Czy chrom wspomaga odchudzanie?

Chrom jest popularnym składnikiem preparatów wspomagających odchudzanie. Przypisuje mu się rozmaite właściwości często sugerując, że suplementacja pomaga poprawić wrażliwość insulinową i zmniejszyć łaknienie, zwłaszcza na słodycze. Czy jednak obiegowe teorie na temat tego pierwiastka mają uzasadnienie?

Przeczytaj koniecznie:

Kto nie powinien stosować tzw. „spalaczy tłuszczu”?

Czym jest chrom i jaką rolę spełnia w organizmie?

Chrom zaliczany jest to mikroelementów stanowiących niezbędny składnik naszej diety. W warunkach wewnątrzustrojowych wchodzi w skład czynnika tolerancji glukozy (w skrócie GTF), który syntetyzowana jest przede wszystkim w wątrobie i którego głównym zadaniem jest wzmacnianie funkcji insuliny. W ten sposób pierwiastek ten wspomaga gospodarkę węglowodanową. Dodatkowo chrom też bierze także udział w regulacji ciśnienia krwi, a także wpływa na aktywność enzymów regulujących poziom neuroprzekaźników takich jak serotonina, co może wpływać na nastrój i samopoczucie. Ostatni aspekt jest przedmiotem intensywnych badań naukowych.

Źródła chromu i skutki niedoboru

Naturalnym źródłem chromu są: drożdże, zielony groszek, cebula, rodzynki, jaja, kukurydza, grzyby, karczochy, mięso, podroby, produkty zbożowe z pełnego przemiału. Niedobory chromu objawiają się: zwiększoną ochotą na słodycze i prawdopodobnie na… alkohol, a także powodują osłabienie i spadkiem formy fizycznej, drażliwość, a w długiej perspektywie czasowej również zwiększają ryzyka zachorowań na cukrzycę i niedokrwienną choroby serca. Dzienne zapotrzebowanie na chrom szacuje się na około 40mcg na dobę, choć istnieją przesłanki by uważać, ze w przypadku niektórych chorób takich jak cukrzyca czy depresja jest ono większe.

Suplementacja chromem w teorii i praktyce

Chrom wchodzi w skład środków odchudzających, w tym termogeników i blokerów apetytu oraz suplementów witaminowo-mineralnych i mineralnych. Dostępny jest także w postaci monopreparatów. Chrom w suplementach diety może występować w formie organicznej lub nieorganicznej - z czego pierwsza z wymienionych postaci jest lepiej przyswajalna. Suplementy zawierające chrom polecane są w programach redukcji masy i poprawy składu ciała jako sposób na:

  • poprawę wrażliwości insulinowej,
     
  • zmniejszenie uczucia głodu,
     
  • obniżenie apetytu na słodkości.