Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Kuchnia
Preparaty na masę

Preparaty na masę

PoTreningu

Podobnie jak preparaty odchudzające cieszą się wyjątkową popularnością. Odpowiedni dobór produktów pozwala wyraźnie przyspieszyć przyrost masy mięśniowej, usprawnić regenerację, a także korzystnie wpłynąć na siłę. W tej kategorii wyróżnić możemy:

Podpowiedź trenera:

Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy - chętnie ułożymy profesjonalny plan za Ciebie. Dołącz do grona 90 000 zadowolonych klientów :)

  • Darmowe konsultacje z doświadczonym dietetykiem i trenerem
  • Ponad 6000 posiłków i 600 ćwiczeń, które możesz dowolnie wymieniać
Sprawdź ofertę

- odżywki węglowodanowo-białkowe typu „gainer” – są to preparaty stanowiące połączenie odżywki proteinowej i odżywki węglowodanowej, z  wyraźną przewagą tej drugiej . Zaprojektowane są w taki sposób, by dostarczać solidnej dawki energii oraz elementów budulcowych koniecznych do syntezy nowych białek mięśniowych. W ich w skład wchodzą zazwyczaj sacharydy, takie jak maltodekstryny, glukoza, oraz koncentraty i izolaty protein serwatkowych, kazeinowych, jajecznych czy sojowych. Polecane osobom z szybkim metabolizmem, które nie są wstanie dostarczyć takiej dawki podstawowych składników odżywczych, by wywołać przyrost mięśni.  Preparaty te nadają się do stałego stosowania wg indywidualnych potrzeb.

- odżywki węglowodanowo-białkowe typu „bulk” – podobnie jak opisane powyżej gainery zawierają kompozycję białek i węglowodanów, z tym, że w bardziej wyrównanej proporcji (około 1:1). W ich składzie jest także mniej cukrów takich jak glukoza czy mato dekstryna, a często dodawane są: skrobia woskowa, izolamtuloza, preparowana termicznie mąka owsiana czy błonnik. Wynika to z faktu, iż preparaty te adresowane są raczej do osób z wolniejszym metabolizmem, mającym tendencje do przybierania na wadze. Bulki nadają się do stałego stosowania, zależnie od indywidualnych potrzeb.

- kreatyny i stacki keratynowe – kreatyna jest jedną z najsilniej działających substancji używanych w legalnym wspomaganiu przyrosty masy mięśniowej (i nie tylko), a jej biologiczny potencjał i bezpieczeństwo stosowania został potwierdzony w wielu badaniach. Stacki keratynowe zawierają zazwyczaj kilaka form kreatyny i wzbogacone są w inne substancje uzupełniające jej właściwości (prekursory tlenku azotu, aminokwasy i inne).

-  stymulatory apetytu – są to preparaty, których działanie polega na zwiększaniu łaknienia. Poleca się je szczególnie tzw. „niejadkom”, a także osobom,  jedzącym już sporo, ale trenującym tak ciężko, czy też posiadającym tak szybki metabolizm, że powinny jeść więcej. W skład tych suplementów chodzą zazwyczaj koenzym witaminy B12 (dinencozide) oraz wyciąg z jeżówki purpurowej.

- aminokwasy, preparaty przedtreningowe  i inne – nie są to środki ukierunkowane jedynie na przyrost masy, ani też nie determinujące końcowego efektu. Stanowić mogą jednak ciekawe uzupełnienie preparatów z pozostałych kategorii. Przykładowo aminokwasy rozgałęzione BCAA nasilają proces syntezy białek mięśniowych, kwas d-asparaginowy zwiększając syntezę testosteronu poprawiać może regenerację, a arginina i kofeina zawarta w preparatach przedtreningowych pozwalają zwiększyć intensywność wysiłku i wzmocnić tym samym bodziec do rozwoju muskulatury. 

Zobacz także: Rodzaje odżywek i suplementów. Część I: preparaty wspomagające odchudzanie.