Preparaty na masę

Podobnie jak preparaty odchudzające cieszą się wyjątkową popularnością. Odpowiedni dobór produktów pozwala wyraźnie przyspieszyć przyrost masy mięśniowej, usprawnić regenerację, a także korzystnie wpłynąć na siłę. W tej kategorii wyróżnić możemy:

Przeczytaj koniecznie:

Preparaty wspomagające odchudzanie.

- odżywki węglowodanowo-białkowe typu „gainer” – są to preparaty stanowiące połączenie odżywki proteinowej i odżywki węglowodanowej, z  wyraźną przewagą tej drugiej . Zaprojektowane są w taki sposób, by dostarczać solidnej dawki energii oraz elementów budulcowych koniecznych do syntezy nowych białek mięśniowych. W ich w skład wchodzą zazwyczaj sacharydy, takie jak maltodekstryny, glukoza, oraz koncentraty i izolaty protein serwatkowych, kazeinowych, jajecznych czy sojowych. Polecane osobom z szybkim metabolizmem, które nie są wstanie dostarczyć takiej dawki podstawowych składników odżywczych, by wywołać przyrost mięśni.  Preparaty te nadają się do stałego stosowania wg indywidualnych potrzeb.

- odżywki węglowodanowo-białkowe typu „bulk” – podobnie jak opisane powyżej gainery zawierają kompozycję białek i węglowodanów, z tym, że w bardziej wyrównanej proporcji (około 1:1). W ich składzie jest także mniej cukrów takich jak glukoza czy mato dekstryna, a często dodawane są: skrobia woskowa, izolamtuloza, preparowana termicznie mąka owsiana czy błonnik. Wynika to z faktu, iż preparaty te adresowane są raczej do osób z wolniejszym metabolizmem, mającym tendencje do przybierania na wadze. Bulki nadają się do stałego stosowania, zależnie od indywidualnych potrzeb.

- kreatyny i stacki keratynowe – kreatyna jest jedną z najsilniej działających substancji używanych w legalnym wspomaganiu przyrosty masy mięśniowej (i nie tylko), a jej biologiczny potencjał i bezpieczeństwo stosowania został potwierdzony w wielu badaniach. Stacki keratynowe zawierają zazwyczaj kilaka form kreatyny i wzbogacone są w inne substancje uzupełniające jej właściwości (prekursory tlenku azotu, aminokwasy i inne).

-  stymulatory apetytu – są to preparaty, których działanie polega na zwiększaniu łaknienia. Poleca się je szczególnie tzw. „niejadkom”, a także osobom,  jedzącym już sporo, ale trenującym tak ciężko, czy też posiadającym tak szybki metabolizm, że powinny jeść więcej. W skład tych suplementów chodzą zazwyczaj koenzym witaminy B12 (dinencozide) oraz wyciąg z jeżówki purpurowej.

- aminokwasy, preparaty przedtreningowe  i inne – nie są to środki ukierunkowane jedynie na przyrost masy, ani też nie determinujące końcowego efektu. Stanowić mogą jednak ciekawe uzupełnienie preparatów z pozostałych kategorii. Przykładowo aminokwasy rozgałęzione BCAA nasilają proces syntezy białek mięśniowych, kwas d-asparaginowy zwiększając syntezę testosteronu poprawiać może regenerację, a arginina i kofeina zawarta w preparatach przedtreningowych pozwalają zwiększyć intensywność wysiłku i wzmocnić tym samym bodziec do rozwoju muskulatury. 

Zobacz także: Rodzaje odżywek i suplementów. Część I: preparaty wspomagające odchudzanie.