Gotowanie na parze - co i jak długo?

Gotowanie na parze jest nie tylko wygodne, ale i zdrowe. Pozwala zachować więcej właściwości odżywczych w jedzeniu, niż gotowanie w wodzie. Na parze gotować można niemalże wszystko. Nie musimy ograniczać się jedynie do warzyw. Co i jak długo można gotować na parze?

Przeczytaj koniecznie:

Smażenie zabija

Podczas tradycyjnego gotowania część cennych składników odżywczych przechodzi do wody, którą wylewamy.

Produkty przyrządzane na parze zachowują wyższy poziom składników odżywczych, witamin oraz minerałów. Najbardziej podatne na zniszczenie są witaminy rozpuszczalne w wodzie. Podczas, gdy zwykłe gotowanie zmniejsza ilość witaminy C w warzywach o 70%, to gotując na parze tracimy jej zaledwie 40%.

Do zalet gotowania na parze można zaliczyć również to, że nie wymaga ono dodawania tłuszczu, a także umożliwia przygotowanie kilku różnych produktów jednocześnie. Ponadto, gotując na parze osiągamy wyższą temperaturę niż podczas gotowania w wodzie. Dzięki temu gotowanie na parze jest krótsze.

Gotujemy więc krócej, zachowujemy więcej wartości odżywczych i mamy mniej zmywania.

Gotowanie na parze może odbywać się w specjalnym urządzeniu zwanym parowarem, ale również w garnku przeznaczonym do takiego gotowania lub w zwykłym garnku, potrzebować będziemy jednak wówczas specjalnego sitka, które nałożymy na garnek z gotującą się wodą. Nie polecam eksperymentów z plastykowymi sitkami. Pod wpływem wysokiej temperatury mogą ulec zniekształceniom.

Na parze mogą być gotowane warzywa, ziemniaki oraz ryż. Niektóre warzywa, takie jak brokuły i kalafior, rozpadają się i rozmakają podczas zwykłego gotowania w wodzie, dlatego gotowanie ich na parze jest świetną alternatywą. Gotowanie na parze jest zalecane dla wszystkich ryb.

W celu nadania bardziej wyrazistego smaku warzywom czy rybom można do gotującej się wody dodać aromatyczne zioła.

Na parze gotować można także jajka oraz mięso. Z produktów mięsnych najlepiej sprawdzają się chudsze mięsa drobiowe.

Pamiętaj, by przed gotowaniem mięso i ryby pokroić na kawałki równej wielkości

Pierś z kurczaka na parze 10-20 min. (im drobniejsze kawałki tym krótszy czas gotowania, filet w całości gotujemy 20 minut)

Podudzia kurczaków wymagają już nieco dłuższego gotowania, około 35-40 min.

Pokrojony na cienkie plastry schab wieprzowy wymaga około 15 minut gotowania.

Ryby gotują się na parze bardzo szybko, cienki filet z ryby gotowy jest już po 5-10 minutach. Należy pamiętać, aby nie układać filetów jeden na drugim.

Nieco dłużej gotować należy zamrożone filety rybne, około 15 minut.

Krewetki gotowane na parze gotowe są już po 3-5 minutach.