Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Efekt ojcostwa

Często sugeruje się, iż kobiety po urodzeniu dziecka przestają dbać z należytą uwagą o swój wygląd i estetyczną sylwetkę – macierzyństwo pochłania je całkowicie. A jak wygląda sytuacja w przypadku mężczyzn? O tym mówi się zdecydowanie rzadziej i mniej głośno. Czy proces „tatusienia” sylwetki jest faktem czy raczej damskim odwetem za dość niewybredne komentarze na temat pociążowej sylwetki i zmiany stylu życia? Okazuje się, iż istnieją badania mogące nieco rozwiać te wątpliwości.

Czym jest efekt ojcostwa?

Niedawno opublikowane wyniki badań wskazują na istotną zależność pomiędzy posiadaniem dziecka a zwiększającym się obwodem pasa świeżo upieczonych ojców. Ową prawidłowość, co ciekawe zaobserwowano, również wśród mężczyzn niemieszkających ze swoimi pociechami. Specjaliści wskazują na związek pomiędzy ojcostwem a zwiększonym ryzykiem występowania wielu chorób u młodych mężczyzn, będących konsekwencją niekontrolowanego i sukcesywnego przyrostu masy ciała, szczególnie w centralnej części sylwetki. Wraz ze wzrostem procentowej ilości tkanki tłuszczowej zwiększa się ryzyko występowania m.in. dolegliwości ze strony układu krążenia, cukrzycy oraz chorób nowotworowych.

Ojcostwo i zmiana stylu życia

Chociaż wspomniane badanie nie wyjaśnia precyzyjnie przyczyn efektu ojcostwa, to specjaliści wskazują na kilka ważnych aspektów, między innymi na zmianę stylu życia. Trudno jednak w takiej sytuacji mówić o niepodważalnych dowodach, są to raczej spekulacje – co podkreśla główny autor badania Dr Craig Garfield z Northwestern University. Dodatkowe obowiązki w okresie wczesnego ojcostwa i zmiana priorytetów narzucają konieczność zmiany dotychczasowego sposobu funkcjonowania – brakuje czasu na podejmowanie regularnej aktywności fizycznej czy na skrupulatne planowanie jadłospisu. Częściej pojawiają się gotowe rozwiązania w postaci pokarmów niewymagających specjalnego przygotowania. Nie bez znaczenia pozostaje również deficyt i pogorszenie jakości snu oraz stres, którego świeżo upieczonym rodzicom często nie brakuje. Warto również podkreślić, iż w miarę gdy dziecko dorasta, w jadłospisach ojców pojawiać zaczynają się pokarmy przez nie preferowane – słodycze, słodkie napoje i inne niekoniecznie wartościowe produkty żywnościowe.

Czy tak być musi?

Badanie wskazuje jedynie na pewną tendencję, zgodnie z którą młodzi ojcowie, w szczególności w pierwszych latach życia swojej pociechy, zwiększają obwód pasa, doprowadzając tym samym do pogorszenia składu ciała oraz negatywnie wpływając na swoje zdrowie. Oczywiście nie musi być to regułą – istnieją również młodzi rodzice (zarówno ojcowie jak i matki), którzy nie rezygnują ze zdrowego odżywiania i aktywnego trybu życia. Nie należy zapominać o tym, iż tego typu podejście posiada również istotne znaczenie względem kształtowania odpowiednich nawyków żywieniowych u dzieci – posiadają one bowiem naturalną skłonność do naśladowania zachowania najbliższych dorosłych.

Podsumowanie

Rodzicielstwo stanowi nie lada wyzwanie dla młodych rodziców. Jak pokazują badania, wpływa na występowanie u panów tendencji do nabierania niechcianych kilogramów, co niestety może w przyszłości zaprocentować poważnymi dolegliwościami zdrowotnymi.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.