Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Czy by budować masę mięśniową konieczne jest stosowanie „gainerów”?

Czy by budować masę mięśniową konieczne jest stosowanie „gainerów”?
W dietetyce sportowej przyjęło się, że w okresie zwiększania masy mięśniowej konieczne jest spożywanie dużych ilości węglowodanów. Podstawę diety stanowić ma ryż, kasze, płatki owsiane i makarony uzupełnione o 1 – 3 porcje odżywki węglowodanowo-białkowej typu „gainer”. Tymczasem ten popularny zabieg nie jest jedynym sposobem na uzyskanie pożądanych efektów. Zaryzykowałbym twierdzenie, że liczba beneficjentów diet wysoko-węglowodanowych uzupełnianych w tzw. „masówki” ogranicza się w zasadzie do osób o bardzo szybkim metabolizmie i wysokiej aktywności fizycznej. Wszyscy, którzy borykają się z tendencją do łatwego otłuszczania powinni jednak poszukać dla siebie alternatywnego rozwiązania.

Węglowodany mają to do siebie, że w sposób wyraźny wpływają na sekrecję ważnego, antykatabolicznego i anabolicznego hormonu jakim jest insulina. Odpowiednia stymulacja aktywności insuliny pozwala stworzyć optymalne środowisko do przyrostu masy mięśniowej. Jednak hormon ten może okazać się obusieczną bronią. Niestety równie wrażliwa co mięsnie na jego działanie jest bowiem tkanka tłuszczowa.

Osoby, którym udaje się uzyskać czystą masę mięśniową bez przyrostu tłuszczu przy wysokich nadwyżkach energii pochodzącej z wysokoprzetworzonych węglowodanów zawartych w popularnych odżywkach, często mają po prostu sporo szczęścia zapisanego we własnych genach. Dla większości entuzjastów sportów sylwetkowych beztroskie popijanie gainera w ciągu dnia skończy się najpewniej zwiększeniem obwodu pasa. Czy więc osoby o wolniejszym metabolizmie powinny bezwzględnie wystrzegać się odżywek węglowodanowo-białkowych?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Jeżeli potraktujemy porcję gainera jako dodatkowy posiłek czy też uzupełnienie kaloryczne jakiegoś posiłku, to od razu możemy zacząć planowanie redukcji. Jeżeli jednak wypijemy małą porcję odżywki po wysiłku fizycznym, nawet skrajnym endomorfikom nie powinna ona zaszkodzić. Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest jednak wypicie odżywki białkowej zagryzionej bananem. Jedno natomiast jest pewne: tzw. „gainery” nie są żadną koniecznością w okresie zwiększania masy mięśniowej. Osoby z szybkim metabolizmem, przy odpowiednim dopracowaniu diety spokojnie mogą się bez nich obejść, a osoby z tendencją do tycia powinny się ich po prostu wystrzegać.