Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Kuchnia
Odżywka weglowodanowo-białkowa czyli "gainer" - to warto wiedzieć

Odżywka weglowodanowo-białkowa czyli "gainer" - to warto wiedzieć

Tadeusz Sowiński

Preparaty węglowodanowo-białkowe, zwane także "gainerami", to produkty rutynowo polecane jako środki pozwalające zwiększyć masę mięśniową. Stosują je przede wszystkim osoby rozpoczynające treningi, liczące na szybkie i spektakularne efekty. Warto jednak zastanowić się nad tym czym w istocie są i jak działają te odżywki, oraz kiedy ich stosowanie jest zasadne, a kiedy - nie.

Podpowiedź trenera:

Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy - chętnie ułożymy profesjonalny plan za Ciebie. Dołącz do grona 90 000 zadowolonych klientów :)

  • Darmowe konsultacje z doświadczonym dietetykiem i trenerem
  • Ponad 6000 posiłków i 600 ćwiczeń, które możesz dowolnie wymieniać
Sprawdź ofertę

"Gainer" - co to takiego?

"Gainerami" nazywane bywają preparaty dostarczające dużych dawek węglowodanów i umiarkowanych lub niskich - białka, mające stanowić uzupełnienie diety osób aktywnych fizycznie mających problemy z nabieraniem masy mięśniowej. W składzie tych odżywek znajdziemy przede wszystkim:

  • komponenty węglowodanowe: zazwyczaj są to maltodekstryny (czyli polimiery glukozy trochę zbliżone do skrobi, ale charakteryzujące się tym, że trawione są od niej szybciej), glukoza, fruktoza,  sacharoza, niekiedy także inne sacharydy takie jak skrobia woskowa czy Vitargo,
  • komponenty białkowe: najczęściej bazę stanowią białka mleczne (serwatkowe i kazeinowe), a ich uzupełnieniem bywają proteiny jajeczne, pszeniczne, sojowe, wołowe i inne.
  • dodatki witaminowo-mineralne: tutaj producenci ograniczają się najczęściej do dodania witamin z grupy B, ale niekiedy występuje kompleksowy premiks witaminowo-mineralny,
  • dodatki funkcjonalne: lista substancji jakie są dodawane do odżywek węglowodanowo-białkowych jest bardzo długa i obejmuje m.in. kreatynę, aminokwasy BCAA i glutaminę, a także taurynę, l-karnitynę, błonnik i wiele innych.

Jak działają "gainery"?

Osobom, które decydują się na zakup odżywek węglowodanowo-białkowych często wydaje się, ze środki te posiadają "magiczną" niemal moc przyspieszania budowy masy mięśniowej. W praktyce preparaty te "działają" podobnie jak konwencjonalna żywność. W zasadzie porcję "gainera" można porównać do porcji kanapek z szynką lub niekiedy - z dżemem. Są to po prostu dodatkowe kalorie, których dodanie do diety ułatwia osiągnięcie dodatniego bilansu energetycznego, czyli stanu, w którym masa ciała zaczyna się zwiększać. Oto cała filozofia tychże preparatów. Ich unikalność polega na tym, że po przygotowaniu mają postać płynną i można je "zmieścić w siebie" również wtedy gdy konwencjonalne jedzenie  już "nie wchodzi". Dodatkowym walorem takich odżywek jest wygoda i mobilność, można je przygotować w kilkadziesiąt sekund i wszędzie ze sobą zabrać.W artykule mówimy o: Suplementy i odżywki

1 / 2 Następna strona