Cellulit od podszewki: wprowadzenie do tematu

Cellulit przedstawiany bywa często jako jeden z głównych problemów estetycznych, dotykających kobiety w różnym wieku. Temat dotyczący skutecznych metod walki z tą przypadłością często pojawia się zarówno w rozmaitych artykułach jak i w codziennych dyskusjach. Niestety, znaczna część powielanych informacji nie ma rzetelnego uzasadnienia, a popularne zabiegi mające na celu zwalczenie problemu charakteryzują się niezweryfikowaną obiektywnie skutecznością. Dotyczy to również antycellulitowych suplementów diety.

Przeczytaj koniecznie:

Wpływ palenia na skórę

W treści niniejszego opracowania przedstawione zostaną zarówno mechanizmy odpowiedzialne za powstawanie cellulitu, a w kolejnym – suplementacyjne sposoby walki z tym jakże powszechnym i przysparzającym frustracji problemem.

Czym jest i kogo dotyka cellulit?

Cellulitem nazywane są zmiany w ukształtowaniu skóry, które cechują się tworzeniem charakterystycznych, nieregularnych zgrubień, przypominających wyglądem "skórkę pomarańczową" (stąd też ta właśnie obiegowa nazwa używana jest zamiennie z terminem „cellulit”). Przypadłość ta dotyka niemal tylko i wyłącznie kobiet i w obrębie płci pięknej ma w zasadzie charakter powszechny.

Cellulit może mieć różne stopnie nasilenia, co opisuje poniższa skala.

Stopień I

W tym przypadku w pozycji leżącej lub stojącej, rejon skóry dotkniętej cellulitem jest względnie gładki, zmiany natomiast uwidoczniają się w wyniku uszczypnięcia lub w trakcie skurczu mięśnia.

Stopień II

Objawy uwidaczniają się jedynie w pozycji stojącej, przy przybraniu pozycji leżącej – problem nie manifestuje się w widoczny sposób.

Stopień III

Wyraźne pofałdowania skóry oraz efekt „skórki pomarańczy” pojawiają się tak w pozycji stojącej, jak i leżącej.

Mechanizmy rozwoju cellulitu

Cellulit jest problemem o złożonej etiologii. U jego podłoża, wbrew częstym sugestiom, nie leżą raczej czynniki zapalne, ale w większym stopniu genetyczne i hormonalne. Uważa się, że kluczową rolę w rozwoju cellulitu odgrywają hormony płciowe - estrogeny, czego dowodem jest nasilenie tego zjawiska u kobiet w okresach i stanach fizjologicznych, kiedy poziom tychże hormonów jest szczególnie wysoki. Stan taki ma miejsce np. w czasie ciąży jak i również w okresie stosowania hormonalnej terapii zastępczej. Dodatkowo, na potwierdzenie powyższej zależności może świadczyć fakt, iż cellulit jest najbardziej widoczny w miejscach,  w których gromadzenie tkanki tłuszczowej związane jest właśnie z aktywnością estrogenów, mowa oczywiście o okolicy pośladkowo-udowej. Pewien wpływ na powstawanie cellulitu mają oczywiście również masa i skład ciała, choć zdarza się niekiedy i tak, że u kobiet szczupłych natężenie problemu jest wyższe niż u kobiet z nadmierną masą ciała, co znowuż wskazuje na rolę innych czynników niż tylko te powiązane z ilością tkanki tłuszczowej w ustroju.

Cellulit od podszewki

Cellulit postrzegany bywa jako problem natury estetycznej, powiązanej z miejscowym gromadzeniem tłuszczu i wody. W praktyce jednak, z fachowego punktu widzenia, cellulit określany jest jako nieprawidłowość, dotycząca tkanki podskórnej, przebiegająca z patologiczną zmianą struktury zarówno tkanki tłuszczowej jak i - tkanki łącznej oraz z upośledzeniem mikrokrążenia. Ze względu na występujące zaburzenia przepływu krwi i chłonki cellulit powiązany jest z występowaniem charakterystycznych obrzęków międzytkankowych i zwłóknień. W efekcie skóra drastycznie zmienia swój wygląd i strukturę, dochodzi do jej zwiotczenia, a obrzmienie naskórka i poszerzenie porów, wraz z pojawiającymi się zagłębieniami, wynikającymi z nieregularnego napięcia, tworzą typowy dla tej przypadłości efekt „pomarańczowej skórki”.