Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Kuchnia
Wiórki kokosowe -  wartościowy składnik diety

Wiórki kokosowe - wartościowy składnik diety

PoTreningu

Wiórki kokosowe otrzymuje się z wysuszonego i startego miąższu orzecha kokosowego. Często stosowane są jako dodatek do ciast, ciastek i rozmaitych batoników i mało kto traktuje je jako wartościowy element zdrowej diety. Faktycznie, gdyby pobieżnie przyjrzeć się wartościom odżywczym tego produktu żywnościowego, okazałoby się, że zawiera jedynie śladowe ilości witamin i białka, trochę potasu i magnezu, a jego „bazę” stanowi tłuszcz, a dokładnie kwasy tłuszczowe nasycone.

Podpowiedź trenera:

Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy - chętnie ułożymy profesjonalny plan za Ciebie. Dołącz do grona 50 000 zadowolonych klientów :)

  • Darmowe konsultacje z doświadczonym dietetykiem i trenerem
  • Ponad 4000 posiłków i 500 ćwiczeń, które możesz dowolnie wymieniać
Sprawdź ofertę

Wiórki kokosowe okazują się być pomimo tego wartościowym elementem diety, przede wszystkim  za sprawą sporej zawartości błonnika (ok21g/100g). Błonnik pokarmowy, choć nie jest rozkładany przez nasze enzymy trawienne, to uznaje się, iż jego  jest konieczny  dla prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego. Odpowiednie jego spożycie wspomaga także odchudzanie, obniżając łaknienie czy korzystnie wpływając na poposiłkową glikemię (czyli wzrost poziomu cukru po spożyciu pokarmu). Niestety, wiele osób nie dostarcza jego odpowiedniej ilości z diety, stąd też istotne jest by uwzględnić w jadłospisie dobre źródła błonnika.

Szczególnie w okresie stosowania diety niskowęglowodanowych, kiedy najczęściej wyraźnemu zmniejszeniu ulega spożycie produktów roślinnych bogatych w substancje balastowe, wiórki kokosowe stanowić mogą znakomite uzupełnienie codziennego menu. Błonnik pokarmowy w nich zawarty wpływa także korzystnie na profil lipidowy krwi, co potwierdziły badania naukowe (Trinidad i wsp.). Wiórki kokosowe pomimo, iż zawierają ponad 60% tłuszczu wykazują działanie hipolipemizujące i nie ustępują tutaj płatkom owsianym. Wynika to nie tylko z obecności błonnika, ale również z faktu, iż lipidy w nich zawarte to przede wszystkim średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe ( MCT), które wchłaniane i metabolizowane są zupełnie inaczej niż kwasy długołańcuchowe - nie wykazują tendencji do odkładania się w postaci tkanki tłuszczowej i podnoszenia poziomu złego cholesterolu.

Wiórki kokosowe stanowią tanie i wartościowe źródło błonnika pokarmowego i średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych, których odżywczy potencjał często wykorzystywany jest w żywieniu i suplementacji sportowej. Wiórki kokosowe nadają się znakomicie jako dodatek do musli, serów czy odżywek białkowych, jak i innych produktów żywnościowych i potraw.

The cholesterol-lowering effect of coconut flakes in humans with moderately raised serum cholesterol.. Trinidad TP, Loyola AS, Mallillin AC, Valdez DH, Askali FC, Castillo JC, Resaba RL, Masa DB.SourceDepartment of Science and Technology, Food and Nutrition Research Institute, Bicutan, Taguig, MetroManila, 1631 Philippines. tpt@fnri.dost.gov.phW artykule mówimy o: Dietetyka i zdrowe odżywianie