Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Taśmy elastyczne na kolana, nasilają przeciążenia stawu

Taśmy elastyczne na kolana, nasilają przeciążenia stawu
Sportowcy wykorzystują opaski elastyczne lub taśmy na kolana, które mają za zadanie chronić stawy i pozwolić na zwiększenie obciążenia przysiadu. Jednak, jak się okazuje, korzystanie z taśm regularnie, powoduje zmiany w biomechanice stawu, które szybciej prowadzą do jego degeneracji.

Badanie

Naukowcy z Wielkiej Brytanii wykorzystali do badania 10 doświadczonych sportowców. Połowa z nich korzysta z owijania kolan elastyczną taśmą, a druga część robi przysiady bez dodatkowego wsparcia w postaci akcesoriów. Naukowcy mieli za zadanie przyjrzeć się mechanice ruchu wykonywanego podczas przysiadu.

Wyniki

Podczas przysiadu, nasze stawy kolanowe nie tylko wykonują ruch pionowy, ale również poziomy. Naukowcy odkryli, że paski elastyczne, które obwiązujemy na kolanach, znacznie zmniejszają ruch poziomy stawu. Co więcej, wraz z progresją obciążenia, narastało ograniczenie ruchomości stawu. Naukowcy podejrzewają, że również w związku z tym znacznie wzrasta tarcie wewnątrz stawu, głównie stawu rzepkowo-udowego.  

Dodatkowo działanie to jest nasilone, gdyż opaski pozwalają wykonać ruch szybciej, zwiększając moc, co dodatkowo odbija się na pracy stawu.

Wnioski

Korzystać powinniśmy z pasków sporadycznie i rozsądnie. Jeżeli nie jesteś sportowcem zawodowym, a Twój wynik siłowni nie ma wpływu na to, jak potoczy się dalej Twoja życiowa kariera, korzystanie z pasków jest bezcelowe. Co najgorsze, wykorzystanie pasków, gdy istnieje już pewna dysfunkcja stawu, jest przysłowiowym strzałem w stopę, który przyspieszy Twój koniec treningowej kariery.

Źródło: J Strength Cond Res. 2012 październik; 26 (10): 2844-9.

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.