Czy woda gazowana utrudnia odchudzanie?

Utarło się takie przekonanie, że chcąc zredukować nadmiar tkanki tłuszczowej należy wykluczyć z diety gazowane napoje. Zalecenie to wydaje się uzasadnione, w końcu większość tego typu napojów zawiera spore dawki cukrów takich jak sacharoza, ale są jednak i takie, które cukrów nie zawierają. Za przykład posłużyć mogą wody mineralne nasycone dwutlenkiem węgla, no i w tym miejscu pojawia się pytanie: czy w okresie odchudzania trzeba z nich z rezygnować? A jeśli tak to – dlaczego?

Przeczytaj koniecznie:

Kaloryczne bomby w płynie

Wody mineralne – cenny element diety

Wody mineralne dostępne w naszych sklepach różnią się pomiędzy sobą zawartością składników mineralnych, niemniej jednak wszystkie posiadają kilka wspólnych walorów. Po pierwsze są bezkaloryczne, w przeciwieństwie do soków owocowych czy też napojów typu „cola”. Po drugie nie zawierają sztucznych barwników, konserwantów, aromatów i innych niechlubnych dodatków, których zaleca się unikać. Po trzecie wody mineralne znakomicie gaszą pragnienie i całkiem przyzwoicie nawadniają organizm. Wszystko to sprawia, że zdecydowanie lepiej jest sięgać właśnie po wody mineralne, zamiast opijać się kolorowymi napojami o wysokiej wartości energetycznej.

Cenne składniki mineralne

Oprócz wymienionych powyżej walorów, wody mineralne posiadają kilka innych zalet, niemniej fakt ten nie dotyczy wszystkich produktów tego typu dostępnych na rynku. Otóż jeśli skusimy się na wody średnio- i wysokozmineralizowane mamy szansę także dostarczyć organizmowi ważnych pierwiastków takich jak wapń, magnez i sód. Dodatkowa dawka tych składników może być szczególnie istotna dla osób odchudzających się, aktywnych fizycznie. Dieta niskokaloryczna siłą rzeczy często jest mniej bogata odżywczo, a dodatkowo regularne treningi fizyczne zwiększają zapotrzebowanie na niektóre składniki mineralne. Wody można użyć też do przygotowywania napojów dla sportowców oraz koktajli odżywczych i energetycznych.

Niegazowane VS gazowane

Wiemy już, że wody mineralne są zdecydowanie dobrym wyborem, zwłaszcza w przypadku osób dbających o zdrowie i formę fizyczną, aktywnych i odchudzających się. Z drugiej strony wiemy też, że napoje gazowane mogą być wrogiem szczupłej, estetycznej sylwetki. I w tym miejscu pojawia się pytanie: czy wody mineralne nasycone dwutlenkiem węgla tracą swoje pierwotne zalety i stanowią niepożądany element diety? Innymi słowy, czy sama obecność CO2 jest czynnikiem szkodliwym?

Wody mineralne gazowane często przedstawiane są jako zdecydowanie gorsze od swoich  niegazowanych odpowiedników. Niekiedy wręcz sugeruje się, że obecny w nich dwutlenek węgla:

  • upośledza wchłanianie zawartych w nich cennych pierwiastków,
  • podrażnia śluzówkę przewodu pokarmowego zwiększając ryzyko raka,
  • powoduje wrzody żołądka,
  • utrudnia trawienie i wchłanianie  pokarmu,
  • utrudnia efektywne nawodnienie organizmu,
  • utrudnia odchudzanie lub wręcz sprzyja gromadzeniu tłuszczu zapasowego.

Jak jest naprawdę?

Warto zdać sobie sprawę, że wszystkie wymienione przed chwilą zarzuty nie mają rzetelnego uzasadniania, a niektóre stanowią efekt radosnej twórczości osób bez żadnej wiedzy z zakresu fizjologii żywienia. Nie ma żadnych dowodów na to, że dwutlenek węgla wpływa negatywnie na wchłanianie wapnia czy magnezu. Podobnie też drażniące działanie CO2 nie jest na tyle silne, by wywoływać fizyczne uszkodzenia nabłonka przewodu pokarmowego czy też już zwłaszcza – by przyczyniać się do rozwoju nowotworów. Jeszcze bardziej kuriozalne wydaje się twierdzenie mówiące, iż wody gazowane utrudniają redukcję tkanki tłuszczowej. Nie istnieje żadne przekonujące wytłumaczenie tej domniemanej zależności. Zła sława gazowanych napojów wzięła się stąd, że większość rynkowych produktów tego typu to nafaszerowane cukrem i chemicznymi dodatkami płyny bez żadnej wartości poza wartością energetyczną. Tyle, że te niechlubne właściwości nie dotyczą wód mineralnych! Dodatek dwutlenku węgla może wręcz nieść za sobą pewne korzyści!