Rumianek sposobem na długowieczność kobiet - badania naukowe

Codzienne, wieczorne picie herbaty na bazie rumianku wspomaga długowieczność. Do takich wniosków doszedł Bret Howrey z Uniwersytetu w Teksasie. Jego obserwacja epidemiologiczna wskazuje, że picie herbaty z rumiankiem wpływa na długowieczność kobiet.

Badanie

W swojej publikacji Bret Howret przeanalizował dane 1677 Meksykanów, którzy reprezentowali grupę wiekową powyżej 65 roku życia. Wszyscy zamieszkiwali południową część USA,  14% z nich regularnie spożywało  herbatę rumiankową. Dane zebrano na przełomie lat 2000-2007. 

Wyniki

Śmiertelność, jej częstotliwość, w grupie osób pijących herbatę rumiankową była o 29% niższa, niż u osób w całej grupie badawczej. Wśród kobiet picie herbaty zmniejszyło ryzyko zgonu aż o 33%, wśród mężczyzn niestety wynik nie był statystycznie istotny. 

Wniosek

Wykorzystanie herbaty na bazie rumianku zmniejszało ryzyko śmiertelności o 33% z przyczyn ogólnych. Pytanie odnośnie częstotliwości stosowania rumianku obejmowało okres 12 miesięcy, stąd też nawet, jeśli mężczyźni stosowali go okresowo, mogli nie wykazywać tego typu odpowiedzi w ankiecie. 

Badanie wymaga sprecyzowania mechanizmu działania rumianku, gdyż do tej pory nie jest znany sposób jego działania, a jedynie sam fakt, że wykazuje pewne funkcje wspomagające utrzymanie organizmu przy życiu. 

Źródło: Gerontolog. 2015 29 kwietnia. Pii: gnv051. [Wydanie elektroniczne przed papierowym].