest kunktatorstwo, czyli odkładanie realizacji zobowiązań i swoich postanowień na później. Niestety problem wbrew pozorom jest poważny, nie tylko bowiem sprawia, iż nie osiągasz wyznaczonych celów, dodatkowo powoduje psychiczny dyskomfort i obniża samoocenę. Jedynym rozwiązaniem jest przełamanie tego błędnego koła tu i teraz!

Najpierw tworzymy nasze nawyki, a później nawyki tworzą nas

Musisz sobie uświadomić, że zwlekanie z podjęciem działania jest sposobem radzenia sobie z trudnościami utrwalonym przez lata. Kunktatorstwo nie tylko niweczy Twoje starania o poprawę sylwetki, ale odnosi się zapewne do bardzo wielu aspektów życia codziennego, a jego źródłami są m.in. lęk przed porażką, brak samodyscypliny i motywacji. Dodatkowo taka wypaczona postawa ulega utrwaleniu przez zaniżone poczucie własnej wartości. Jak sobie poradzić z tymi trudnościami?

Lęk przed porażką wynika z zaniżonej samooceny

Musisz dać sobie prawo do popełniania błędów i jednocześnie postępować według racjonalnie opracowanego planu. Zbyt optymistyczne założenie, że praca nad własną sylwetką nie będzie wymagała dużego wysiłku, może zniechęcić Cię, gdy pojawią się pierwsze trudności. Z drugiej strony nieuzasadnione obawy, że wdrażanie zdrowych nawyków żywieniowych czy dodatkowej aktywności wiązać się będzie z bezustanną katorgą – również jest czynnikiem deprymującym. Naucz się wyciągać wnioski z popełnionych błędów i pamiętaj, że tylko ten, co nic nie robi, nigdy się nie myli – ale też nie osiąga sukcesu. Nie bój się poprosić o pomoc i daj sobie prawo do drobnych potknięć.

Z silną wolą nikt się nie urodził, można ją natomiast wypracować na drodze powielania niektórych zachowań

Tak jak mycie zębów stanowi czynność niemal zautomatyzowaną, nie wymagającą większych refleksji czy wzbudzania w sobie dodatkowej motywacji, tak podobnie sytuacja może wyglądać w przypadku zdrowych nawyków żywieniowych. Zacząć należy od metody małych kroków – na początek wyznaczaj małe, ale realne cele. Możesz np. zrezygnować ze słodzenia kawy i herbaty albo zamienić popołudniowe ciastko na sałatkę owocową. Zobaczysz, iż w miarę upływu czasu przestaniesz się zmuszać do picia niesłodkiej kawy czy herbaty, bo zaczniesz to robić po prostu odruchowo.

Jeżeli naprawdę chcesz coś zmienić w swoim wyglądzie, to motywacja musi należeć tylko i wyłącznie do Ciebie

Presja otoczenia na nic się zda, gdy Ty nie uważasz, iż Twoje nawyki żywieniowe wymagają skorygowania. Niestety, zmiana wyglądu nie będzie panaceum na wszystkie życiowe problemy i niepowodzenia, dlatego musisz się bardzo dobrze zastanowić nad wiarygodnym dla siebie powodem, dla którego chcesz rozpocząć pracę nad swoją sylwetką. Aby motywacji nie utracić, w trakcie wdrażania zmian należy koncentrować się na osiągniętych, nawet najdrobniejszych sukcesach i zawsze mieć przed oczami swój cel. Ważny jest także realizm i wsparcie osób, które zmagają się z podobnymi problemami lub mają doświadczenie i wiedzę z zakresu odżywiania i treningu.

Zaniżone poczucie własnej wartości — problemem o bardzo złożonej naturze

Zaniżone poczucie własnej wartości może wynikać między innymi z braku samoakceptacji, zbyt małej ilości czasu poświęcanej swojej osobie oraz z pesymizmu. Otaczanie się ponurymi myślami, dręczenie się niepowodzeniami bez wyciągania konstruktywnych wniosków prowadzi do frustracji i nierzadko do depresji. Dlatego tak ważne jest, aby koncentrować się na własnych zaletach i nawet najdrobniejszych sukcesach. Optymizmu również można się nauczyć – trzeba zacząć działać. Sport i aktywność ruchowa, powodują pozytywne zmiany nie tylko w sylwetce, ale również w psychice. Jeżeli posiadasz świadomość tego, że masz problem z niską samooceną – znajdź czas dla siebie i nie utwierdzaj się w przekonaniu, że życie jest niesprawiedliwe.

Przekładanie na przysłowiowe „nigdy” pracy nad własnym wyglądem i zdrowiem może mieć bardzo wiele przyczyn, niekoniecznie wynikających z lenistwa. Należy przede wszystkim zastanowić się nad swoim postępowaniem i poszukać przyczyn problemu w niskiej samoocenie, lęku przed porażką, w braku samodyscypliny czy motywacji. Gdy uda nam się zidentyfikować problem, często jesteśmy w stanie go samodzielnie pokonać, jednak w niektórych sytuacjach należy poszukać pomocy także u psychologa.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.