IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Rezweratrol – nie dla kobiet w ciąży!

Rezweratrol jest substancją pochodzenia naturalnego, której przypisuje się właściwości prozdrowotne. Badania naukowe wykazały, że wysokie jej spożycie może zmniejszać ryzyko rozwoju wielu chorób takich jak miażdżyca czy osteoporoza. Opublikowane niedawno dane naukowe rzucają jednak inne światło na właściwości tego związku wskazując, iż nie powinny go przyjmować kobiety w trakcie ciąży. Co stoi na przeszkodzie?

Czym jest rezweratrol?

Resweratrol jest związkiem fenolowym wytwarzanym przez niektóre rośliny w celach ochronnych. Powszechne zainteresowanie właściwościami tej substancji wynika z tego, iż badania naukowe wskazują, że może ona także wpływać na funkcjonowanie organizmu ludzkiego działając m.in. antyoksydacyjnie, czyli chroniąc przed nadmierną aktywnością wolnych rodników. Głównym źródłem rezweratrolu są:

  • winogrona,
  • orzeszki ziemne,     
  • czerwone wino,
  • suplementy diety (suplementy zazwyczaj zawierają dawki od kilku- do kilkudziesięciu razy większe niż te możliwe do pozyskania z diety).

Przeprowadzone do tej pory badania wykazały, że rezweratrol wykazuje właściwości przeciwutleniające, a dodatkowo wspomaga pracę układów: immunologicznego, hormonalnego i krwionośnego. Często też wspomina się o jego potencjalnym działaniu antynowotworowym. Zaobserwowano m.in., iż związek ten hamuje aktywność enzymów biorących udział w procesie kancerogenezy. Niedawno opublikowane badania, wskazują również, że rezweratrol zmniejsza ryzyko rozwoju osteoporozy.

Rezweratrol w czasie ciąży – ciekawe badanie

Istnieją przesłanki by uważać, że rezweratrol, ze względu na swoje nietuzinkowe właściwości może zmniejszać niektóre negatywne konsekwencje tzw. „diety zachodniej”. Mając na uwadze fakt, że jest to substancja bezpieczna, zaczęto niedawno rozważać możliwość zastosowania suplementacji w okresie ciąży. Naukowcy z Oregon Health & Science University postanowili sprawdzić jak wpłynie podawanie bardzo dużych dawek tego związku na kondycję samic makaków i rozwijających się płodów tych naczelnych. Autorzy studium sądzili, że rezweratrol zwiększy przepływ krwi przez łożysko i zmniejszy wybrane, negatywne konsekwencje źle zbilansowanej diety. Co się okazało?

Suplementacja rezweratrolem spowodowała wyraźny ubytek masy ciała u samic, a także przyczyniła się do poprawy tolerancji glukozy i zwiększenia przepływu przez tętnicę maciczną, a – do zmniejszenia nasilenia przebiegu procesów zapalnych w obrębie łożyska i obniżenia odkładania trójglicerydów w wątrobie. Wszystkie powyższe konsekwencje uznać należy za zdecydowanie pozytywne. Na czym więc polega problem? Otóż autorzy badania zanotowali, że w przypadku makaków suplementowanych rezweratrolem doszło do poważnych nieprawidłowości w rozwoju trzustki u rozwijających się płodów co stanowić mogło poważne zagrożenie nie tylko dla ich zdrowia, ale nawet dla życia!

Wnioski

Rezweratrol pomimo wielu ciekawych właściwości prozdrowotnych ma swoje wady. Wstępne wyniki badań wskazują, ze przyjmowanych w dużych dawkach (nieosiągalnym przy pomocy konwencjonalnych zabiegów żywieniowych), może stanowić zagrożenie dla rozwijających się płodów. Dlatego też odradza się stosowanie suplementów zawierających tę substancję w okresie ciąży.  

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.