Kakao wspomaga redukcję tłuszczu

To wydaje się być zbyt piękne, aby mogło być prawdziwe: kakao, składnik wielu wyrobów cukierniczych i słodyczy wykazuje właściwości odchudzające. Na podstawie wstępnych wyników badań wyżej przedstawiona zależność jest jednak jak najbardziej realna: polifenole i teobromina zawarte w ziarnach kakaowca posiadają bardzo ciekawe właściwości biologiczne a ich obecność w diecie może przyczyniać się do szybszej utraty tłuszczu.

Do tej pory przedmiotem szczególnego zainteresowania były polifenole zawarte w liściach herbaty.  W badaniach naukowych wielokrotnie wykazywano, że związki te posiadają efekt termogenny oraz korzystnie wpływają na pracę hormonów zaangażowanych w gospodarkę energetyczną organizmu. W międzyczasie okazało się, iż również związki fenolowe zawarte w nasionach kawy i w liściach oliwnych posiadają podobne właściwości. Fakt, że zbliżone działanie mogą wykazywać polifenole obecne w ziarnach kakao nie stanowi więc wielkiego zaskoczenia.

Co prawda, póki co nie można mieć 100%-owej pewności w kwestii termogennego potencjału polifenoli kakaowych, bo opublikowane dotychczas wyniki badań przeprowadzane były na szczurach, ponieważ jednak mechanizm działania tych związków wydaje się być zbliżony do tego jaki wykazują katechiny z zielonej herbaty wątpliwości raczej są w tej materii niewielkie. Tak więc osoby odchudzające się nie powinny obawiać się produktów żywnościowych zawierających kakao w składzie – o ile – nie są to pokarmy naszpikowane cukrem czy tłuszczami trans.

Najbardziej pożądanym rozwiązaniem jest filiżanka kakao z niewielkim dodatkiem chilli, wypita jako deser po posiłku. Kapsaicyna zawart w chilli, dodatkowo uzupełnia termogenny potencjał kakaowych polifenoli i nasila efekt odchudzający. Oczywiście napoju nie należy słodzić, by nie niszczyć jego właściwości. Okazjonalnie do diety można włączyć także gorzką czekoladę, najlepiej taką, która zawiera około 90% kakao. Jest to produkt wysokokaloryczny (powinien zostać wliczony do bilansu kalorycznego), ale – niskocukrowy i wartościowy. Kilka kostek zjedzonych od czasu do czasu może stanowić ciekawe uzupełnienie jadłospisu.

Reasumując: kakao, po zielonej herbacie i  kawie, stanowi kolejne skondensowane źródło polifenoli, związków o właściwościach prozdrowotnych i – odchudzających. Pamiętać jednak należy, że aby móc czerpać korzyści z biologicznego potencjału tych związków należy dostarczać ich w odpowiedniej formie. Jeśli spożywane będą w towarzystwie cukrów czy utwardzonych tłuszczów niestety nie przysłużą się estetycznej sylwetce.