Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Kuchnia
Adaptogeny  – bezpieczna i skuteczna ashwagandha

Adaptogeny – bezpieczna i skuteczna ashwagandha

Kinga Żuralska

Ashwagandha to w medycynie ajurwedyjskiej jedno z najważniejszych ziół. Najcenniejszy z krzewu ashwagandhy jest jej korzeń, który już od przeszło 3000 lat stosowany jest w starohinduskiej medycynie tradycyjnej - ajurwedzie. Uznawany jest za naturalny „stabilizator” naszego nastroju.

Podpowiedź trenera:

Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy - chętnie ułożymy profesjonalny plan za Ciebie. Dołącz do grona 90 000 zadowolonych klientów :)

  • Darmowe konsultacje z doświadczonym dietetykiem i trenerem
  • Ponad 6000 posiłków i 600 ćwiczeń, które możesz dowolnie wymieniać
Sprawdź ofertę

Ashwagandha, inaczej witania ospała (Withania somnifera (L.) Dunal), określana również mianem indyjskiego żeń-szenia. W języku angielskim Withania somnifera nosi nazwę Winther Cherry. W języku polskim używa się nazwy witania, witania ospała lub koński korzeń.

Ashwagandha rośnie w Indiach, Bangladeszu, Nepalu, Pakistanie i Sri Lance. Krzew osiąga wysokość około 150 cm, ma żółte kwiaty i czerwone jagody, a najlepsze właściwości lecznicze posiada korzeń tej rośliny oraz jej owoce.

Korzeń Ashwagandhy zawiera fitosterole, alkaloidy, kumaryny, fenolokwasy.

W Indiach i poza jej granicami wciąż jest jednym z najbardziej docenianych ziół i numerem jeden we współczesnej fitoterapii. Lekarze Ajurwedy określają witanię ospałą jako stabilizator nastroju, a wielu naukowców porównuje ją do chińskiego żeń-szenia. Najnowsze badania określają Ashwagandhę jako roślinę o właściwościach adaptogennych, dzięki zawartości substancji o działaniu farmakologicznym.

Mianem adaptogenu określa się leki ziołowe wspomagające odporność organizmu na stres, stosowane w okresach traumatycznych przeżyć, w stanach wyczerpania czy też niepokoju. Świetnie sprawdzają się jako profilaktyczne środki wspomagające organizm. Warto stosować je w okresie okołooperacyjnym, w czasie kontuzji, stresu w pracy, egzaminów, wysiłku psychicznego, intelektualnego, fizycznego.

Naukowcy określili występujące związki w Ashwagandzie jako witanolidy. Są to substancje aktywne farmakologicznie o strukturze związku nazywanego witaferyna A, który z kolei ma charakter laktonu. Udowodniono, że witanolidy zawarte w zielu Ashwagandhy posiadają właściwości przeciwbakteryjne i antynowotworowe.

W korzeniu substancjami adaptogennymi są związki z grupy glikowitanolidów – witanozydy i sitoindozydy. Działają silnie antyoksydacyjnie i odtruwająco. Dzięki glikowitanolidom Witania zawdzięcza m.in. działania przeciwstresowe i antydepresyjne.

Korzenie Witani zawierają również alkaloidy (głównie nikotynowe), fitosterole (beta-sitosterol), kumaryny, fenolokwasy (kwas chlorogenowy, przede wszystkim w zielu). Dzięki dużej zawartości żelaza Ashwagandha znacznie wpływa na wzrost hemoglobiny oraz erytrocytów.

Tak bogaty skład korzenia powoduje, że jego właściwości mają bardzo duże zastosowanie w Ajurwedzie. Ashwagandha spowalnia procesy starzenia się, neutralizuje stres, wzmacnia funkcjonowanie wątroby i nerek, poprawia pamięć. Są to znakomite zioła na koncentrację, sen, uspokojenie. Reguluje także układ hormonalny, poprawia sprawność seksualną i hamuje siwienie włosów. Ponadto, zwiększa wydolność fizyczną, koordynację psychomotoryczną i zmniejsza czas reakcji - z tego powodu chętnie stosowana jest przez sportowców.

Ashwagandha znana jest przede wszystkim z właściwości uspakajających i wyciszających. Działa jako środek antystresowy, zwiększając tolerancję w sytuacjach napięcia nerwowego.

Udowodniono to w badaniach naukowych.

Przykładowo w tym badaniu: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23439798W artykule mówimy o: Zdrowie

1 / 2 Następna strona