Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Trening w domu czy siłownia?

Trening w domu czy siłownia?
Ogromną popularnością wśród kobiet od lat cieszą się zestawy ćwiczeń do wykonywania w domu, przed telewizorem. Bardzo często określa się je mianem „dywanówek”, z tego prostego powodu, że wykonuje się je właśnie na dywanie. Czy są to ćwiczenia efektywne? Czy warto je wykonywać? Czy może lepiej pójść na siłownię?

Na wstępie chciałabym przypomnieć, że każda forma ruchu ma sens i każda, zwłaszcza na początku naszej przygody z ćwiczeniami, może przynosić świetne rezultaty.

Zwykle jednak po pewnym czasie nie wystarcza nam się jedynie poruszać, oczekujemy konkretnych efektów naszej pracy. W tym miejscu, zwykłe ćwiczenia fitnessowe na domowym dywanie mogą po prostu nie wystarczyć.

Jak wygląda taki treningi w warunkach domowych?

Może być zbudowany na bazie treningu obwodowego. Bardzo często ćwiczenia wykonywane są na określoną ilość czasu. I tak przykładowo wykonujemy 4 serie każdego ćwiczenia po 30 sekund lub minutę, z krótkimi przerwami pomiędzy. Brzmi dość intensywnie. Zwłaszcza, gdy dopiero zaczynamy swoją przygodę z ćwiczeniami.

Ćwiczenia, jakie mogą znaleźć się w takim treningu to wszelkiego rodzaju brzuszki, podskoki, przysiady, pajacyki, planki czy też pompki.

Oczywiście nie wszystkie tego typu treningi wyglądają tak samo. Stanowi to jednak pewien popularny schemat.

Co daje taki trening?

Z całą pewnością wpływa na większy wydatek energetyczny w ciągu dnia. Jeśli nie skompensujemy go nadprogramowym jedzeniem, może przyczynić się do ubytku wagi. Dodatkowo poprawia w pewnym stopniu kondycję fizyczną oraz ogólną sprawność.

Jego zaletą jest z pewnością to, że możemy go wykonywać w domu. Wtedy, kiedy nam to pasuje. Nie potrzebujemy karnetu na siłownię, nie tracimy czasu na dojazdy.

Jakie wady ma taki rodzaj treningu?

Przede wszystkim trening nie jest spersonalizowany. W taki sam sposób skakać na dywanie będzie szczupła, młoda dziewczyna, jak i nieco starsza kobieta z nadprogramowymi kilogramami. Ten sam trening kierowany będzie do wszystkich, niezależnie od ich indywidualnych celów.

Warto w tym momencie zwrócić uwagę, że tego typu ćwiczenia, nieprawidłowo dobrane do osoby, mogą powodować problemy ze stawami, głównie kolanami. Taki rodzaj treningu nastawiony jest głównie na „redukcję” wagi ciała. Jeśli zależy nam więc na poprawieniu kształtów ciała, ujędrnieniu poprzez wzmocnienie mięśni, trening raczej się nie sprawdzi.

W domu brakuje również osoby, która mogłaby skorygować naszą technikę. Bardzo często wykonując ćwiczenia samodzielnie, nie zdajemy sobie sprawy z popełnianych błędów.

Warto również zauważyć, że ciało dość szybko adaptuje się do takiego rodzaju ruchu i po pewnym czasie, gdy nie zwiększamy poprzeczki, przestaje reagować.

Po drugiej stronie, jako alternatywę mamy treningi w klubie fitness

Jeśli zależy nam na lepszych efektach i zindywidualizowanej pracy, warto decydując się na klub fitness, wybrać treningi na siłowni. Na początek najlepiej z kimś, kto powie nam, co mamy robić i sprawdzi naszą technikę.

Dlaczego trening siłowy jest bardziej efektywny?

Przede wszystkim możemy dobrać program ćwiczeń indywidualnie pod własne potrzeby. Nie musimy robić tego, co robi cała grupa, czy instruktor na filmiku z płyty DVD.

Po drugie, trening z obciążeniem pomaga kształtować ciało. Ważne by nie dać wysłać się na maszyny i matę w celu robienia tysiąca i jeden brzuszków. Ucz się techniki i wykonuj najlepsze ćwiczenia na wolnych ciężarach, takie jak przysiady, wykroki czy martwe ciągi. Trening siłowy ma ogromny wpływ na metabolizm, syntezę hormonów, siłę, masę i samopoczucie. Świetnym uzupełnieniem treningu siłowego mogą być interwały lub kompleksy sztangowe.

Przypomnę, że kobiety nie są w stanie z powodu swojej fizjologii rozwinąć w sposób naturalny muskulatury godnej umięśnionego mężczyzny. Nie musisz się więc obawiać, że zaczniesz wyglądać jak mężczyzna. Twoim celem powinno być zyskanie mięśni, to dzięki nim ciało zyskuje krągłe kształty, staje się jędrne i sprężyste. Zyskujemy piękną pupę, jędrne ciało, ale i w komplecie nieco bardziej umięśnione ręce, plecy czy nogi.

Trenując z obciążeniem na siłowni jesteś w stanie nieustannie zapewniać swojemu ciału odpowiednie bodźce do zmian. Masz możliwość zmiany trudności ćwiczeń, ilości powtórzeń, a przede wszystkim możesz manewrować obciążeniem i dbać o progres. Dzięki temu ciało nie przyzwyczaja się do treningu.

A jeśli nie masz czasu na dojazdy do klubu lub w Twojej miejscowości nie ma siłowni?

Wówczas polecam zakupić sprzęt i wykonywać trening z obciążeniem w warunkach domowych. Na początek para hantli, mata i piłka oraz gumy oporowe powinny w zupełności wystarczyć. Jeśli ćwiczenia w domu z obciążeniem przypadną ci do gustu, możesz powiększyć swój zestaw o sztangę i ławeczkę. Przyda się również drążek rozporowy.

Pamiętaj by zwrócić się do osoby kompetentnej o pomoc w doborze odpowiedniego planu treningowego. Skonsultuj również swoją technikę ćwiczeń.

Podsumowanie

Każda forma ruchu jest dobra i przynosi korzyści dla naszego organizmu. Jednak w pewnym momencie, jeśli chcemy, by rezultaty naszych ćwiczeń przynosiły miarodajne efekty, warto postawić na trening oporowy. Jest on dużo bardziej efektywnym narzędziem w kwestii kształtowania sylwetki niż tak zwane ćwiczenia „dywanowe”.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.