Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Nawyki utrudniające odchudzanie

Nawyki utrudniające odchudzanie
Im bliżej ciepłych dni, tym więcej osób budzi się z zimowego snu i stwierdza, że trzeba by zadbać o siebie, zmniejszyć trochę obwód pasa — może dieta, trochę ruchu... Przystępujemy do zmiany diety, ograniczamy kalorie, słodycze, szybkie dania itp. Początkowo są jakieś efekty, ale wydawałoby się, że mogłyby być lepsze. Czas przyjrzeć się swoim nawykom, które niekoniecznie związane są z nerwowym podjadaniem słodkości a bardziej z przyzwyczajeniami. Wielu z nich z pewnością nawet nie zauważamy i nie myślimy, że to właśnie jest ten czynnik, który nam utrudnia odchudzanie.

Kawa z mlekiem

Kawosze nie wyobrażają sobie rozpoczęcia dnia bez pysznej kawy. Pijesz kawę latte? Wiedz, że kubek kawy z dużą ilością mleka może Ci dostarczyć dodatkowe 150 - 200 kalorii. Wypijając kilka takich kaw, bardzo łatwo nieświadomie przekroczyć bilans kaloryczny. Najlepszą opcją byłaby rezygnacja z mleka na rzecz czarnej kawy. Sama kawa ma przecież sporo zalet — pobudza przemianę materii, dodaje nam energii, takiej porannej świeżości umysłu.

Nie lubisz czarnej kawy? Zamień latte na "zwykłą" kawę z mlekiem, redukując mleko do mniejszych ilości — mówiąc prościej, zamień mleko z kawą na kawę z mlekiem. Zaoszczędzisz dzięki temu trochę kalorii. Pamiętaj też, że mleko chude ma dużo mniej wartości odżywczych niż półtłuste lub tłuste mleko. Więcej korzyści przyniesie wypicie kawy z odrobiną tłustego mleka niż z solidną porcją chudego.

Jedzenie z puszki

Prowadząc szybki tryb życia czasami wygodniej nam otworzyć puszkę i przyrządzić coś z jej zawartości. Pamiętać jednak trzeba, że bardzo często produkty te zawierają dodatkową porcję cukru. Zamień puszki na mrożonki, do których nie dodaje się cukru i które zawierają nieco więcej wartości odżywczych, a czas przygotowania jest tylko trochę dłuższy.

Przekąski podczas spotkań towarzyskich

Dla wielu osób nie ma spotkania ze znajomymi bez pizzy, ciasta, chipsów i innych przekąsek. Dieta nie musi być ograniczeniem. W wielu poradnikach przeczytać można o zjedzeniu posiłku w domu przed wyjściem. Jest to jakieś rozwiązanie, ale siedząc w towarzystwie albo będziemy się czuć nieswojo kiedy wszyscy coś jedzą, a my będziemy siedzieć jak kołki, albo machinalnie podjadać.

Dobrym rozwiązaniem jest zadbanie o to, by na stole pojawiły się także zdrowe przekąski i wcale nie muszą to być od razu kiełki i sałata. Kolorowe kanapki z razowego lub chrupkiego pieczywa, pożywna sałatka z mięsem, jajkiem lub np. wędzonym łososiem, pokrojone owoce, marchewki, miseczka mieszanki orzechów. Możliwości jest wiele, kwestia nastawienia i odrobiny zaangażowania.

A może tak spędzić ze znajomymi czas aktywnie?

Czy spotkania towarzyskie to zawsze tylko grill, pub czy siedzenie na kanapie? Niekoniecznie! Wyjdź z alternatywą spędzenia czasu aktywnie np. wspólny trening na siłowni, jogging w parku czy lesie, wycieczka rowerowa. Jeśli do tej pory taka forma spędzania czasu w ogóle się nie pojawiała w Waszym życiu towarzyskim, to potrzeba będzie trochę cierpliwości do przekonania swoich przyjaciół, że w ten sposób też możecie się świetnie bawić. Jeśli jednak jest opór, wówczas nie oglądaj się za siebie i rób swoje. Uprawiając sport w miejscu publicznym, poszerzysz grono swoich znajomych o nowe osoby.

Rozpusta wieczorową porą

Wielu z nas prowadzi intensywny tryb życia — praca, dom, szkoła itp. Duża ilość zajęć sprawia, że rzadko udaje się znaleźć czas na ciepły posiłek przy stole. W ciągu dnia zwykle też udaje się zjeść coś na szybko albo wcale. Nic dziwnego, że gdy przychodzi wieczór, nasz organizm domaga się uzupełnienia energii. Niestety jest to zgubne i możemy zjeść znacznie więcej, niż jest nam to rzeczywiście potrzebne. Naprawdę warto zmobilizować się do przygotowania w domu posiłków na cały dzień i pilnować, by w ciągu dnia znaleźć te dwie lub trzy dziesięciominutowe przerwy na jedzenie. Dzięki temu organizm nie będzie panikować i domagać się tzw. jedzenia na zapas.

Pij więcej wody

Bardzo często głód mylony jest z pragnieniem. Ciało daje sygnały, że potrzebuje energii, a my ulegamy, zjadając dodatkowy posiłek, tymczasem wystarczyłoby uzupełnić płyny i nawodnić organizm. Pamiętaj, by pić wodę przez cały dzień. Jeśli masz dodatkową aktywność fizyczną czy umysłową, potrzebujesz płynów znacznie więcej.

Soki owocowe to samo zdrowie

Zgadza się, ale pod warunkiem, że są to soki naturalne, a nie rozcieńczony syrop bogaty w cukier oraz wiele związków chemicznych. Pamiętaj też, że nawet sok ze świeżych owoców ma wartość energetyczną  i nie powinno się pić ich w nielimitowanej ilości jak wodę. Nie musisz sobie odmawiać, ale uwzględnij je w swoim bilansie energetycznym. Możesz także rozcieńczyć z wodą. Sam pomysł komponowania własnych soków czy koktajli jest świetną okazją do dostarczenia sobie dużej ilości witamin.

Podsumowanie

Jeśli widzisz, że Twoje starania w drodze po ładną sylwetkę nie przynoszą oczekiwanych efektów, pomimo uprawiania sportów, pilnowania diety, przyjrzyj się swoim codziennym nawykom. Być może zmiana lub wyeliminowanie nawet jednego czynnika może przynieść przełom w Twoich działaniach.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.