Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Kuchnia
Ultimate Frisbee – połączenie sportu i zabawy

Ultimate Frisbee – połączenie sportu i zabawy

Kinga Żuralska

Większość z nas miała do czynienia w dzieciństwie z frisbee. Polegało to głównie na niezobowiązującej zabawie, w której rzucało się frisbee między kilkoma osobami. Ale to niepełne „oblicze” frisbee. W rzeczywistości frisbee to, dostarczająca potężnej dawki pozytywnych emocji, dyscyplina. Jedną z jej odmian jest Ultimate Frisbee.

Podpowiedź trenera:

Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy - chętnie ułożymy profesjonalny plan za Ciebie. Dołącz do grona 90 000 zadowolonych klientów :)

  • Darmowe konsultacje z doświadczonym dietetykiem i trenerem
  • Ponad 6000 posiłków i 600 ćwiczeń, które możesz dowolnie wymieniać
Sprawdź ofertę

Ultimate Frisbee łączy w sobie element koszykówki, siatkówki, piłki nożnej oraz piłki ręcznej. Podstawą gry jest oczywiście frisbee, czyli spodek, którym rzucamy.

Rzucanie „talerzem” w parku to jeszcze nie sport, ale zazwyczaj takie są początki przygody z tą dyscypliną.

Na czym dokładnie polega ta gra?

Ultimate Frisbee to sport drużynowy dla dziewczyn, chłopców, kobiet i mężczyzn, w którym zamiast piłką gra się frisbee.

Na boisku o wymiarach 100 na 37 metrów grają dwie drużyny, złożone z siedmiu zawodników. Celem gry jest złapanie dysku frisbee w strefie punktowej, tzw. "zonie" rywala. Gra wymaga dużo biegania. Zawodnicy podczas gry nie mogą biegać z dyskiem, a na wykonanie rzutu mają 10 sekund. Rzuty dyskiem można wykonywać w każdym kierunku. Strata następuje, gdy dysk dotknie ziemi, zostanie złapany poza boiskiem lub zostanie przechwycony przez przeciwników. Wówczas automatycznie drużyna broniąca staje się drużyną atakującą. Mecze trwają zwykle 45 lub 60 minut, a na mistrzostwach świata nawet 100 minut. To, co odróżnia Ultimate od innych gier zespołowych jest brak sędziów - zawodnicy sami rozwiązują sytuacje sporne na boisku. Każdy umyślny kontakt fizyczny jest faulem.

W Ultimate najważniejsze są zdrowe współzawodnictwo i fair play. Rywalizacja jest pożądana, ale nigdy kosztem szacunku pomiędzy graczami.

Sport ten narodził się w stanie New Jersey w 1968 roku, przez czysty przypadek. Wymyśliła go grupa licealistów dla zabicia czasu.

Dzisiaj Ultimate znane jest już praktycznie na całym świecie. W jego „ojczyźnie” liczbę graczy szacuje się na 6 milionów, w Polsce jest około 1000 osób zrzeszonych w blisko 50 drużynach, a liczba ta rośnie niemal z dnia na dzień.

Czy Ultimate Frisbee to sport dla każdego?

W zasadzie tak. Należy jednak wziąć pod uwagę, że gra ta wymaga dużej ilości biegania, pożądane są takie cechy jak zwinność, skoczność oraz wytrzymałość. Z tego też powodu nie poleca się tej dyscypliny dla osób otyłych lub osób z urazami stawów i kończyn.W artykule mówimy o: Poprawa kondycji Trening

1 / 2 Następna strona