Wielkanocne potrawy w Niemczech
W Niemczech ważną postacią w czasie Wielkanocy jest zajączek. Dzieci wierzą, że to on przynosi im prezenty. Popularne są kosze słodkości, a wśród nich czekoladowe zajączki.
Według niektórych przekazów, to właśnie w Niemczech w XVIII wieku pierwszy raz pojawił się zajączek wielkanocny będący obecnie symbolem świąt wielkanocnych w całej Europie.
W czasie świątecznego śniadania na niemieckich stołach królują jajka, wędliny, pasztety, a także tradycyjna niemiecka kiełbasa. Wśród słodkości pojawiają się m.in. serniki, a także babki drożdżowe i owocowe strudle.
Wielkanocną potrawą jest również biały ser, któremu nadaje się kształt jajek.
W okresie wielkanocnym w niemieckich domach pojawiają się także zupy, w tym dyniowa i kminkowa oraz mięsa: boczek, pieczona szynka. Potrawą wielkanocną jest również zrobiony z surowego mięsa wieprzowego, papryki, cebuli i natki pietruszki hackepeter, który wygląda jak tatar.
Wielkanocne potrawy w Hiszpanii
Podobnie jak Polacy, Hiszpanie przywiązują ogromną wagę do tradycji związanych z wielkanocnymi potrawami.
Wielkanocne zwyczaje i potrawy są jednak w Hiszpanii zupełnie inne niż w Polsce.
Na Wielkanocnym stole w Hiszpanii znajdziemy szpinak z ciecierzycą, dorsza z pomidorami, torrijas, czyli hiszpańskie danie słodkie, przyrządzane ze smażonego chleba. Danie z dużą ilością cukru i tłuszczu.
Tradycją jest również „Mona de pascha” – Wielkanocna małpa – ciasto drożdżowe z jajkiem w środku. Tradycyjnie ciasto takie zawierało ugotowane jajko. Teraz zastępuje się je jajkiem z czekolady.
Wielkanocne potrawy w Wielkiej Brytanii
Ważnym elementem świątecznego śniadania są gotowane jajka. Symbolizują one nadejście nowego życia.
Na Wielkanocny obiad podaje się pieczoną jagnięcinę. Danie to wywodzi się z kultury żydowskiej.
Na deser Anglicy tradycyjnie jadają pudding. Wielkanocny pudding ma formę tarty z custardem, czyli słodkim sosem. Przypomina on znany nam budyń posypany rodzynkami.
Jako słodki podwieczorek serwuje się również ciasto z owocami w polewie marcepanowej – tak zwany Simnel cake. Na brzegach ciasta umieszcza się dwanaście marcepanowych kulek, które symbolizują dwunastu apostołów Chrystusa.
Wielkanocne potrawy w Rosji
W Rosji, podobnie jak u nas, zachował się zwyczaj przygotowywania Wielkanocnej święconki. Kosz Wielkanocny musi być pełen takich produktów jak biały ser, masło, chrzan, sól, jajka, kiełbasa, drożdżowa babka paschalna z migdałami, kandyzowanymi owocami, orzechami i rumem – nazywana kuliczem.
Poza wspomnianym kuliczem, w Rosji w czasie świąt Wielkanocnych nie może zabraknąć paschy – tradycyjnego deseru przygotowanego z białego sera, wanilii i mnóstwa bakalii.
Ponadto podaje się dania mięsne – na przykład pieczonego prosiaka, a także wędliny, pierogi, kulebiak z kapustą oraz napój z dodatkiem świeżego soku z żurawin, tak zwany mors.
Wielkanocne potrawy we Francji
Francuzi kochają słodycze, dlatego świąteczne stoły uginają się pod ciężarem czekolady i innych słodkich przysmaków.
Podobno Francuzi w czasie świąt Wielkanocnych zjadają ponad 14 ton czekolady. W sklepach w tym czasie znajduje się mnóstwo czekoladowych jajeczek, zajączków, dzwoneczków i baranków.
Tradycją jest chowanie czekoladowych smakołyków w zakamarkach domów i ogrodów, a następnie poszukiwania słodkich skarbów.
Tradycyjną potrawą Wielkanocną we Francji jest marynowany udziec jagnięcy.
Wielkanocne potrawy w Szwecji
W Szwecji na Wielkanocnym stole królują przygotowane na różne sposoby jajka. Wśród innych typowo szwedzkich potraw znajdziemy jagnięcinę oraz Janssons frestelse.
Janssons frestelse to zapiekanka z ziemniaków, cebuli, szprotek, z dodatkiem śmietany i białego pieprzu.
W Szwecji znajdziemy również dużo potraw rybnych, głównie z łososia i śledzia.
Popularnym deserem jest tort marcepanowy.
Podsumowanie
Co kraj to obyczaj. Każdy kraj ma swoje własne tradycje i tradycyjne Wielkanocne potrawy. To, co łączy właściwie wszystkie kraje – to jajka. Są one bowiem symbolem nowego życia, nowego początku. Nieodłącznie wiążą się ze Świętami Wielkanocnymi.