Utarło się takie przekonanie, że chcąc zredukować nadmiar tkanki tłuszczowej należy wykluczyć z diety gazowane napoje. Zalecenie to wydaje się uzasadnione, w końcu większość tego typu napojów zawiera spore dawki cukrów takich jak sacharoza, ale są jednak i takie, które cukrów nie zawierają. Za przykład posłużyć mogą wody mineralne nasycone dwutlenkiem węgla, no i w tym miejscu pojawia się pytanie: czy w okresie odchudzania trzeba z nich z rezygnować? A jeśli tak to – dlaczego?
Wody mineralne – cenny element diety
Wody mineralne dostępne w naszych sklepach różnią się pomiędzy sobą zawartością składników mineralnych, niemniej jednak wszystkie posiadają kilka wspólnych walorów. Po pierwsze są bezkaloryczne, w przeciwieństwie do soków owocowych czy też napojów typu „cola”. Po drugie nie zawierają sztucznych barwników, konserwantów, aromatów i innych niechlubnych dodatków, których zaleca się unikać. Po trzecie wody mineralne znakomicie gaszą pragnienie i całkiem przyzwoicie nawadniają organizm. Wszystko to sprawia, że zdecydowanie lepiej jest sięgać właśnie po wody mineralne, zamiast opijać się kolorowymi napojami o wysokiej wartości energetycznej.
Cenne składniki mineralne
Oprócz wymienionych powyżej walorów, wody mineralne posiadają kilka innych zalet, niemniej fakt ten nie dotyczy wszystkich produktów tego typu dostępnych na rynku. Otóż jeśli skusimy się na wody średnio- i wysokozmineralizowane mamy szansę także dostarczyć organizmowi ważnych pierwiastków takich jak wapń, magnez i sód. Dodatkowa dawka tych składników może być szczególnie istotna dla osób odchudzających się, aktywnych fizycznie. Dieta niskokaloryczna siłą rzeczy często jest mniej bogata odżywczo, a dodatkowo regularne treningi fizyczne zwiększają zapotrzebowanie na niektóre składniki mineralne. Wody można użyć też do przygotowywania napojów dla sportowców oraz koktajli odżywczych i energetycznych.
Co lepsze - woda niegazowana czy gazowana?
Wiemy już, że wody mineralne są zdecydowanie dobrym wyborem, zwłaszcza w przypadku osób dbających o zdrowie i formę fizyczną, aktywnych i odchudzających się. Z drugiej strony wiemy też, że napoje gazowane mogą być wrogiem szczupłej, estetycznej sylwetki. I w tym miejscu pojawia się pytanie: czy wody mineralne nasycone dwutlenkiem węgla tracą swoje pierwotne zalety i stanowią niepożądany element diety? Innymi słowy, czy sama obecność CO2 jest czynnikiem szkodliwym?
Wody mineralne gazowane często przedstawiane są jako zdecydowanie gorsze od swoich niegazowanych odpowiedników. Niekiedy wręcz sugeruje się, że obecny w nich dwutlenek węgla:
upośledza wchłanianie zawartych w nich cennych pierwiastków,
utrudnia odchudzanie lub wręcz sprzyja gromadzeniu tłuszczu zapasowego.
Jak jest naprawdę?
Warto zdać sobie sprawę, że wszystkie wymienione przed chwilą zarzuty nie mają rzetelnego uzasadniania, a niektóre stanowią efekt radosnej twórczości osób bez żadnej wiedzy z zakresu fizjologii żywienia. Nie ma żadnych dowodów na to, że dwutlenek węgla wpływa negatywnie na wchłanianie wapnia czy magnezu. Podobnie też drażniące działanie CO2 nie jest na tyle silne, by wywoływać fizyczne uszkodzenia nabłonka przewodu pokarmowego czy też już zwłaszcza – by przyczyniać się do rozwoju nowotworów. Jeszcze bardziej kuriozalne wydaje się twierdzenie mówiące, iż wody gazowane utrudniają redukcję tkanki tłuszczowej. Nie istnieje żadne przekonujące wytłumaczenie tej domniemanej zależności. Zła sława gazowanych napojów wzięła się stąd, że większość rynkowych produktów tego typu to nafaszerowane cukrem i chemicznymi dodatkami płyny bez żadnej wartości poza wartością energetyczną. Tyle, że te niechlubne właściwości nie dotyczą wód mineralnych! Dodatek dwutlenku węgla może wręcz nieść za sobą pewne korzyści!
Walory CO2
Najbardziej odczuwalnym walorem obecności dwutlenku w wodzie jest fakt, iż smakuje ona jakoby lepiej. Dlaczego tak jest? Niestety pomimo wielu badań dotyczących tej zależności wciąż brakuje jednoznacznych odpowiedzi, niemniej jest to fakt. Mało kto woli wodę niegazowaną od gazowanej. Przyjemne wrażenia sensoryczne to jednak nie jedyne walory gazowanych wód mineralnych. Warto nadmienić, iż dodatek CO2 sprawia, że woda dłużej zachowuje świeżość, albo raczej - czystość mikrobiologiczną. Dwutlenek węgla jest bowiem „naturalnym konserwantem” i zapobiega rozwojowi bakterii. Fakt ten ma duże znaczenie w czasie upałów, a już zwłaszcza wtedy gdy wodę popijamy sobie z butelki (taka praktyka sprzyja przenikaniu do niej drobnoustrojów rożnego typu), tudzież gdy wodą w sposób bezpośredni dzielimy się z innymi osobami.
Nie dla wszystkich gazowana
Wody gazowane mogą mieć także pewne wady. Niektóre dane sugerują, że spożywanie znacznych ilości gazowanych płynów doprowadza do zaburzenia mechanizmów odpowiedzialnych za kontrolę pragnienia, co może mieć niekorzystne konsekwencje u osób obciążonych bardzo dużym wysiłkiem fizycznym. Warto podkreślić jednak, iż fakt ten może być problemem np. w przypadku osób trenujących sporty wytrzymałościowe. Ponadto wysoka zawartość CO2 w wypijanym napoju może powodować dyskomfort ze strony przewodu pokarmowego u osób bardziej wrażliwych. Wód gazowanych powinni unikać też wszyscy dotknięci z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy. Rezygnacja z tego typu płynów wskazana jest również w przypadku chorób górnych dróg oddechowych, zwłaszcza takich jak zapalenie gardła.
Podsumowanie
Dodatek dwutlenku węgla do wody nie czyni z niej bezwartościowego czy szkodliwego napoju, co więcej – może nieść za sobą pewne korzyści. Owe korzyści niestety bywają pomijane w obiegowych rozważaniach i wiele osób nie zdaje sobie sprawy z ich istnienia. Wody mineralne nasycone CO2 nie tuczą i nie utrudniają odchudzania.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.