50% RABATU NA PLANY Z KODEM: NOWYROK

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Dlaczego mój brzuch jest wzdęty jak balon?

Dlaczego mój brzuch jest wzdęty jak balon?
Wzdęcia stanowią jedną z najczęstszych dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego jakich doświadczamy na co dzień. Po spożytym posiłku brzuch zaczyna błyskawicznie powiększać swoje rozmiary czemu towarzyszy wyraźny dyskomfort. Przyczyny wzdęć mogą być rozmaite, niekiedy wręcz groźne, często jednak mają dość trywialne podłoże i związane są z naszymi zwyczajami żywieniowymi.

Dieta

Wzdęcia po spożyciu dużych ilości warzyw strączkowych wynikają z wysokiej zawartości cukrów, które nie są rozkładane przez nasze enzymy trawienne (rafinoza, stachioza i maltotrioza), stanowiąc pożywkę dla mikroflory jelitowej i fermentując z wydzieleniem znacznych ilości gazów. Również warzywa kapustne, a także pełnoziarniste produkty zbożowe mogą powodować wzdęcia. Osobną kwestią jest współistnienie nietolerancji pokarmowych (laktozy, fruktozy), które sprawiają że zawarte w mleku i w owocach cukry stają się źródłem problemów, podobnie jak ma to miejsce w przypadku wspomnianych przed chwilą warzyw strączkowych. W przypadku nieprawidłowej tolerancji fruktozy dyskomfort wywołują także wszystkie produkty słodzone sacharozą i syropem glukozowo-fruktozowym.

Niestaranne żucie pokarmów

Nieprzykładanie należytej staranności do odpowiedniego gryzienia i przeżuwania pokarmów może skutkować problemami trawiennymi takimi jak wzdęcia i gazy. Problem ten dotyczy przede wszystkim mężczyzn, którzy mają w zwyczaju jeść zdecydowanie szybciej i łapczywiej niż kobiety. Nieprawidłowo rozdrobione kęsy pokarmów są mniej podatne na działanie enzymów trawiennych, przez co przechodzić mogą w niezmienionej postaci do niższych fragmentów jelit i ulegać fermentacji bakteryjnej. Również samo połykanie znacznych ilości powietrza towarzyszące łapczywemu konsumowaniu posiłków może być źródłem problemów, zwłaszcza jeśli posiłki są bardzo obfite i popijane gazowanymi napojami.

Zespół jelita nadwrażliwego

Zespól jelita nadwrażliwego (Irritable Bowel Syndrome, w skrócie IBS) to idiopatyczna przypadłość przebiegająca z rozmaitymi zaburzeniami czynnościowymi przewodu pokarmowego, której towarzyszą najczęściej bóle brzucha, biegunki oraz wzdęcia. IBS dotyka przeciętnie 10 – 20% populacji, a jago występowanie związane może być z nadmiernym rozrostem flory jelitowej, oraz czynnikami psychologicznymi, a także żywieniowymi i rozmaitymi chorobami. Zaostrzenie objawów występuje często przy wysokim natężeniu czynników stresogennych. W celu zdiagnozowania oprócz szerokiego wywiadu stosuje się także badania takie jak test wodorowy, morfologia krwi, badanie ogólne moczu, badania w kierunku chorób pasożytniczych, posiewy bakteriologiczne, rektoskopię bądź fiberosigmoidoskopię.

Zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego

Zespól rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego (Small Intestinal Bacterial Overgrowth, w skrócie SIBO), to przypadłość związana z nadmiernym namnażaniem w jelicie cienkim (j. czczym) flory bakteryjnej typowej dla jelita grubego, co skutkuje zaburzeniami trawienia pokarmów i wchłaniania składników pokarmowych. Przyczyną schorzenia mogą być zarówno wrodzone dysfunkcje anatomiczne przewodu pokarmowego, jak i również zaburzenia motoryki jelitowej, niedostateczne wytwarzanie kwasu solnego w żołądku (co może być spowodowane stosowanie niektórych leków), zaburzenia immunologiczne. Oprócz wielu innych objawów i niekiedy groźnych skutków zdrowotnych związanych ze zwiększoną przepuszczalnością jelitową pojawiają się także wzdęcia, niekiedy bardzo uciążliwe.

Podsumowanie

Wymienione powyżej okoliczności stanowią najczęstszą przyczynę wzdęć, wspomnieć jednak warto, iż niekiedy ich podłoże może być inne. Choroby pasożytnicze, choroby tarczycy, neuropatie, nieswoiste zapalne choroby jelit, stany pooperacyjne, to tylko niektóre z innych, możliwych przyczyn problemów ze wzdęciami. Na szczęście w większości przypadków dyskomfort można wyeliminować lub przynajmniej zmniejszyć nasilenie poprzez wprowadzenie odpowiednich zmian w diecie. Oczywiście najkorzystniej modyfikacje sposobu odżywiania prowadzić pod okiem doświadczonego dietetyka, a w przypadku podejrzenia choroby – za wiedzą lekarza. 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.