Pomysły na białkowe śniadanie

Zasobne w proteiny śniadanie, to doskonały pomysł na wartościowy początek dnia, zwłaszcza dla osób będących w trakcie stosowania diet redukcyjnych czy też zmagających się z nadmierną „żarłocznością” i podjadaniem w późniejszych porach. Jak pokazują wyniki badań naukowych, śniadanie bogate w pełnowartościowe białko nie tylko podkręca tempo przemiany materii i syci na dłużej, ale pomaga dokonywać zdrowszych wyborów żywieniowych w późniejszych porach dnia.

Przeczytaj koniecznie:

Odchudzasz się? Zjedz jajko na śniadanie!

A czy Ty jesz wartościowe śniadanie?

Wiem, że narażę się teraz koleżankom i kolegom po fachu, ale jako dietetyk uważam, że zjedzenie śniadania zaraz po przebudzeniu nie jest wymogiem – istnieją osoby, które rano nie mają apetytu i przełknięcie czegokolwiek stanowi dla nich niemałą torturę. W takiej sytuacji wczesne śniadanie można sobie odpuścić i o dogodnej dla siebie, późniejszej porze spożyć wartościowy posiłek. Jednak osoby, które nie wychodzą z domu bez zjedzenia choćby kromki chleba powinny wiedzieć, iż jakościowy dobór pokarmów ma w tym przypadku niebagatelne znaczenie.

Płatki śniadaniowe dla dzieci (zwłaszcza zalane owocowym jogurtem), kanapka z masłem czekoladowym czy też z wędliną wysokowydajną nie stanowią najlepszego rozwiązania. Raz, że po spożyciu tego typu specjałów szybko zrobimy się głodni, to dodatkowo ryzykujemy węglowodanowym „zamuleniem” i przesłodzeniem. Z większym prawdopodobieństwem w ciągu dnia sięgniemy też po inne niezdrowe, wysokokaloryczne i nafaszerowane cukrem przekąski. Co zatem jeść, aby nasycić się na długo, czuć się dobrze i mieć jednocześnie siłę i energię do działania?

Jaja w roli głównej

Jaja na śniadanie to doskonały wybór, nie dość że sycą i zawierają wiele cennych dla zdrowia składników, to także można przy ich użyciu szybko stworzyć wiele różnych smacznych potraw. Jajecznica, jaja gotowane, sadzone, pasta jajeczna, omlety – zarówno w wersji na słodko jak i w wersji wytrawnej. Komponując posiłek z udziałem jaj nie należy zapominać o świeżych, działających zasadotwórczo warzywach, oraz owocach, będących jednocześnie źródłem wielu witamin, składników mineralnych, zwiazków fenolowych i błonnika. Uwzględnić można także dodatek razowego pieczywa oraz soku warzywnego, np. pomidorowego, a także aromatycznych ziół i przypraw. Jaja na talerzu powinny występować w kolorowym towarzystwie, dzięki temu posiłek będzie nie tylko atrakcyjniejszy kulinarnie, ale przede wszystkim bardziej wartościowy.

Sałatki nie tylko dla smakoszy

Zrobienie sałatki nie musi wiązać się z dużym nakładem pracy, zwłaszcza jeśli zapobiegliwie część składników przygotujemy wieczorem i włożymy na noc do lodówki. Oprócz świeżych warzyw stanowiących zasadniczą część sałatki nie należy zapominać o źródłach białka – może to być mięso, wędzone ryby czy wspomniane wyżej jaja. Ostrożność zachować należy względem dressingów – zamiast majonezu lepiej jest przygotować sos na bazie oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia, można także uwzględnić olej lniany wysokolinolenowy czy nawet - rzepakowy (niedoceniany, a charakteryzujący się dość ciekawym składem tłuszczowym). Z dodatków, z sałatkami bardzo dobrze komponować się będą sery (np. mozzarella będąca świetnym źródłem wapnia), orzechy – np. włoskie, nerkowce, laskowe, migdały, brazylijskie (wyłącznie niesolone i nieprażone).