Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Dlaczego warto jeździć na rolkach?

Dlaczego warto jeździć na rolkach?
Wiosna i lato to świetny moment na to, by aktywność fizyczną przenieść na świeże powietrze. Najczęściej wybór pada na spacery, bieganie lub jazdę na rowerze. Nie każdy jednak potrafi się w nich odnaleźć. Na szczęście możliwości jest dużo więcej. Jedną z nich jest jazda na rolkach. Dlaczego warto wybrać rolki?

Jazda na rolkach to świetna aktywność fizyczna i rozrywka niemalże dla każdego, niezależnie od wieku. Sportowy styl życia staje się coraz bardziej modny. W wielu miejscach spotkać można biegaczy i rowerzystów. Nie każdemu jednak odpowiada jazda na rowerze lub bieganie. Jeśli nie możesz odnaleźć się w tych aktywnościach – spróbuj jazdy na rolkach!

Od czego zaczęło się rolkowe szaleństwo?

Pierwsze wzmianki o rolkach/wrotkach pojawiają się już w wieku XVIII. Za pomysłodawcę rolek uznawany jest Belg – Jean-Joseph Merlin. Miał on wymyślić rolki w roku 1760. Stopniowo były one unowocześniane, zyskały trzecie kółko, a w kolejnych latach hamulec. Łyżworolki te posiadały drewniane kółka.

Dopiero w 1890 roku w Stanach Zjednoczonych we wrotkach zastosowano łożyska kulkowe, a kółka pokryto gumą. Dzięki temu stały się one odporniejsze na ścieranie się.

W 1902 roku w Chicago otwarto specjalny tor do jazdy na wrotkach. Sześć lat później, w Nowym Jorku, w Madison Square Garden zezwolono na jazdę na wrotkach. W kolejnych latach przybywało coraz więcej miejsc przeznaczonych do jazdy na wrotkach, zarówno w Stanach, jak i w Europie. Jednocześnie rozwijać zaczęły się różne rodzaje jazdy. Jazda rekreacyjna, taneczna czy wyścigowa.

Lata 70. i 80. to czas wielkiej mody na jazdę na wrotkach. W tamtym okresie organizowano nawet dyskoteki wrotkowe.

W 1979 roku rozpoczęto produkcję rolek z ustawieniem kółek w jednej linii, a do ich wykonania użyto poliuretanu. Bracia Scott i Brennan Olsenowie założyli w 1983 roku firmę Rollerblade, która stała się światowym potentatem w produkcji rolek. Po koniec lat 80. w rolkach zamiast sznurówek zamontowano klamry. W 1990 roku do produkcji zaczęto używać termoplastycznej żywicy, dzięki czemu ich waga zmalała o połowę.

Do Polski rolki trafiły dopiero na przełomie XIX i XX wieku. W 1913 roku w Warszawie powstał pierwszy tor dla wrotkarzy.

Korzyści z jazdy na rolkach

Jeśli pod uwagę weźmiemy wydatek energetyczny oraz charakter pracy mięśni, jazda na rolkach zbliżona jest najbardziej do biegania. Pod kątem oddziaływania na układ krążeniowo-oddechowy wpływ obu aktywności jest podobny i w dużej mierze zależny od intensywności biegu czy jazdy. Rolki posiadają jednak tę przewagę, że w znacznie mniejszym stopniu niż bieganie obciążają stawy kończyn dolnych. W przypadku jazdy na rolkach ruch jest bardziej płynny, nie wymaga odrywania obu stóp od podłoża w tym samym momencie, dzięki czemu zarówno kręgosłup, jak i kolana są mniej obciążone niż podczas biegania.

Jazda na rolkach to dobry sposób na wzmocnienie mięśni. W jej czasie pracują wszystkie duże grupy mięśniowe. W największym stopniu zaangażowane są mięśnie nóg oraz pośladki. Dodatkowo pracują również mięśnie grzbietu. W mniejszym stopniu niż podczas biegania angażowane są mięśnie łydek.

Jeśli na rolkach jeździć będziemy spokojnym tempem, pracować będziemy głównie nad wydolnością tlenową. Praca na niskiej intensywności z pewnością przyniesie korzyści dla układu krążenia oraz układu oddechowego. Będzie również pomocna w zwiększeniu wydatku energetycznego i spalaniu tkanki tłuszczowej. Bardziej intensywna jazda pozwoli na pracę nad wytrzymałością. Wymaga to pracy na tętnie 80-90% tętna maksymalnego.

Godzina jazdy na rolkach pozwala spalić nawet 700 kcal. Wszystko oczywiście zależy od intensywności jazdy. Jeśli nie przepadasz za bieganiem i ciężko Ci się do niego zmobilizować, być może właśnie jazda na rolkach będzie strzałem w dziesiątkę i pomoże Ci zwiększyć Twoją aktywność fizyczną.

Warto również wspomnieć o tym, że jazda na rolkach wywiera pozytywny wpływ na koordynację ruchową. Wymaga utrzymania balansu, co wymaga współpracy wielu mięśni, w tym mięśni głębokich.

Jazda na rolkach pomaga również odprężyć się, zrelaksować i dotlenić organizm. Zaletą rolek jest również to, że jeździć na nich może niemal każdy, niezależnie od wieku.

Wady jazdy na rolkach

Rolkarstwo ma jednak również swoje wady. Największa to taka, że nie wszędzie można na nich jeździć. By jazda była przyjemna i bezpieczna potrzebujemy dobrej nawierzchni. Najlepiej by odcinek był stosunkowo długi, tak by można było się rozpędzić i intensywnie jeździć bez ryzyka „wypadku”.

Dodać również trzeba, że rolki to pewien wydatek. Oprócz nich warto kupić też kask i ochraniacze. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z rolkami, nie musisz kupować najdroższych modeli. Nie musisz od razu kupować profesjonalnych rolek. W zupełności wystarczą podstawowe rolki fitness. Są to rolki uniwersalne, pozwalające na jazdę po różnych nawierzchniach. Warto jednak zainwestować w produkt dobrej jakości, który przyspieszy naukę i zapewni wygodniejsze użytkowanie. Rozmiar rolek nie może być ani za mały, ani zbyt duży. Warto wybrać model z wyjmowaną skarpetą, gdyż ułatwi to utrzymanie czystości.

Podsumowanie

Jazda na rolkach może stanowić ciekawą alternatywę dla biegania czy też jazdy na rowerze. Zalety jazdy na rolkach nie sprowadzają się tylko do korzyści zdrowotnych. Jazda na rolkach wzmacnia mięśnie, jest doskonałą formą relaksu i sposobem na aktywne spędzanie czasu z rodziną i znajomymi.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.