Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Ile witaminy C traci sok po otwarciu?

Ile witaminy C traci sok po otwarciu?
Naukowcy sprawdzali ile witaminy C traci zamrożony, świeżo wyciśnięty, niepasteryzowany sok oraz jak kształtują się straty zaraz po otwarciu gotowego produktu.

Co się dzieje z witaminą C po otwarciu soku?

Soki pomarańczowe i grejpfrutowe są dość stabilne po otwarciu opakowania. Straty witaminy C w sokach pomarańczowych i grejpfrutowych przechowywanych w temperaturze pokojowej przez 48 h wahały się od około 6 do 12%, natomiast w warunkach chłodniczych  wynosiły  dla  soków  pomarańczowych  około 2%, a  dla soków grejpfrutowych 4%.

Zupełnie inaczej zachowuje się sok z ciemnych winogron po otwarciu opakowania. Taki sok przechowywany w temperaturze pokojowej  po 24 h traci 82% witaminy C, a po 48 h 88%! Niewiele lepiej jest w warunkach chłodniczych (5º C): po 24 h strata 62%, po 48 h – strata 78%.

Jakie straty powoduje czas i co daje  pasteryzacja?

Po 24 miesiącach zawartość witaminy C spadła z początkowej wartości 40,6 mg w 100 ml do 32,8 mg w 100 ml, czyli strata wynosiła 19.2%.

Ustalono, iż sok tracił około 0.34 mg witaminy C w każdych 100 ml w ciągu miesiąca. Taki produkt nie może być przechowywany dłużej niż 22 miesiące w -23°C aby spełnić wymagania na etykiecie. 

Cytowane badanie dotyczy przechowywania oryginalnie zamkniętego produktu. Zupełnie inaczej zachowują się produkty otwarte.

W kolejnym badaniu wzięto pod lupę kinetykę rozkładu kwasu askorbinowego w koncentratach soków cytrusowych (pomarańczy, cytryny, grejpfruta, mandarynki) podczas ośmiotygodniowego przechowywania w 28, 37 i 45°C. Utrata kwasu askorbinowego w każdej temperaturze była zgodna z ustalonym modelem. Cytowane badanie dotyczy przechowywania oryginalnie zamkniętego produktu.

Po przechowywaniu przez 8 tygodni:

  • w temperaturze 28°C zachowało się od 54,5 do 83,7% witaminy C
  • w temperaturze 37°C zachowało się od 23,6 do 27% witaminy C
  • w temperaturze 45°C zachowało się od 15,1 do 20% witaminy C

W kolejnym z badań wykazano, iż wysokociśnieniowa pasteryzacja w 35°C przez 5 minut wydłuża okres przydatności soku do spożycia w porównaniu z sokiem pasteryzowanym konwencjonalnie (80°C przez 30 sekund).

Szybkość degradacji witaminy C była dużo niższa po pasteryzacji wysokociśnieniowej. Wydłużenie okresu trwałości soku pasteryzowanego pod wysokim ciśnieniem, przechowywanego w butelkach w porównaniu do soku pasteryzowanego termicznie wahało się od 11% (przechowywanie w 15°C) do 65% (przechowywanie w 0°C).