Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Gorąca czekolada smakuje najlepiej, gdy…

Gorąca czekolada smakuje najlepiej, gdy wypijemy ją w kubku o odpowiednim kolorze. To nie żart! Barwa filiżanki czy kubka może w sposób istotny wpłynąć na natężenie wrażeń smakowych. Potwierdzają to badania naukowców, zajmujących się oceną preferencji potencjalnych konsumentów lokali serwujących gorące napoje. Nie po raz pierwszy okazuje się, iż „jemy oczami”, tymczasem aspekt wizualny i sposób podania spożywanych potraw bywa przez nas zazwyczaj niedoceniany.

W jakim kubku gorąca czekolada smakuje najlepiej?

Przeprowadzone niedawno badania wskazują, iż kolor filiżanek może wpływać na ocenę sensoryczną spożywanych w nich napojów. Smak gorącej czekolady można docenić bardziej, spożywając ją w filiżankach w kolorze pomarańczowym z białym lub ciemno kremowym wnętrzem. Właśnie te, a nie inne barwy pozwalają najsilniej poczuć słodycz i intensywność aromatu kakaowego przysmaku. Jako kolejną ciekawostkę warto dodać, że trakcie prowadzonego eksperymentu, spośród wszystkich naczyń prezentowanych ochotnikom biorącym udział w degustacji, najmniejszym powodzeniem cieszyły się te o barwie białej – być może dlatego, iż są najczęściej spotykane w lokalach serwujących tego typu smakołyki.

Badanie opublikowane na łamach Journal of Sensory Studies wskazuje na istotną rolę, jaką spełnia sposób podania spożywanych pokarmów – aby wyeksponować ich najbardziej pożądane cechy sensoryczne (w tym wypadku słodycz i czekoladowy aromat) nie wystarczy odpowiedni skład recepturowy – trzeba również postarać się o estetyczną i miłą dla oka oprawę wizualną. Jak pokazuje praktyka, wielu osobom po prostu brakuje czasu i chęci na przykładanie się do kolorystyczno-estetycznej kompozycji spożywanych potraw. Jest to błąd, zubożający przyjemność, jaką niewątpliwie daje jedzenie. Odpowiednie uatrakcyjnienie posiłku może być szczególnie przydatne w przypadku osób budujących masę mięśniową, które mają problem ze zmieszczeniem w siebie zaplanowanej ilości jedzenia.

Jak przyrządzić smaczną i zdrową gorącą czekoladę?

Skoro już jesteśmy przy temacie gorącej czekolady, warto zastanowić się chwilę nad tym, jak przygotować ten napój by był nie tylko smaczny, ale i zdrowi i wartościowy. Otóż gorąca czekolada serwowana w restauracjach czy kawiarniach posiada jedną istotną wadę – jest źródłem znacznej ilości cukru. Często posiada postać rozwodnionego i przesłodzonego puddingu, nierzadko ozdobionego sporą dawką równie mdłej w smaku (bo dosłodzonej) bitej "śmietany" (otrzymywanej z olejów roślinnych dostarczających szkodliwych izomerów trans).

Dla wielbicieli tego napoju mam dobra wiadomość – można przygotować go samodzielnie i spożywać w ramach zdrowego jadłospisu – również tego ukierunkowanego na redukowanie zbędnej tkanki tłuszczowej. Wystarczy zaopatrzyć się w dobrej jakości kakao (czyli takie, które nie zawiera rafinowanych cukrów), dobrej jakości mleko (najlepiej mikroflitrowane) oraz wybrane dodatki, które wzbogacą czekoladowy smak i aromat. Można wykorzystać kakao tradycyjnie stosowane przez mamy czy babcie do wypieków – będzie to zdecydowanie lepsza opcja niż popularne, dosładzane produkty, tworzone z myślą o dzieciach.

Z dodatków godne polecenia są przede wszystkim przyprawy takie jak: chili, kardamon, cynamon, wanilia. Pierwsza z wymienionych przypraw dostarcza kapsaicyny — substancji o właściwościach termogennych, uwzględnienie jej w recepturze pomoże uzyskać napój o walorach odchudzających (o ile nie dodamy mleka, gdyż zawarta w nim kazeina blokuje działanie kapsaicyny). Polifenole obecne w cynamonie natomiast pozytywne wpływają na gospodarkę glukozowo-insulinową i pomagają zmniejszyć łaknienie, co także ma istotne znaczenie w pracy nad sylwetką. Warto tutaj wspomnieć, że samo kakao jest źródłem substancji o działaniu prozdrowotnym, które m.in. posiadają zdolność do zwiększania syntezy tlenku azotu.

Aby zrównoważyć intensywny i gorzki aromat naturalnego kakao można sięgnąć po słodzik – najlepiej naturalny, taki jak stewia. Tak przyrządzony napój nie tylko nie wpłynie negatywnie na sylwetkę, ale dostarczy solidnej dawki antyoksydantów, a także zaspokoi ochotę na coś słodkiego. Amatorom tego smakołyku sugeruję przeprowadzić w domowym zaciszu testy sensoryczne z udziałem różnego koloru i kształtu filiżanek czy kubków i ocenić, czy wyniki badania opublikowanego w Journal of Sensory Studies mają przełożenie na codzienną praktykę...

Podsumowanie

Badania naukowe wskazują, że kolor naczynia, w którym spożywana jest gorąca czekolada może w istotny sposób wpłynąć na intensywność odbieranych wrażeń zmysłowych. Chociaż informacja ta wydawać się może nic nieznacząca ciekawostką, to po głębszym zastanowieniu sytuacja wygląda trochę inaczej. Warto o tym aspekcie pamiętać, serwując sobie również potrawy inne niż wspomniany napój. Może okazać się bowiem, że zbytni pośpiech i spożywanie posiłków "byle jak" zubaża ich smak oraz aromat, odbierając nam tym samym przyjemność z jedzenia. W kwestii samej czekolady natomiast warto mieć na uwadze, że można ją przygotować w taki sposób by stanowiła zdrowy i wartościowy dodatek do diety.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.