Zastanów się, na ile możesz sobie pozwolić
Pamiętaj: nie ma jednej, uniwersalnej i zarazem optymalnej diety dla wszystkich. Dieta musi zostać indywidualnie dopasowana nie tylko do potrzeb organizmu i celu jaki przed sobą stawiasz, ale także do Twoich preferencji i zdolności kulinarnych oraz możliwości organizacyjnych i czasowych tak w kontekście przygotowywania posiłków jak i ich konsumpcji. Zanim więc przejdę do przedstawienia poszczególnych propozycji posiłków, które warto zabrać ze sobą do szkoły lub pracy, wiedz że nie ma obowiązku wykorzystania wszystkich wariantów. Ważne jest by wybrać takie, które będą mało kłopotliwe i smaczne.
Mięso, ryż, warzywa
Tak naprawdę przekonanie, że porcję kurczaka z ryżem da się zjeść jedynie mając przy sobie mobilną kuchenkę gazową, patelnię i talerze jest nieuprawomocnione. Dysponując plastikowymi pojemnikami na jedzenie, przygotowane wcześniej danie można w zasadzie wszędzie ze sobą zabrać. Przy odrobinie inwencji twórczej będziesz w stanie przygotować nie tylko wartościowy, ale także smaczny posiłek. Grillowany kurczak, pieczona wieprzowina lub gotowana na parze ryba z ryżem, makaronem albo kaszą i warzywami oraz dodatkiem ziołowego sosu smakować może całkiem przyjemnie. Luksusem byłby dostęp do mikrofali w której taką potrawę można podgrzać przed spożyciem.
Sałatki
Znakomitą formą zbilansowanego i wartościowego posiłku są także sałatki. Mowa oczywiście o sałatkach przygotowanych samodzielnie, a nie gotowych zakupionych w supermarkecie lub zamówionych w barze szybkiej obsługi. Solidna porcja warzyw (surowych lub gotowanych), mięso, nabiał lub jajko, do tego porcja pokruszonych orzechów i ulubiony sos bądź nawet oliwa z oliwek i mieszanka ulubionych przypraw stanowić mogą razem smaczne i wartościowe danie. W grę wchodzą także sałatki owocowo-orzechowe.
Kanapki
Kanapki w fitnessowym środowisku uchodzą za jedzenie drugiej kategorii. Tymczasem w wielu wypadkach taka forma posiłku sprawdzić się może znakomicie. Kanapki są wygodne i „obyte”, nie rażą w oczy tak jak pojemniki z jedzeniem. Oczywiście należy zadbać o odpowiednią jakość składników używając razowego pieczywa, dobrego jakościowego masła, mięsa przygotowanego w domu (zamiast wędlin, pasztetów czy dżemów), ewentualnie jaja gotowanego, sera podpuszczkowego lub twarogowego, a także z dodatkiem świeżych warzyw i przypraw ziołowych. Jako dodatek można dorzucić wybrany owoc, sok warzywny lub kefir.
Mobilny nabiał, orzechy, owoce
Osoby, które cierpią na chroniczny brak czasu i nie bardzo mają możliwość przygotowywania sałatek lub gotowania mięsa powinny zainteresować się posiłkami, które można przygotować w kilka sekund z gotowych produktów. W takim wypadku łącząc w ramach jednego dania 2 – 3 elementy otrzymujemy pełnowartościowy posiłek. Przykład: 200 g serka wiejskiego, garść orzechów włoskich i ulubiony owoc. W ten sposób dostarczyć możemy pełnowartościowego białka, dobrego jakościowo tłuszczu i pewnej dawki węglowodanów oraz błonnika, witamin i składników mineralnych. Warto zawsze mieć przy sobie paczkę bakalii, wafle ryżowe, sok wielowarzywny, porcję odżywki proteinowej no i na wszelki wypadek łyżeczkę.
Podsumowanie
Praca, szkoła i innego rodzaju obowiązki niekoniecznie muszą uniemożliwiać realizowanie założeń diety. Przy dobrej organizacji można w zasadzie w moment przygotować wartościowy posiłek niezależnie od panujących warunków. Osoby dysponujące trochę większą ilością czasu powinny zainwestować w pojemniki na jedzenie i przygotowując dzień wcześniej obiad lub kolację uwzględnić także dodatkową porcję „na wynos”. Jednostki żyjące w biegu powinny pamiętać o tym, by mieć pod ręką mobilne i zarazem wartościowe produkty żywnościowe jak choćby wymienione wcześniej orzechy czy – odżywkę białkową. Rozwiązaniem pośrednim, uniwersalnym będą kanapki.