Trendy żywieniowe w roku 2016 - Cz. I

Nowo rozpoczęty rok 2016, tak jak minione lata, zapewne przyniesie coś nowego w “obiegowej dietetyce”. W roku 2015 swoją pozycję wzmacniała dieta bezglutenowa, ciągle na topie okazała się być też “dieta paleo”, a w podejściu kulturystycznym zaobserwować można było zwiększenie zainteresowania dietą tłuszczową. Czy te trendy się zmienią? Pewności oczywiście mieć nie sposób. Biorąc pod uwagę dotychczasowe tendencje oraz sygnały płynące zarówno ze świata nauki a także przebłysków i hitów pojawiających się w literaturze popularno-naukowej, można pokusić się o pewne spekulacje.

Przeczytaj koniecznie:

Rola diety w drodze do celu

“Bezgluten” ciągle na topie?

Dieta bezglutenowa od pewnego czasu cieszy się coraz większa popularnością. Eliminacją glutenu zainteresowane są bowiem bardzo często nie tylko jednostki dotknięte celiakią czy alergią na ten składnik, ale także osoby odchudzające się czy po prostu chcące się zdrowo odżywiać. Gluten na celowniku znalazł się już stosunkowo dawno, ale to właśnie dwa minione lata upowszechniły krytyczne podejście względem tego składnika diety. Przyczyniła się do tego moda na “dietę paleo” oraz dr William Davis, który spłodził prawdziwy hit rynkowy jakim bez wątpienia stała się  książka “Dieta bez pszenicy”.  

Póki co, nic nie wskazuje na to, by w roku 2016 dieta bezglutenowa nagle przestała być modna. Jednakże liczyć należy się z tym, że w obiegowym ujęciu pewne trendy zazwyczaj w pewnym momencie się zużywają, jeśli nie mają twardych podstaw naukowych. Gluten bez wątpienia jest kontrowersyjnym składnikiem pożywienia, który prawdopodobnie może być problemem dla większej grupy populacji, niż tylko osób dotkniętych celiakią czy alergią. Warto mieć na uwadze, że jednak na razie brakuje przekonujących dowodów na to, iż z glutenu powinni zrezygnować wszyscy bez wyjątku. Sprawę komplikuje fakt, iż nawet często cytowany naukowiec, Gastroenterolog Peter Gibson z Monash University w Australii, który przyczynił się do rozpowszechnienia przekonania, zgodnie z którym gluten szkodzi nie tylko osobom z celiakią, po dwóch latach zweryfikował swoje wnioski po przeprowadzeniu bardziej szczegółowych badań.

Czy rok 2016 będzie rokiem diety bezglutenowej w równie dużym stopniu jak rok 2015? Prawdopodobnie nie, zwłaszcza że temat coraz częściej podchwytują producenci żywności, niemniej jednak, być może również dlatego zaczniemy powoli odczuwać przesyt “straszeniem glutenem” i prawdopodobnie zaczniemy podchodzić do tematu z większym dystansem.

Weganizm w nowym wydaniu?

Weganizm nie jest oczywiście pomysłem nowym. Diety eliminujące produkty pochodzenia zwierzęcego cieszą się pewnym zainteresowaniem od bardzo dawna. Jednak weganizm sam w sobie zawsze był nurtem dość niszowym, postrzeganym niekiedy jako zbyt ekstremalne rozwiązanie żywieniowe. Cóż, dieta wegańska z pewnością nigdy nie stanie się tak popularna jak diety uwzględniające mięso, jaja i nabiał, niemniej ma ona szansę ulec dużemu spopularyzowaniu jako forma inspiracji dla sporej części populacji krajów zachodnich. Już w zeszłym roku można było zauważyć wyraźny wzrost zainteresowania produktami wegańskimi, zwłaszcza - roślinnymi zamiennikami mleka, ale nie tylko.