Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Najczęstsze błędy podczas IF (postu przerywanego)

Najczęstsze błędy podczas IF (postu przerywanego)
Twój przyjaciel stracił kilka lub kilkanaście kilogramów, a inny znajomy nie może przestać zachwycać się dobrym samopoczuciem i zaletami, jakie przyniosło mu wprowadzenie przerywanego postu. Zachęcony korzyściami, wynikającymi ze stosowania IF (Intermittent fasting) postanawiasz również go zastosować — w końcu przydałoby się schudnąć kilka kilogramów. Stosujesz się do wytycznych znalezionych w Internecie, ale wciąż nie dostrzegasz zalet postu przerywanego. W artykule zebraliśmy najczęściej popełniane błędy w czasie żywienia IF.

Zbyt szybko przechodzisz do przerywanego postu

Największym powodem niepowodzenia większości diet jest to, że są one skrajnym odejściem od naszego normalnego, naturalnego sposobu jedzenia, przez co dla wielu osób stają się niemożliwe do utrzymania. Jeśli IF jest dla Ciebie czymś zupełnie nowym i jesteś przyzwyczajony do jedzenia co 3 godziny, nie porywaj się od razu na IF w wymiarze: 4 godziny jedzenia i 20 godzin postu. Zacznij od metody 12/12, która jest idealnym rozwiązaniem dla początkujących. W metodzie 12/12 pościsz przez 12 godzin w ciągu doby i jesz w ciągu 12 godzin. W 12-godzinny post wliczony jest czas snu, dzięki czemu założenia takie są bardzo łatwe do utrzymania. Następnie przejdź na 8/16 (8 h okno żywieniowe, 16 h post)

Nie dopasowałeś planu żywienia do swojego trybu życia

Jeśli jesteś nocną sową, nie planuj rozpoczynania postu o godzinie 18.00. Dostosuj godziny posiłków do swojego grafiku dnia. Jeśli codziennie chodzisz na siłownię, przebiegasz kilka/kilkanaście kilometrów, nie nastawiaj się na plan żywieniowy, który poważnie ogranicza liczbę kalorii kilka dni w tygodniu. To ważne, jeśli nie chcesz szybko opaść z sił, jeśli chcesz wytrwać na danej diecie dłużej, niż tydzień czy dwa.

Jesz za dużo podczas okna

To jedna z najczęstszych pułapek dopadająca osoby przechodzące na IF. Jeśli zdecydujesz się szybko na zbyt restrykcyjny schemat z długim czasem postu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zjesz za dużo, gdy w końcu nadejdzie czas jedzenia. Zwłaszcza jeśli traktujesz IF, jako możliwość jedzenia wszystkiego, na co masz ochotę i co wpadnie Ci akurat w ręce i nie należysz do osób, które liczą kalorie. Jeśli w czasie okna żywieniowego pozwalasz sobie na fast foody, słodycze i alkohol, możesz łatwo zjeść zbyt dużo kalorii. Badania sugerują, że restrykcyjne diety często nie działają, ponieważ jesteśmy tak głodni emocjonalnie (i fizycznie), że kiedy już przychodzi moment, w którym pozwalamy sobie na jedzenie — przejadamy się, magazynując energię na zapas. 

Nie jesz wystarczająco dużo podczas okna żywieniowego

Tak, zbyt mała ilość jedzenia jest również problemem! Może być uzasadnioną przyczyną przybierania na wadze. Dlaczego? Spożywanie niewystarczającej ilości kalorii, w dłuższej perspektywie czasu prowadzi do katabolizmu tkanki mięśniowej, powodując spadek podstawowej przemiany materii. Ponadto, gdy jemy mało, nasz organizm oszczędza energię i nasza spontaniczna aktywność znacznie się obniża, co sprawia, że spalamy w ciągu dnia mniej kalorii, niż wtedy, gdy jedlibyśmy więcej.

Wyzwaniem związanym z IF jest to, że jesz według restrykcyjnie wyznaczonych ram czasowych, zamiast słuchać wskazówek ciała. Jeśli nie liczysz kalorii, a swoją dietę opierasz na dużej ilości warzyw i źródłach białka, może okazać się, że nieświadomie spożywasz zbyt mało kalorii!

Za bardzo dbasz o to KIEDY, a za mało o to CO jesz

IF jest systemem żywienia skoncentrowanym na ramach czasowych. Większość „planów” nie zawiera żadnych wyraźnych zasad dotyczących rodzaju jedzenia, które należy jeść podczas „okna żywieniowego”. Jednak to nie powinno być wymówką, aby w diecie nieustannie pojawiały się frytki, pizza, słodycze. Koncepcja postu nie jest magicznym rozwiązaniem. Jego główny wpływ na utratę masy ciała, w dużej mierze opiera się na fakcie, że ograniczasz liczbę godzin jedzenia, a tym samym zmniejszasz możliwości spożywania kalorii. Jesz mniej = chudniesz.

Niestety efekt ten można szybko cofnąć, jeśli wybierzesz niewłaściwie produkty. Skup się na tym, by w czasie ograniczonego czasowo okna żywieniowego, posiłki składały się z produktów najbardziej obfitych w składniki odżywcze. 

Nie pijesz wystarczająco dużo

Może zdarzyć się tak, że powstrzymując się od jedzenia w czasie postu zapomnisz o tym, by pić wystarczająco dużo wody. Pamiętaj, że woda powinna zawsze znajdować się w pobliżu Ciebie i powinieneś pić ją przez cały dzień. Zwłaszcza że nie uzyskujesz nawodnienia, które normalnie dostajesz z pokarmów, takich jak owoce i warzywa. Odwodnienie może prowadzić do skurczów mięśni, bólu głowy i może zaostrzać uczucie głodu. Dlatego zawsze upewnij się, że pijesz wodę również w czasie postu.

Podsumowanie

Koncepcja okresowego postu zyskuje coraz większą popularność wśród osób zainteresowanych uzyskaniem szczupłej sylwetki. Jeśli przestrzegasz wszystkich zasad i nadal nie widzisz korzyści, być może nie jest to rozwiązanie idealne dla Ciebie. Staraj się bardziej koncentrować na tym, co mówi Ci Twoje ciało, niż na tym, co mówi wskazówka zegara, a znacznie bardziej prawdopodobne jest, że odnajdziesz sposób żywienia, którego potrzebuje Twoje ciało.

Przeczytaj także:

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.