50% RABATU NA PLANY Z KODEM: NOWYROK

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy alkohol przeszkadza w odchudzaniu? Czym jest suchy styczeń?

Czy alkohol przeszkadza w odchudzaniu? Czym jest suchy styczeń?
Suchy styczeń to coroczna akcja, która pochodzi z Wielkiej Brytanii. Głównym założeniem było zwiększenie świadomości na temat nawyków alkoholowych, ale od lat akcja ta rozszerza się i na inne kraje. Jej założeniem jest totalna rezygnacja z alkoholu przez cały miesiąc — niezależnie czy przesadziło się w święta, czy po prostu przyszła ochota na zrobienie czegoś dla swojego zdrowia. I choć mówi się o styczniu z racji tego, że jest to pierwszy miesiąc po świętach i imprezie sylwestrowej, to taki suchy miesiąc możesz zrobić, kiedy tylko chcesz.

Jak dużo oszczędności kalorii możesz oczekiwać po wyeliminowaniu alkoholu?

Przeciętny napój alkoholowy zawiera od 125 do 300 kalorii na porcję, a często bywa (szczególnie w okresie około świątecznym), że pojawia się on w kieliszku dzień w dzień. Przy dwóch drinkach dziennie może się okazać, że spożywamy ponad 2000 kcal tygodniowo więcej. A jeśli dodać do tego jeszcze kalorie ze świątecznych dań to robi się naprawdę prawdziwe kombo. Nic dziwnego, że tak wielu ludzi tyje w tym okresie. 

Alkohol ma również pośredni wpływ na Twój bilans energetyczny. Wiele osób zauważa, że podczas drinkowania ma większy apetyt. Reasumując, wyeliminowanie alkoholu na miesiąc to prosta strategia na rozpoczęcie oczyszczania organizmu i odchudzania. Może się okazać, że wcale nie musisz stosować diety odchudzającej, bo już samo wyeliminowanie drinków sprawia, że spożywasz znacznie mniej kalorii.

Korzyści zdrowotne suchego stycznia

Utrata wagi to jedno, ale na tym nie koniec, jeśli chodzi o korzyści wynikające z eliminacji alkoholu. Suchy styczeń sprawia, że ​​poranki są znacznie przyjemniejsze. Badania pokazują, że spożywanie alkoholu wpływa negatywnie na sen. Alkohol może powodować senność, więc być może zaśniesz szybciej, ale sen ten nie będzie zbyt regeneracyjny. Alkohol blokuje fazę REM, czyli ten czas, kiedy Twój organizm odpoczywa najmocniej. Skutek jest tego taki, że rano czujesz się wciąż zmęczony i nie możesz się na niczym skupić. 

Wyeliminowanie alkoholu może pomóc poprawić jakość snu, dzięki czemu następnego dnia będziesz mieć więcej energii i będziesz bardziej produktywny. Co więcej, jeśli myślisz o aktywności fizycznej w porannych godzinach, ale do tej pory brakowało Ci energii, to sam fakt, że będziesz bardziej wyspany, pomoże Ci się zmobilizować do ćwiczeń. 

Czas na refleksję — korzyść zdrowotna suchego stycznia

Wyeliminowanie alkoholu na miesiąc pozwala spojrzeć z pewnej perspektywy na obecność alkoholu w Twoim życiu. Czy uważasz, że Twoje życie towarzyskie kręci się wokół jedzenia i picia? Czy używasz alkoholu jako mechanizmu radzenia sobie ze wzlotami i upadkami w życiu? Rezygnacja z alkoholu na miesiąc daje Ci trochę przestrzeni do refleksji. Pozwala zobaczyć, czy jest Ci on obojętny, czy jednak masz z nim problem. 

Suchy styczeń może być właśnie tym przypomnieniem, że nie potrzebujesz drinka, aby dobrze się bawić, odprężyć się lub cieszyć weekendem. Ponadto Twoja abstynencja może zainspirować innych do oceny picia i jego wpływu na ich zdrowie.

Czy napoje bezalkoholowe to dobry zamiennik?

Jeśli celem jest jedynie rezygnacja z alkoholu, to można powiedzieć, że takie rozwiązanie jest całkiem w porządku. Weź jednak powodu, że wciąż jest to taki nawyk „picia”. Jeśli nie możesz się oprzeć, to warto przemyśleć swój stosunek do procentów. Ponadto napoje bezalkoholowe są często tak samo kaloryczne, bo zawierają cukier i inne substancje słodzące.

Mimo że zamienniki te są najczęściej mało satysfakcjonujące dla stałych użytkowników alkoholu, to zdecydowanie lepiej jest postawić na zwykłe napoje takie jak:

  • woda mineralna (gazowana lub nie) z dodatkiem cytryny, mięty, ogórka zielonego lub odrobiny owoców,
  • herbata np. zielona, czerwona — są bogate w przeciwutleniacze, ogrzewają, a nie dostarczają kalorii,
  • czarna kawa — pobudza i jeśli jest bez dodatków, to nie ma kalorii; oczywiście możesz dodać trochę mleka, jeśli lubisz białą kawę i Twoim celem nie jest drastyczne cięcie kalorii
  • kombucha — jest to dość modny, zdrowotny napój, który powstaje w procesie fermentacji herbaty z cukrem; jest bogaty w probiotyki, a przy okazji niskokaloryczny.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę w związku z odstawieniem alkoholu, aby sobie pomóc w utracie wagi? Chociaż niepicie przez miesiąc może spowodować deficyt kalorii, może również igrać z Twoim nastawieniem. U niektórych osób odstawienie alkoholu może prowadzić do większego ryzyka objadania się po miesiącu abstynencji.

Te efekty są podobne do tych, które odczuwa osoba, która stosuje dietę przez określony czas, a następnie objada się wszystkimi pokarmami, których unikała, po jej zakończeniu. Zastanów się, jak podchodziłeś do diet i problemów zdrowotnych w przeszłości. Czy uważasz, że tymczasowe zmiany w odżywianiu i aktywności są motywujące? Zastanów się, jak wyglądałby dla Ciebie suchy styczeń i co chciałbyś, aby się wydarzyło, gdy miesiąc się skończy.

Suchy styczeń ma wiele potencjalnych korzyści zdrowotnych. Niezależnie od tego, czy szukasz sposobu na rozpoczęcie odchudzania, czy też chcesz zbadać rolę alkoholu w Twoim życiu. Możesz być zaskoczony, jak brak alkoholu może łatwo sprawić, że masz więcej energii i jesteś bardziej produktywny.

Źródła: https://www.niaaa.nih.gov/alcohols-effects-health/alcohols-effects-body

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.