Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy zbyt dużo ćwiczeń może utrudniać odchudzanie?

Czy zbyt dużo ćwiczeń może utrudniać odchudzanie?
Kiedy zapytasz, co należy zrobić, żeby zgubić kilka nadmiarowych kilogramów, usłyszysz z pewnością, żeby zacząć się więcej ruszać, uwzględnić w tym trening siłowy, trening cardio oraz uporządkować sprawę diety. Skończyła się już także era głodzenia i obcinanie w nieskończoność kalorii. To po prostu nie działa i dobrze o tym wiesz.

A co z wysiłkiem?

Czy jeśli będziesz więcej ćwiczyć, to szybciej i łatwiej uzyskasz efekty? Zdawałoby się, że im więcej ruchu, więcej godzin spędzonych na siłowni i więcej wylanego potu, tym lepsze będą efekty, a jednak nie do końca tak to działa. Po raz kolejny sprawdza się powiedzenie - wszystko, ale z umiarem. 

Nadmiar ćwiczeń może przynieść więcej szkody, niż pożytku. Zaobserwuj kiedyś na swojej siłowni, jak trenują inne osoby. Czy zdarza Ci się widywać niemal za każdym razem, kiedy tam jesteś, te same osoby? Czy zauważyłeś, żeby ich sylwetka się jakoś zmieniła na przestrzeni czasu? Z pewnością jesteś w stanie wskazać osoby, które cały czas wyglądają tak samo, pomimo tego, że dają z siebie wszystko. 

Jak reaguje Twoje ciało?

Kiedy ćwiczysz za dużo, rośnie poziom kortyzolu, hormonu stresu. Twój organizm nie widzi różnicy pomiędzy stresem wysiłkowym a każdym innym. Wysoki poziom kortyzolu sprawia, że Twoje ciało nie może spalić tłuszczu. Jest zbyt zajęty, próbując przywrócić równowagę pomiędzy układem współczulnym a przywspółczulnym. 

Regularne ćwiczenia jak najbardziej mają sens i są dla nas dobre, ale jeżeli trenujesz często, to uwzględnij w swoim planie również spokojniejsze formy. Możesz ćwiczyć dzień po dniu, ale czy zawsze musi to być HIIT, spinning czy ciężki trening siłowy? Postaw również na lżejsze ćwiczenia, takie jak: pilates, joga, spacer itp., żeby trochę zresetować poziom kortyzolu, pomóc swojemu ciału się zregenerować i odzyskać siły. Jest ogromne prawdopodobieństwo, że dbając o siebie w ten sposób uzyskasz znacznie szybciej swoje upragnione efekty, niż gdyś miał trenować do upadłego dzień po dniu.

Co jeszcze wpływa na powodzenie Twojej redukcji?

Jeśli chodzi o trening, postaw na trening FBW - Full Body Workout. Angażując całe ciało, spalasz więcej kalorii. Możesz wypróbować różnych form, np. treningu obwodowego, połączenie treningu siłowego z cardio, dodanie interwałów. Pamiętaj jednak o regeneracji, o której wcześniej wspominaliśmy.

Dieta

To nie ulega wątpliwości. Liczy się nie tylko kaloryczność, ale także wartości odżywcze. Witaminy i minerały to jest to, czego potrzebujesz, by prawidłowo funkcjonować. Kaloryczność powinna być adekwatna do wykonywanego wysiłku - nie może być zbyt wysoka (jeśli redukujesz) ale ani też zbyt niska. Głodzenie się może przynieść szkody podobne, jak w przypadku nadmiernego wysiłku.

Dbaj o sen i regenerację

Dobra jakość snu zapewni Ci zdrowie i dobre samopoczucie. Staraj się spać w ciemności i z dala od urządzeń elektronicznych, a w dzień korzystaj jak najwięcej ze światła dziennego. W ramach regeneracji postaw na dzień całkowicie bez ćwiczeń albo wybierz coś lekkiego - spacer, rekreacyjne wyjście na basen, rozciąganie itp.

Podsumowanie

Jak widzisz, nie liczy się tylko to, co jesz i to, ile kalorii spalasz. Podejdź do swojego ciała z szacunkiem i troską, a wówczas możesz liczyć na jego współpracę.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.