Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy maski zmniejszają saturację krwi? Czy maska szkodzi płucom?

Czy maski zmniejszają saturację krwi? Czy maska szkodzi płucom?
W Internecie pojawiło się wiele zarzutów dotyczących masek i faktycznie istnieją wątpliwości, czy zwykłe materiałowe „szmatki” domowej produkcji cokolwiek pomogą, jeśli chodzi o kontakt z patogenami. Jednak nie ma żadnych wątpliwości, iż maski przeznaczone dla personelu medycznego znacząco zmniejszają ryzyko infekcji.

Stwierdzono prawie 80% zmniejszenie ryzyka infekcji SARS u pielęgniarek, które konsekwentnie nosiły maski (chirurgiczne lub N95). Podobnie stwierdzili Seto i wsp., w tamtych badaniach zarówno maski chirurgiczne, jak i maski N95 miały znaczenie dla ochrony przed SARS wśród pracowników opieki zdrowotnej w szpitalach w Hongkongu.

Maska wywołuje różnorakie zaburzenia i szkodzi płucom?

Tak, oczywiście... 

Tylko proszę przytoczyć mi na ten temat rzetelne badania. Jeśli maska jest szkodliwa dla ustroju, to proszę mi wyjaśnić jakim cudem nie ma wpływu na saturację krwi.

Eksperyment naukowy

W jednym z badań uczestnicy samodzielnie mierzyli obwodowe nasycenie krwi tlenem (Spo2) przed, w trakcie i po założeniu maski. Uwzględniono osoby w wieku 65 lat lub starsze i wykluczono te, które miały współistniejące choroby serca lub układu oddechowego, które mogą prowadzić do duszności lub niedotlenienia w spoczynku, lub które nie były w stanie zdjąć maski bez pomocy.

Uczestnikom zapewniono 3-warstwową, płaską, jednorazową niemedyczną maskę na twarz z pętlami na uszy (model Boomcare DY95, Deyce Leather Co Ltd) oraz przenośny pulsoksymetr (HOMIEE).

Dostarczono instrukcje dotyczące prawidłowego noszenia maski (w celu zapewnienia odpowiedniego zakrycia nosa i ust) oraz pomiaru nasycenia krwi tlenem.

Uczestnicy zostali poinstruowani, aby samodzielnie monitorować i rejestrować Spo2 3 razy w odstępie 20 minut przez 1 godzinę przed, 1 godzinę w czasie i 1 godzinę po założeniu maski, gdy byli w spoczynku lub wykonując zwykłe codzienne czynności w domu.

Wyniki

Wysycenie krwi tlenem wynosiło średnio 96,1% przed, 96,5% w czasie i 96,3% po założeniu maski,

Wniosek 

Wyniki tego badania nie potwierdzają, że noszenie niemedycznych masek na twarz w miejscach publicznych jest niebezpieczne.

Podsumowanie

Być może, zbyt gruba maska lub noszona przy bardzo intensywnym wysiłku (np. interwałach) będzie miała wpływ na wysycenie krwi tlenem. Jednak rutynowe noszenie zwykłej maski nie powinno mieć żadnego negatywnego wpływu na zdrowie.

Jeśli używa się profesjonalnej maski przeznaczonej dla personelu medycznego to dodatkowo zyskujemy w jakimś stopniu ochronę przed patogenami. Spadek saturacji krwi może być objawem infekcji odmianą drugą SARS, ale też wielu innych chorób więc pulsoksymetr nie może służyć do diagnostyki infekcji SARS-COV-2.

Dla płuc i układu krążenia znacznej bardziej obciążająca jest otyłość. Jeśli zatem zdrowie jest dla Ciebie ważne, zacznij od zmian w diecie.

Źródła: Noel C. Chan Peripheral Oxygen Saturation in Older Persons Wearing Nonmedical Face Masks in Community Settings https://jamanetwork.com/journals/jama/fullarticle/2772655 Mark Loeb „SARS among Critical Care Nurses, Toronto” https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3322898/ https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(20)30520-1/fulltext https://blogs.webmd.com/webmd-doctors/20200127/can-wearing-mask-protect-you-from-coronavirus

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.