Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Niedowaga groźna jak otyłość?

W obiegowym ujęciu nadmierna masa ciała nierozerwalnie wiąże się z obniżoną kondycją zdrowotną organizmu. Oczywiście skojarzenie to ma swoje uzasadnienie, gdyż stan ten faktycznie odciska swoje piętno na funkcjonowaniu organizmu i prowadzi do wzrostu ryzyka rozwoju wielu groźnych chorób. Okazuje się jednak, że podobne skutki niesie za sobą także zbyt niska masa ciała – osoby bardzo szczupłe cechują się też gorszym zdrowiem i bardziej zagrożone są ryzykiem przedwczesnej śmierci, niż osoby o prawidłowej budowie.

Nadwaga i niedowaga – kiedy je stwierdzamy

O nadmiernej masie ciała mówimy wtedy, gdy wskaźnik BMI jest wyższy niż 25 jednostek, a wynik wywołany jest nadmiarem tkanki tłuszczowej, a nie mięśni (co może mieć  miejsce w przypadku osób aktywnych fizycznie, a zwłaszcza sportowców trenujących siłowo). Tak więc pomiar BMI należy uzupełnić zawsze pomiarem tkanki tłuszczowej, który możliwy jest do wykonania bądź to przy pomocy dobrego analizatora składu ciała, bądź przy zastosowaniu fałdomierza, bądź także przy użyciu prostej aplikacji takiej jak ta:

http://potreningu.pl/calculators/bf

O niedowadze mówimy natomiast wtedy, gdy wskaźnik masy ciała jest niższy niż 18,5 jednostek, przy czym za szczególnie groźne uznawane są wyniki poniżej 17 jednostek, które często towarzyszą chorobom takim, jak anoreksja i stanom wyniszczenia organizmu.

Wskaźnik BMI można obliczyć przy zastosowaniu poniższej aplikacji:

http://potreningu.pl/calculators/bmi

Nieprawidłowa masa ciała – wpływ na zdrowie

Na temat tego, iż nadmierna masa ciała negatywnie wpływa na kondycje zdrowotną mówi i pisze się wiele. Rzadko jednak podkreśla się fakt, iż również wychudzenie jest w tej materii niekorzystne. Badania naukowe wskazują, iż w przypadku osób z niedowagą ryzyko zgonu jest tak samo wysokie, jak u ludzi otyłych. Zależność ta jest niezależna od czynników dodatkowych takich, jak palenie papierosów czy picie alkoholu.

Dość ciekawych danych w tej materii dostarczają analizy przeprowadzone przez zespół naukowców kierowany przez  dr Raya ze Szpitala św. Michała w Toronto. Autorzy dokonali przeglądu ponad 50 studiów dotyczących powiązania między masą ciała a ryzykiem śmierci z jakiejkolwiek przyczyny. Okazało się, iż w porównaniu do osób z prawidłowym BMI, u jednostek z niedowagą ryzyko śmierci było 1,8 razy wyższe niż u osób z prawidłowym BMI.  Dla porównania, w przypadku osób z otyłością ryzyko było  1,2 - 1,3 razy wyższe niż u osób z zakresu referencyjnego.

Wnioski

Pomimo, iż zdecydowanie bardziej powszechnym problemem społecznym jest dziś otyłość, a nie niedowaga, to warto zwrócić uwagę na kwestie nieprawidłowej masy ciała od dwóch stron. Zarówno jej nadmiar, jak i niedostatek są bowiem czynnikami mogącymi rzutować na ogólnie pojęte zdrowie i zwiększać ryzyko przedwczesnej śmierci. Powinny o tym pamiętać także osoby nie mające umiaru w odchudzaniu, zwłaszcza wzorujące się na figurach modelek kobiety, które nierzadko poprzez zbyt restrykcyjne zabiegi odchudzające  doprowadzają do wyniszczenia swojego organizmu.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.