Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Dobra muzyka lepsza od porcji przedtreningówki

Dobra muzyka lepsza od porcji przedtreningówki
Jeśli szukasz skutecznego, bezpiecznego i zarazem taniego sposobu na to, by podkręcić intensywność treningu i poprawić zdolności wysiłkowe, to wiedz, że jest na to prosty i przyjemny sposób. Okazuje się, że właściwości „dopingujące” może mieć porcja dobrej, energetycznej muzyki. Fakt ten potwierdzają nie tylko codzienne obserwacje i relacje praktyków, ale również eksperymenty naukowe z udziałem sportowców wyczynowych i amatorów!

Wyjątkowa moc muzyki

O tym, że muzyka oddziałuje na nasz nastrój i emocje nie trzeba chyba nikogo specjalnie przekonywać. O tym jak mocny jest to wpływ łatwo się przekonać udając się na koncert ulubionego zespołu, czy chociażby oglądając film grozy, gdzie oprawa muzyczna buduje napięcie i stanowi środek wzmacniający przekaz wizualny. Okazuje się jednak, że unikalne właściwości muzyki można także wykorzystać i w inny sposób. W ostatnich latach pojawiło się wiele interesujących publikacji naukowych traktujących o możliwości zastosowania muzyki w terapii niektórych chorób , łagodzeniu bólu, poprawie funkcji poznawczych oraz… we wspomaganiu zdolności wysiłkowych u sportowców!

Dopingujące właściwości muzyki są faktem naukowym

Przeprowadzone w ostatniej dekadzie badania naukowe potwierdzają, że wpływ słuchania muzyki na wydolność fizyczną jest faktem. Co szczególnie istotne owy wpływ może być albo korzystny, albo – niepożądany. Próba wykonania treningu przy powolnych, melancholijnych utworach może nie tylko obniżyć zdolności wysiłkowe, ale wręcz okazać się niemalże traumatycznym przeżyciem i skończyć - przerwaniem treningu. Kto w to nie wierzy nich spróbuje zrobić trening nóg lub wykonać dłuższy bieg w terenie słuchając np. „VII symfonii Leningradzkiej” Dymitra Szostakowicza… Z drugiej strony jednak sesja treningowa w odpowiednio dobranej, „energetycznej” oprawie muzycznej, może wiązać się z wyraźna poprawa wyników.

Czy wpływ muzyki na wydolność można zmierzyć?

Wydawać by się mogło, że pozytywny wpływ muzyki na nasz zapał do treningu i zdolności wysiłkowe jest tylko złudzeniem, subiektywnym odczuciem, które wymyka się obiektywnym metodom pomiaru. W praktyce jest jednak inaczej. Badania naukowe wskazują, że przy odpowiednio dobranych utworach można uzyskać nawet o 15% lepsze wyniki. To naprawdę sporo, w zasadzie nieporównywalnie więcej niż w przypadku większości suplementów diety dla sportowców i osób aktywnych. Co szczególnie intrygujące, udało się zaobserwować, że słuchając energetycznej, motywującej muzyki nasz organizm lepiej radzi sobie z neutralizacją kwasu mlekowego!!!

Podsumowanie

Trening z dobrze dobraną muzyką w tle jest zarówno przyjemny, jak i efektywny, Powinny o tym pamiętać przede wszystkim osoby, który trudno się zmotywować do tego, by w pełni zrealizować założenia treningowe bądź też utrzymać odpowiednią intensywność. Z informacji tej mogą skorzystać oczywiście także sportowcy wyczynowi. Odtwarzacz MP3, słuchawki i plik dynamicznych utworów muzycznych mogą bowiem zadziałać lepiej niż porcja dobrego preparatu przedtreningowego.

Źródła: Brown LE, Coburn JW, Judelson DA, Statler TA, Bottaro M, Tran TT, Longo NA. J Strength Cond Res. 2011 Sep 28. Effects of self-selected music on strength, explosiveness, and mood. J Strength Cond Res. 2012 Jul;26(7):1934-8. · Eliakim M, Bodner E, Eliakim A, Nemet D, Meckel Y. Effect of motivational music on lactate levels during recovery from intense exercise. J Strength Cond Res. 2012 Jan;26(1):80-6.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.