Wybierając się do restauracji czy baru szybkiej obsługi, warto zwrócić uwagę nie na ofertę menu, ale także na oświetlenie i włączoną w tle muzykę. Okazuje się bowiem, że nastrój jaki towarzyszy spożywaniu posiłku może sprawić, że po obfitym obiedzie zamówimy jeszcze deser bądź też, że zadowolimy się lekkim daniem i wyjdziemy najedzeni nawet po małej porcji grillowanej ryby podanej z bukietem surówek. Do takich wniosków skłaniają przynajmniej wyniki eksperymentu przeprowadzonego przez naukowców Briana Wansink’a i Koerta Van Ittersum’a z Cornell University.
Badacze postanowili przearanżować jedno z pomieszczeń restauracji fast-food, instalując bardziej nastrojowe oświetlenie i włączając w tle relaksacyjną muzykę (jazzowe ballady), a następnie sprawdzić jak wpłynie to na wielkość i kaloryczność spożywanych posiłków. Uczestnicy zostali losowo skierowani albo do części niezmienionej w restauracji, albo do części eksperymentalnej z nastrojowym światłem i muzyką. Czas spędzony przy posiłkach i ilość spożywanego pokarmu została dyskretnie zarejestrowane, a sami uczestnicy zostali poproszeni o ocenę smakowitości dań przed opuszczeniem lokalu. Efekt okazał się zaskakujący.
Wprowadzone zmiany spowodowały, że przeciętny czas konsumpcji posiłku wydłużył się, a średnie spożycie energii zmniejszyło się z 949kcal do 775kcal, różnica więc wynosiła 18%! Co więcej uczestnikom eksperymentu jedzenie podane w bardziej przyjemnej atmosferze smakowało bardziej! Wyniki tego eksperymentu potwierdzają, że nasz nastrój wpływa na konsumpcje pokarmu. Jak nietrudno zauważyć, oświetlenie i muzyka w sposób istotny oddziałują na nasze samopoczucie, a w tym konkretnym wypadku – zadziałały relaksująco.
Kiedy spożywamy posiłki odprężeni nie dość, że smakują nam one lepiej, to zarazem szybciej zaspokajamy apetyt i w efekcie zjadamy mniej. Autorzy eksperymentu uważają też, że nawet kolor ścian może mieć wpływ na spożycie pokarmu – krzykliwe kolory w połączeniu z dynamiczną muzyką i jaskrawym oświetleniem sprzyjają szybkiej konsumpcji posiłków i sprawiają, że jemy dużo.
Wnioski
Wygląda na to, że warto zadbać o to w jakiej atmosferze spożywamy posiłki. Ostre światło, jaskrawe kolory, gwar i szum lub dynamiczna muzyka sprzyjają szybszej i większej konsumpcji oraz zmniejszają uczucie zadowolenia ze smakowitości dania. Analogicznie okoliczności pomagające celebrować spożywanie posiłku takie jak nastrojowe światło i relaksująca muzyka sprawiają, ze jemy mniej, a spożywane potrawy bardziej nam smakują.