Omega 3 a walka z astmą

W naszym kraju na astmę choruje około 10% społeczeństwa. Astma oskrzelowa jest chorobą przewlekłą o podłożu zapalnym, której objawem są pojawiające się regularnie napady kaszlu i duszności. Na podstawie takich kryteriów jak występowanie i nasilenie objawów w ciągu dnia i nocy, koniczność stosowania leków, upośledzenie czynności płuc i progres choroby, astmę dzielimy na: kontrolowaną, częściowo kontrolowaną i niekontrolowaną.

Przeczytaj koniecznie:

Omega 3 – lepsza ryba czy kapsułka?

W leczeniu astmy używa się farmaceutyków rozszerzających oskrzela i środków przeciwzapalnych.

Jak się jednak okazuje, również niektóre składniki naturalnie występujące w żywności mogą mieć wyraźny wpływ na nasilenie objawów choroby. Opublikowane w ostatnich latach wyniki badań naukowych wykazały, że szczególnie istotne może być zapewnienie odpowiedniej podaży kwasów tłuszczowych z rodziny omega 3. Mickleborough i wsp. w eksperymencie z udziałem sportowców wykazali, że suplementacja kwasami tłuszczowymi omega 3 zmniejsza nad-reaktywność oskrzeli w przebiegu astmy i zmniejsza nasilenie kaszlu i duszności.

Do podobnych wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu Tanta w Egipcie (Biltagi i wsp.), którzy zaobserwowali, że suplementacja diety  kwasami tłuszczowymi omega 3 w połączeniu z cynkiem i witaminą C znacznie poprawia wyniki w testach kontroli choroby, przyczyniając się do polepszenia parametrów czynnościowych płuc i obniżania poziomu markerów stanu zapalnego u dzieci z przewlekłą astmą oskrzelową. W badaniu uczestników podzielono na cztery grupy, w których każda otrzymywała odpowiednio: cynk, witaminę C lub kwasy tłuszczowe omega 3, a czwarta grupa – wszystkie suplementy. Najlepsze wyniki zanotowano w grupie ostatniej.

Są to informacje niezwykle cenne dla osób dotkniętych astmą, wiele wskazuje bowiem na to, że kwasy tłuszczowe omega 3, obecne m.in. w rybach morskich, powinny stanowić ważny element ich diety. Okazuje się także, że cynk i witamina C również pełnią istotną rolę w kontroli przebiegu choroby i zmniejszaniu nasilenia jej objawów. Oprócz konwencjonalnej żywności pochodzenia naturalnego, będącej źródłem wymienionych tutaj składników, niezmiernie przydatna może być suplementacja. W sklepach sportowych dostępnych jest wiele preparatów, zawierających skoncentrowany tłuszcz rybi bogaty w kwasy omega 3, a także środki z wysoką zawartością witaminy C i cynku.

Źródła: J Altern Complement Med. 2004 Dec;10(6):1067-75. Omega-3 Fatty acids and airway hyperresponsiveness in asthma.Mickleborough TD, Ionescu AA, Rundell KW. ActaPaediatr. 2009 Apr;98(4):737-42. Epub 2008 Jan 11.Omega-3 fatty acids, vitamin C and Zn supplementation in asthmatic children: a randomized self-controlled study.Biltagi MA, Baset AA, Bassiouny M, Kasrawi MA, Attia M.