Diety okiem dietetyka: Dieta Atkinsa

Ocena dietetyka: jest to znana na całym świecie dieta skrajnie niskowęglowodanowa i umiarkowanie wysokobiałkowa (dieta ketogenna). Walorem tego typu diet jest faktycznie wysoka skuteczność w pozbywaniu się nadmiernej masy ciała, zwłaszcza w początkowych okresach ich stosowania, część owej masy stanowi jednak woda i glikogen. Założenia diety z pewnością odpowiadać będą osobom, które lubią zjeść „konkretnie”.

Przeczytaj koniecznie:

Diety okiem dietetyka: Dieta proteinowa (Dukana)

Niestety, dieta ta jest dość kontrowersyjna w kontekście wpływu na zdrowie, co prawda wiele (ale nie wszystkie) badań potwierdza,  że taki sposób komponowania jadłospisu nie niesie za sobą zagrożeń zdrowotnych w krótkiej perspektywie czasowej, niewiele wiadomo niestety jak wygląda sytuacja po wielu latach. Podkreślić należy, że istnieją lepsze sposoby na wprowadzenie i zbilansowanie niskowęglowodanowej diety niż sugeruje Atkins. W przypadku osób aktywnych fizycznie zastosowanie indukcyjnej fazy diety może doprowadzić do nasilonego katabolizmu mięśniowego.

Reasumując: choć wady diety Atkinsa niejednokrotnie bywały przejaskrawiane, to przesadny entuzjazm względem tego modelu żywieniowego nie jest wskazany. Zwłaszcza długoterminowe skutki zdrowotne tej diety są trudne do oszacowania.

Przejdz do szczegółów i prezentacji diety