Czego kobieta w ciąży spożywać nie powinna?

Na temat tego jak powinna wyglądać dieta przyszłych mam krąży wiele sprzecznych teorii. W celu usystematyzowania wiedzy dotyczących tego zagadnienia, w niniejszym opracowaniu przedstawię listę produktów zakazanych i takich, których spożycie należy w czasie ciąży ograniczać dla dobra swojego i w trosce o rozwój i zdrowie rozwijającego się płodu.

Przeczytaj koniecznie:

Dlaczego warto ćwiczyć w czasie ciąży?

Znaczenie prawidłowej diety w okresie ciąży

Odpowiedni sposób odżywiania ma kluczowe znaczenie zarówno dla przebiegu ciąży jak i dla rozwoju płodu. Zaniedbania żywieniowe mogą prowadzić w tym zakresie do wielu niekorzystnych następstw. Do najbardziej znanych i zarazem najgroźniejszych zaliczyć można zaburzenia rozwoju cewy nerwowej wynikające z niedoboru kwasu foliowego. Oprócz deficytu niezbędnych składników pokarmowych, na kondycji zdrowotnej mamy i noszonego przez nią pod sercem dziecka odbijać się może także nadmiar niektórych substancji czy sama ich obecność w diecie. Tak więc liczyć się należy z tym, że istnieją takie pokarmy, których w czasie ciąży należy unikać. O jakie produkty chodzi?

Wędzone ryby

Wędzone ryby mogą stanowić smaczny i nawet całkiem wartościowy element zdrowej diety, ale nie w przypadku kobiet w ciąży. Z jednej strony, pozostałości dymu wędzarniczego zasobne w toksyczne nitrozaminy, a z drugiej wysoka zawartość soli to czynniki potencjalnie szkodzące zarówno organizmowi matki jak i jej przyszłego dziecka.

Surowe mięso

Tatar to znakomite źródło pełnowartościowego białka, hemowego żelaza, witamin z gruby B i cynku. Niestety, kobiety w ciąży winny zrezygnować z konsumpcji czerwonego mięsa pod każdą postacią. Związane jest to z tym, iż tego typu pokarmach znajdować się mogą chorobotwórcze drobnoustroje wywołujące groźne choroby takie jak toksoplazmoza czy listerioza. Mogą się one okazać szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży i dla rozwijającego się płodu. Z tego samego powodu należy też kłaść duży nacisk na to, by poddawane obróbce mięso zawsze było odpowiednio dopieczone (dogotowane lub dosmażone). Uważać też trzeba by naczynia i sztućce mające kontakt z surowym mięsem nie miały następnie kontaktu z gotowymi potrawami.

Sery pleśniowe

Być może fakt ten wyda się wielu osobom zaskakujący, ale w okresie ciąży nie należy spożywać serów pleśniowych. Produkty te podobnie jak surowe mięso mogą być źródłem bakterii zwanej Listeria monocytogenes wywołującej wspomnianą już listeriozę. O ile u kobiet niebędących w ciąży bakteria ta nie wywołuje groźnych objawów, o tyle u przyszłych mam przebieg choroby może okazać się fatalny w skutkach dla płodu powodując przedwczesny poród, zaburzenia odporności i uszkodzenia układu nerwowego.

Alkohol

Chyba fakt, iż w czasie ciąży nie należy pić alkoholu nikogo dziś nie dziwi. Niemniej jednak nie wiadomo skąd wziął się pogląd, który mówi, iż niewielkie dawki etanolu nie stanowią zagrożenia dla płodu. Otóż plotki te trzeba kategorycznie zdementować. Nawet symboliczne ilości wypitego alkoholu przenikają do krwi płodu. Ekspozycja na działanie etanolu może natomiast prowadzić do zespołu poalkoholowego, którego skutkami są: nieprawidłowy rozwój układu nerwowego, serca i innych narządów, a także niska masa urodzeniowa.

Utwardzone tłuszcze roślinne

Utwardzone tłuszcze roślinne są źródłem szkodliwych izomerów trans, które w sposób wielokierunkowy negatywnie wpływają na organizm ludzki. Ich niekorzystny wpływ szczególnie dotkliwy może okazać się dla rozwijającego się płodu. Istnieją dane, które wskazują, że wysokie spożycie izomerów trans zwiększa ryzyko wystąpienia u dziecka licznych zaburzeń metabolicznych. Źródłem utwardzonych tłuszczów roślinnych są przede wszystkim słodycze, margaryny twarde i dania typu fast food.