Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Co lepsze na masę: gainer czy kreatyna?

Choć dla bardziej doświadczonych zawodników dylemat ten może okazać się banalny, to w istocie rzeczy dla osób rozpoczynających swój kontakt z siłownią i odżywkami jest to po prostu kwintesencja nurtującego problemu. Zwłaszcza w wypadku młodych mężczyzn: uczniów i studentów dysponujących mocno okrojonym budżetem, znalezienie odpowiedzi na to pytanie wydaje się być istotne.

Tak więc wychodząc naprzeciw wątpliwościom mniej zorientowanej części czytelników, w niniejszym artykule postaram się rozwikłać zagadkę zawartą w tytule.

Na początku warto zastanowić się...

Czym jest odżywka węglowodanowo-białkowa (gainer) i kreatyna?

Koncentraty zawierające białko i węglowodany potocznie nazywane są masówkami, ponieważ ich stosowanie może przyczynić się do przyrostu masy ciała. Można zaryzykować stwierdzenie, że z żywieniowego punktu widzenia porcja takiej odżywki przypomina po prostu kanapkę z szynką. Może mieć ona jednak nad nią jednak pewną przewagę. Przygotowanie i zjedzenia kanapki wymaga pewnych nakładów czasu i „miejsca w żołądku”.

Często osoby, które chcą przytyć jedzą dużo, ale nie bardzo mają możliwość zwiększenia ilości spożywanego pokarmu, albo ze względu na rozkład zajęć w ciągu dnia i brak czasu, albo też ze względu na to – że więcej w siebie nie zmieszczą. W takim wypadku odżywka węglowodanowo-białkowa jest po prostu wybawieniem: jej przygotowanie i spożycie zajmuje przysłowiową minutę, a ze względu na płynną konsystencję, może być wypita nawet po bardzo sycącym posiłku. Innymi słowy „masówka” działa tak jak konwencjonalne „jedzenie”.

Działanie kreatyny jest zupełnie inne. Substancja ta dostarczana drogą pokarmową systematycznie „odkłada się” w tkance mięśniowej, inicjując szereg zmian w jej obrębie. Przede wszystkim – jako fosfokreatyna – stanowi specyficzny rezerwuar energetyczny, dzięki czemu można ćwiczyć intensywniej. 

Poza tym aktywuje ona ważne enzymy o działaniu anabolicznym, co sprawia, że – przy wystarczającej dostępności składników odżywczych – mięśnie rosną szybciej. Dodatkowo kreatyna hamuje katabolizm mięśniowy w przypadku deficytu energetycznego czy zbyt forsownego treningu. Jej działanie jak widać jest wielokierunkowe i niezwykle pożądane w wypadku osób aktywnych fizycznie, chcących zwiększyć masę mięśniową.

Co lepsze - gainer czy kreatyna?

No dobrze, wiadomo już jak „działają”: kreatyna i gainer, ale co z pytaniem zawartym w tytule? Cóż, odpowiedź ma niestety charakter mocno indywidualny. Osoby bardzo szczupłe, które spożywają zbyt mało kalorii, by pokryć dzienne wydatki energetyczne i posiadając bardzo szybki metabolizm nie nadążają z dostarczaniem składników odżywczych potrzebnych do wzrostu, powinny w pierwszej kolejności pomyśleć o gainerze.

Natomiast osoby, które jadłospis mają dopięty na ostatni guzik i w ich diecie nie brakuje kalorii, a chciałyby przyspieszyć przyrost masy mięśniowej mogą odpuścić sobie masówkę i sięgnąć po kreatynę. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by zastosować oba preparaty razem.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.