Wysokie spożycie cukrów trwale zaburza mechanizmy kontroli łaknienia

Co do tego, iż wysokie spożycie produktów zasobnych w cukry rafinowane negatywnie wpływa na sylwetkę, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Niemniej jednak mechanizmy leżące u podstaw tej zależności okazują się być niezwykle ciekawe i… zaskakujące. Mało kto zdaje sobie bowiem z tego sprawę, iż nadmierna ekspozycja organizmu na działanie cukrów może doprowadzać do trwałych zmian w strukturach układu nerwowego odpowiedzialnych za kontrolę łaknienia!

Przeczytaj koniecznie:

Izomaltuloza: „dietetyczny” cukier czy zwykły „pic”?

Kontrola łaknienia w praktyce

Mechanizmy leżące u podstaw kontroli łaknienia są dość skomplikowane, niemniej gdy działają prawidłowo, to opierają się na zależności, którą – upraszczając – można opisać tak:

  • kiedy dostępność substratów energetycznych i budulcowych w organizmie się zmniejsza, a także w sytuacji gdy zmniejsza się objętość treści żołądkowej – pojawia się uczucie głodu,
  • w sytuacji, w której dostępność energii i materiałów budulcowych jest wysoka, a żołądek – wypełniony, to pojawia się uczucie sytości lub też – zmniejsza się łaknienie.

Niekiedy jednak powyższa równowaga zostaje zachwiana, co prowadzi do dysproporcji pomiędzy wydatkowaną a dostarczaną energią. Efekt taki może wystąpić w przypadku niewłaściwego doboru jakościowego pożywienia.

Intrygujące wyniki badań

Niezwykle ciekawe w kontekście zainicjowanego w niniejszym artykule zagadnienia okazują się być wyniki badania przeprowadzonego przez dr Zane Andrews, endokrynologa z Monash University. Naukowiec ten zaobserwował, że wysokie spożycie cukrów może doprowadzać do uszkodzenia komórek tworzących obszary podwzgórza i odpowiedzialnych za odczuwanie głodu i sytości. Efekt ten związany jest co prawda z aktywnością wolnych rodników, niemniej jednak czynnikiem nasilających produkcję tych indywiduów chemicznych jest… hiperglikemia. Innymi słowy, im więcej hipergikemicznych produktów spożywamy, tym też większe jest prawdopodobieństwo iż nabawimy się problemów z kontrolą łaknienia i – będziemy jeść więcej.

Wnioski

Powiedzenie, mówiące iż „apetyt rośnie w miarę jedzenia” ma dobre uzasadnienie, zwłaszcza w przypadku produktów węglowodanowych, zasobnych w cukry rafinowane. Przytoczone tutaj badanie jest nie pierwszym już dowodem na to, iż odpowiedni jakościowy dobór produktów żywnościowych może okazać się pomocny w kontroli łaknienia, co przekładać się może na zmiany w masie i składzie ciała.