Kawa 2w1 z l-karnityną – „hit” czy „kit”?

W ostatnim czasie zauważyć można wyraźny wzrost zainteresowania unikalnymi właściwościami… kawy. Coraz więcej mówi się o jej walorach prozdrowotnych i potencjale odchudzającym. Producenci środków wspomagających odchudzanie postanowili więc zarobić na tym trendzie wypuszczając na rynek „wzmocnione” wersje kawy, posiadające rzekomo silne działanie wspomagające redukcję tkanki tłuszczowej.

Przeczytaj koniecznie:

Czy kawa jest zdrowa?

Oprócz kapsułek i tabletek zawierających kawowe ekstrakty pojawiły się też produkty „2w1” i „3w1” do rozpuszczania w gorącej wodzie, będące de facto kawą rozpuszczalną wzbogaconą w substancje przyspieszające odchudzanie. Środki tego są wygodne, smaczne i poręczne, a także łatwo dostępne, warto się jednak zastanowić, czy faktycznie ich stosowanie wspomóc może redukcję tkanki tłuszczowej czy też paradoksalnie – ją utrudnić?

Odchudzająca moc kawy

O tym, że kawa wspomagać może odchudzanie w świecie nauki mówi się już od dłuższego czasu. Niestety w obiegowym przekonaniu jednak napój ten ciągle postrzegany jest jako bezwartościowa używka, choć powoli ulega to zmianie. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że regularna konsumpcja niesłodzonej kawy pozytywnie wpływa nie tylko na bystrość umysłu, ale także na zdrowie i… na sylwetkę. Badania naukowe wskazują, iż za sprawą wysokiej zawartości kofeiny kawa działa termogennie zwiększając wydatkowanie energii, a obecność polifenoli sprawia, że pozytywnie oddziałuje ona także na parametry metaboliczne takie jak wrażliwość insulinowa. Wszystko to sprawia, że znakomicie sprawdza się jako napój wspomagający odchudzanie. Fakt ten zaczyna być wykorzystywany przez producentów suplementów diety.

Problem polega na tym, że na konwencjonalnej kawie dużo więcej zarobić się nie da, więc bezustannie trwają intensywne prace mające na celu tworzenie nowych środków stanowiących „wzmocnioną wersję kawy”, która jeszcze mocniej nasilać będzie tempo spalania tkanki tłuszczowej. Przykładem tego typu wynalazków są kawy instant typu „2w1” i „3w1” wzbogacone o substancje dodatkowe, których zadaniem jest zmniejszanie łaknienia, nasilanie mobilizacji kwasów tłuszczowych i przyspieszanie metabolizmu. Tak mówi teoria, a co na to praktyka?

Odchudzająca kawa instant – co kryje w sobie?

Odchudzająca kawa instant typu „2w1” lub „3w1” na pierwszy rzut oka wydaje się być opcją idealną dla osób chcących pozbyć się nadwagi. Wśród składników tego typu preparatów, oprócz kawowych ekstraktów znajdziemy m.in.:

  • l-karnitynę, czyli substancję która uczestniczy w transporcie długołańcuchowych kwasów tłuszczowych do wnętrza mitochondriów komórkowych umożliwiając ich spalanie;
  • chrom – pierwiastek biorący udział w regulacji funkcjonowania gospodarki insulinowo-glukozowej, mający jednocześnie wspomagać kontrolę łaknienia, a dokładnie – zmniejszając apetyt na słodycze,
  • błonnik rozpuszczalny – jak wiadomo, błonnik jest ważnym składnikiem naszej diety, wpływa na motorykę przewodu pokarmowego, opóźnia opróżnianie żołądka, obniża poposiłkową glikemię i może zmniejszać łaknienie.