Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Białkowe śniadanie syci na dłużej

Białkowe śniadanie syci na dłużej
Jeśli należysz do osób, które zaczynają dzień od porcji owoców i dwóch pełnoziarnistych tostów z sałatą i pomidorem w przekonaniu, że jedzą zdrowe i wartościowe śniadanie, a przy tym borykasz się z nieustanną potrzebą podjadania w późniejszych porach dnia, mam dla Ciebie dość ciekawe informacje. To co dostarczasz swojemu organizmowi w postaci tak zaprojektowanego posiłku to oprócz pewne j dawki witamin i błonnika przede wszystkim

Tak, tak, wiem że węglowodany „dostarczają energii” , ale wcale nie jest powiedziane, że powinny stanowić główny składnik pierwszego porannego posiłku. Równie dobrym, albo i nawet lepszym rozwiązaniem może być śniadanie białkowe.

Za chęć zjedzenia pokarmu odpowiada wiele czynników, między innymi aktywność hormonów takich jak grelina, która inicjuje uczucie głodu oraz cholecystokinina, która głód hamuje. Oczywiście również i inne hormony wpływają na mechanizmy związane poboru pokarmu, ale w tym artykule nie będziemy się nimi zajmować. Wg wyników holenderskich badań wysokobiałkowe śniadanie skorelowane jest z niższym poziomem greliny i potencjalnie wyższym poziomem cholecystokininy niż ma to miejsce w wypadku śniadania składającego się głównie z węglowodanów. Innymi słowy proteinowy posiłek zmniejszać może apetyt skuteczniej niż posiłek bogaty w węglowodany.

Effect of a high-protein breakfast on the postprandial ghrelin response. Blom WA, Lluch A, Stafleu A, Vinoy S, Holst JJ, Schaafsma G, Hendriks HF.