Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Chcesz ćwiczyć systematycznie? Rozwijaj poczucie własnej skuteczności!

Aktywność fizyczna jest niezwykle pożądanym elementem profilaktyki wielu chorób, czynnikiem wpływającym korzystnie na samopoczucie i kondycję psychiczną, pomagającym skutecznie zwalczać stres czy ułatwiającym utrzymanie zadbanej sylwetki. Najwięcej korzyści jednak ludzki organizm odnosi przy zachowaniu systematyczności – tu jednak pojawia się problem. Naturalna skłonność do oszczędzania energii, nadmiar obowiązków i życie w ciągłym pośpiechu skłaniają raczej do rezygnowania z aktywności fizycznej – choćby na korzyść leżenia przed telewizorem. Co zrobić, aby sport stał się rutyną w codziennym życiu, a nie tylko dodatkowym zmartwieniem?

Czym jest wiara we własną skuteczność?

Wielu naukowców i badaczy stara się opracować skuteczne strategie, które ułatwią zwykłym śmiertelnikom (a także wyczynowym sportowcom) bezproblemowe utrzymanie reżimu treningów. Najnowsze obserwacje wskazują, iż kluczem do sukcesu może się okazać wiara we własną skuteczność, która definiowana jest jako ufność we własne siły, możliwości oraz sens działania. Osoby ufające w celowość podjętych kroków, a także pełne wiary w osiągnięcie sukcesu pracują znacznie ciężej, wytrwalej, nie poddając się pomimo pojawienia się niepowodzeń czy nieprzewidzianych trudności. Dlatego też wypracowywanie nawyków – w postaci choćby wprowadzania regularnej aktywności fizycznej, pomimo istnienia miliona niesprzyjających okoliczności, wiąże się w przypadku takich osób z osiągnięciem sukcesu.

Jak wzmacniać wiarę we własną skuteczność?

Wiara we własną skuteczność określana jest także jako specyficzny rodzaj pewności siebie. Osoby powątpiewające we własne siły i możliwości już na etapie planowania mogą skutecznie zniechęcić się do podjęcia jakichkolwiek kroków, wymyślając przy tym przynajmniej kilka „realnych” argumentów, będących z ich punktu widzenia przeszkodą nie do przeskoczenia. Wiele osób, które posiadają słabo rozwinięte poczucie własnej skuteczności, rezygnuje także z podjętych działań w momencie gdy pojawią się pierwsze trudności. Np. zaplanowałeś wizytę w klubie fitness na środę na godzinę 18.00, ale niestety obowiązki w pracy zatrzymały Cię w biurze 30 minut dłużej, w związku z powyższym „zmuszony” jesteś zrezygnować z treningu – a przecież mógłbyś skrócić czas treningu lub przesunąć go w czasie. 

Jednak jak pokazują obserwacje naukowe, osoby niewierzące w swoją skuteczność nie są z góry skazane na porażkę, istnieją metody pozwalające zwiększyć ufność w osiągnięcie określonych celów. Należy przede wszystkim skoncentrować się na innych własnych sukcesach – choćby najdrobniejszych, a z niepowodzeń wyciągnąć konstruktywne wnioski – bez użalania się nad sobą i samo zadręczania. Pomocne jest także wsparcie – osób bliskich i przyjaciół, a także prawdziwych profesjonalistów – osobistego trenera, psychologa czy dietetyka. Należy przejąć kontrolę nad własnym zachowaniem, pracować nad samokontrolą i dyscypliną. Naukowcy podkreślają także, iż kluczowe znaczenie w wypracowywaniu poczucia własnej skuteczności ma wielozadaniowość. Próba pogodzenie ze sobą obowiązków zawodowych, życia rodzinnego i dbania o kondycję fizyczną może okazać się dodatkowym elementem wzmacniającym twoją wiarę we własną skuteczność.

Podsumowanie

Systematyczna aktywność fizyczna powinna stanowić nieodzowny element codzienności. Dzięki temu unikniemy wielu problemów zdrowotnych – zarówno tych związanych z samopoczuciem jak i kondycją fizyczną. W wypracowywaniu systematyczności pomocne jest wzmacnianie poczucia własnej skuteczności. Ufność we własne możliwości pomaga radzić sobie z przeciwnościami losu i wzmacnia motywację i potrzebę osiągnięcia sukcesu.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.