Co zrobić by podczas rzucania palenia nie przybywało kilogramów

Wiosna to idealny moment na rzucenie palenia. Niestety dla wielu osób podstawową przeszkodą dzielącą od podjęcia walki z nałogiem jest lęk przez przyrostem niechcianej masy ciała. Faktycznie w praktyce nierzadko zdarza się, że po odstawieniu nikotyny przybywa kilogramów. Na szczęście efekt ten wcale wystąpić nie musi, są bowiem sposoby by się przed nim ustrzec.

Przeczytaj koniecznie:

Czy palenie papierosów odchudza?

Palenie a masa ciała

Zarówno codzienne obserwacje jak i dane z literatury wskazują, że osoby palące są bardzo często szczuplejsze niż osoby niepalące. W praktyce nie są to różnice bardzo znaczące, niemniej przekonania przypisujące wyrobom tytoniowym odchudzające właściwości są dość powszechne. Faktycznie przyznać trzeba jednak, że substancje zawarte w dymie papierosowym, (a dokładnie - nikotyna) wykazują właściwości termogenne i zmniejszające łaknienie. Innymi słowy paląc możemy jeść mniej i wydatkować więcej energii. Tak naprawdę jednak efekt ten nie jest szczególnie korzystny jeśli chodzi o skład ciała. Dlaczego?

Mniej mięśni - więcej sadła

U palaczy, pomimo mniejszej masy ciała kompozycja sylwetki (czyli proporcja tkanki tłuszczowej do mięśniowej), wygląda zazwyczaj gorzej niż u osób niepalących. Prawdopodobnie związane jest to z tym, że nikotynizm podnosi poziom kortyzolu. Hormon ten ma właściwości kataboliczne dla tkanki mięśniowej i dodatkowo sprzyja preferencyjnemu odkładaniu tłuszczu w okolicy pasa. Dodatkowo palenie papierosów prowadzi do zaburzeń w funkcjonowaniu gospodarki insulinowo-glukozowej, polegające na osłabieniu wrażliwości insulinowej co także sprzyja gromadzeniu tłuszczu i utrudnia jego spalanie. Tak więc mniejsza masa ciała związana jest raczej z wyniszczeniem organizmu niż z jego „odchudzeniem”.

Co się dzieje po rzuceniu palenia?

Zerwanie z tytoniowym nałogiem skutkuje najczęściej zwiększeniem łaknienia oraz zmniejszeniem wydatkowania energii, co przy rozregulowanym poprzez palenie metabolizmie doprowadzać może do szybkiego przyrostu masy ciała. Oprócz tego jednak rzuceniu palenia towarzyszy wiele korzystnych następstw fizjologicznych, z których najważniejsze to:

  • zmniejszenie poziomu kortyzolu, (oznacza to mniejszy katabolizm mięśniowy i lepsze warunki do spalania tłuszczu zapasowego),

  • poprawa wrażliwości insulinowej, (tkanki lepiej zaczynają reagować na sygnały wysyłane przez insulinę – hormon uczestniczący w regulacji glikemii i transportujący glukozę, aminokwasy i kreatynę do komórek),

  • Poprawa wydolności tlenowej co umożliwia prowadzenie intensywniejszych treningów i szybszą regenerację powysiłkową.

Tak więc dobrze jest mieć na uwadze, że przy odstawieniu nikotyny w organizmie zachodzi wiele zmian prowadzących do poprawy zdrowia metabolicznego, co można odpowiednio wykorzystać. Przy podjęciu odpowiednich działań okres rzucania palenia nie koniecznie musi wiązać się z przyrostem tkanki tłuszczowej, w zamian natomiast można wzmocnić i rozwinąć tkankę mięśniową oraz poprawić zdolności wysiłkowe wykorzystując zwiększoną zdolność regeneracyjną.

Ćwicz i buduj mięśnie!

Podczas rzucania palenia osoby nietrenujące powinny rozpocząć aktywność fizyczną, a osoby do tej pory aktywne – zwiększyć obciążenia treningowe. Szczególnie pożądany jest trening siłowy. Okres następujące bezpośrednio po odstawieniu nikotyny to idealny moment by zwiększyć masę mięśniową. Podobnie sytuacja wygląda z wydolnością. Liczyć się należy z tym, że zazwyczaj pierwsze dwa tygodnie to czas, w którym brak nikotyny jest mocno odczuwalny, co wiązać się może z dyskomfortem i nawet osłabieniem na treningach (ale z drugiej strony po wysiłku rośnie poziom endorfin co pomaga wygrać z chęcią zapalenia papierosa). Po tym okresie jednak nastaje czas, w którym tempo postępów staje się imponujące.