Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Migrena: naturalne sposoby leczenia i zapobiegania

Migrenowe bóle głowy są w stanie zniszczyć najwspanialsze wakacje. Niestety wiele osób w okresie letnim doświadcza tej przykrej dolegliwości. Oprócz środków farmaceutycznych istnieją także „alternatywne” sposoby zapobiegania migrenowym napadom i jak się okazuje, niektóre z tych metod mają potwierdzoną skuteczność w badaniach naukowych.

Głównym objawem migreny jest specyficzny ból głowy, zazwyczaj jednostronny, pulsujący, z towarzyszącymi nierzadko nudnościami, światłowstrętem, nadwrażliwością na zapachy i dźwięki. Chociaż migreny stanowią statystycznie dość często występującą przypadłość – dotykają około 25% kobiet i 9% mężczyzn – to  rozpoznawane i w odpowiedni sposób leczone są stosunkowo rzadko.

Istotna samej migreny jest słabo poznana, przypadłość ta ma w dużej mierze podłoże dziedziczne, choć wiadomo również, że wiele istniejących zaburzeń i chorób może do migreny doprowadzać. Ból może pojawić się przy zaburzeniach hormonalnych, może też być konsekwencją urazów, a sprzyjać mu mogą głód i pragnienie. Zdarza się, że osoby obciążone permanentnym stresem migreny doświadczają w momencie odprężenia, np. w okresie wakacyjnego urlopu…

W leczeniu i profilaktyce migreny stosuje się zazwyczaj środki przeciwbólowe i przeciwzapalne, przeciwdepresyjne, przeciwpadaczkowe, beta-blokery, blokery wapniowe, pochodne alkaloidów sporyszu i inne. Jak się okazuje wysoką skutecznością cieszyć się mogą także metody niekonwencjonalne obejmujące zabiegi manualne, ziołolecznictwo czy suplementację.

W profilaktyce migrenowych bólów głowy dość dobrze sprawdza się koenzym Q10. Związek ten, reklamowany zazwyczaj jako „odmładzający przeciwutleniacz” potwierdził swoje anty-migrenowe działanie w badaniach naukowych. Osoby borykające się z tą przypadłością powinny na stałe włączyć do suplementacji preparat zawierający koenzym Q10. Pomocniczo działać mogą także suplementy zawierające witaminy B2 i B12 oraz magnez.

Wg niektórych źródeł potencjał profilaktyczny posiadają także zioła takie jak lepiężnik różowy (Petasites hybridus) i wrotycz maruna (Tanacetum parthenium). Ta ostatnia roślina swoje anty-migrenowe właściwości potwierdziła w podwójnie zaślepionych, randomizowanych badaniach z udziałem ochotników cierpiących na migrenowe bóle głowy.

Ulgę w bólu przynieść może przynieść także wizyta chiropraktyka. Chociaż co poniektórzy uznają ten sposób leczenia za wyjątkowo kontrowersyjny, to na jego rzecz świadczą nie tylko jednostkowe opinie „cudownie ozdrowiałych”, co również publikacje naukowe. Wiele wskazuje na to, że migrena powiązana jest z upośledzeniem ruchomości kręgosłupa w odcinku szyjnym, a odpowiednio ukierunkowane zabiegi poprzez poprawę ruchomości mogą wyraźnie zmniejszyć nasilenie bólu lub doprowadzić do całkowitej jego eliminacji.

Reasumując, migreny stanowią ważny problem epidemiologiczny i terapeutyczny. Warto jednak pamiętać, że oprócz konwencjonalnych metod profilaktyki i leczenia migrenowych bólów głowy istnieją także sposoby mniej konwencjonalne o potwierdzonej skuteczności.

Źródła: Cephalalgia. 2002 Sep;22(7):523-32. Vitam Horm. 2004;69:297-312. J Manipulative Physiol Ther. 2000 Feb;23(2):91-5.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.