Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czym jest geocaching?

Jeśli zawsze marzyłeś o poszukiwaniach ukrytych gdzieś w jaskiniach skarbów, wyprawach i ekscytujących przygodach, mam dla ciebie dobrą informację. Coś takiego naprawdę istnieje. Nie tylko w przygodowych książkach. W rzeczywistości, w czasie poszukiwań, nie będziesz pływać łódką, spotykać potworów, ani nawet krokodyli, ale z pewnością doświadczysz mnóstwa emocji i przeżyjesz ciekawą przygodę. Mowa o geocachingu.

Zastanawiasz się pewnie, czym jest geocaching.

Geochaching to gra terenowa, która polega na poszukiwaniu ukrytych skrytek, założonych przez innych uczestników. Do poszukiwań potrzebny jest odbiornik GPS. Ideą przewodnią jest znalezienie ukrytego wcześniej w terenie pojemnika (nazywanego "geocache") i odnotowanie tego faktu na specjalnej stronie internetowej. Geocaching jest zabawą międzynarodową kierowaną do poszukiwaczy przygód w każdym wieku.

Jeśli spodziewasz się, że w odnalezionym skarbie odnajdziesz złoto Majów, to możesz się rozczarować. W skrytkach znajdują się fanty na wymianę. Są to takie rzeczy jak breloczki, pamiątkowe znaczki, monety.

W skrytce znajduje się również tak zwany logbook, czyli dziennik odwiedzin. Jest to notatnik z opisem skrzynki i miejscem na wpisy kolejnych znalazców.

Zaczynamy od zalogowania się na oficjalnej stronie geocachingu. Tam znajdziemy wszelkie niezbędne informacje do rozpoczęcia zabawy. Do dyspozycji mamy opis/scenariusz + ewentualne wskazówki dotyczące miejsca ukrycia skrytki oraz dokładne współrzędne geograficzne.

Po znalezieniu skrytki i wpisaniu się do dziennika odwiedzin, odkładasz skrzynkę na miejsce i zaznaczasz swoją obecność również w wymienionym wcześniej serwisie.

Po co właściwie ta zabawa? Dzięki niej możemy trafić w ciekawe miejsca. Często blisko naszego domu czy miejsca pracy. Niektóre skrytki prowadzą w miejsca, o których istnieniu nigdy nie miałeś pojęcia, a które mają swoją historię. Mogą to być przykładowo opuszczone domy w lesie, czy też nieznane miejsca w mieście.

Historia geocachingu trwale związana jest z odkodowaniem zakłócanego wcześniej sygnału wysyłanego przez satelity do odbiorników GPS. Miało to miejsce 3 maja 2000 r.

Po raz pierwszy nazwa "geocaching" pojawiła się 30 maja 2000 r. Słowo "cache" w języku angielskim to skrytka, kryjówka, schowek i nawiązuje do ukrywanych niegdyś skarbów przez piratów, złodziei, uciekinierów. Przedrostek "geo" (ziemia) oznacza po pierwsze globalny charakter tej zabawy, jak również analogię do geografii, czyli nauki o rozmieszczeniu zjawisk na kuli ziemskiej.

Od czasu powstania pierwszej skrytki geocache zabawa ta rozszerzyła się na cały świat i wyewoluowała.

Na terenie Polski znajduje się 41.803 skrytek, z których 32.233 jest aktywnych. Skrytki zostały znalezione 2.524.204 razy, co daje średnio 60,4 znalezień na skrytkę. 107.842 użytkowników znalazło przynajmniej jedną skrytkę, 4.517 użytkowników założyło przynajmniej jedną skrytkę.

Niewątpliwą zaletą geocachingu pod kątem zdrowia i aktywności fizycznej jest to, że potrafi sprawić, że zamiast siedzieć w domu na kanapie, ludzie zaczynają się więcej ruszać, spacerować. Co więcej, robią to z przyjemnością, ponieważ towarzyszą temu emocje i odkrywanie ukrytych przez innych skarbów.

W dobie współczesnego społeczeństwa, któremu daleko do codziennych aktywności fizycznych, geocaching może stanowić ciekawą możliwość.

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.