Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Co mówią Twoje jelita – dźwięki z przewodu pokarmowego

Co mówią Twoje jelita – dźwięki z przewodu pokarmowego
Osłuchiwanie dźwięków wydostających się z okolic brzucha i jelit może niekiedy wywołać zawstydzenie, a niekiedy nawet niepokój. Dokładne rozpoznanie genezy danego odgłosu wymaga dużej wiedzy z zakresu fizjologii, ale także obserwacji praktycznych. Najczęściej dźwięki z przewodu pokarmowego nie świadczą o niczym groźnym, jednak warto znać potencjalne przyczyny niektórych z nich.

Najczęstsze przyczyny dźwięków z brzucha

Przesuwanie pokarmu

Większość dźwięków pochodzących z brzucha świadczy o normalnej jego pracy, czyli m.in. przesuwaniu masy pokarmowej do dalszych części przewodu pokarmowego. Wyjątkowo częste mogą one być po potrawach ciężkostrawnych serwowanych w dużych porcjach oraz przy pewnych zaburzeniach trawiennych. Towarzyszyć im mogą m.in.: uczucie przejedzenia i dyskomfortu trawiennego, zaparcia, biegunki, czy wzdęcia. Jeżeli objawy te występują chronicznie i nawet po posiłkach lekkostrawnych powinno wykonać się pewne badania diagnostyczne, najlepiej pod opieką lekarza specjalisty.

Burczenie kojarzone z głodem

Jednym z najbardziej znanych odgłosów pochodzących z okolic brzucha i jelit jest jednak burczenie kojarzone z głodem. Zjawisko to nie jest niczym nadzwyczajnym, gdyż w miarę przesuwania pokarmu wytwarza się coraz więcej przestrzeni, w których dźwięki mogą rozchodzić się nieco głośniej ze względu na pewnego rodzaju echo. Przy pominięciu posiłku lub przy przedłużającym się głodzie odgłosy burczenia mogą przybierać na intensywności. Otóż „zaprogramowana” zgodnie z zegarem biologicznym aktywność trawienna pozostaje często bez zmian (o ile nie jest się do takiej częstotliwości pokarmów przyzwyczajonym) i mimo braku pożywienia dochodzi do pewnych ruchów w jamie brzusznej. Brak treści pokarmowej w połączeniu z aktywnością motoryczną w obrębie przewodu pokarmowego często swoim hałasem wprowadzają w zakłopotanie, zwłaszcza w cichych pomieszczeniach.

Efekt spożycia kawy

Poza głodem objaw ten może wywołać również wypicie kawy, która pobudza perystaltykę jelit. Efekt ten bywa najbardziej wyraźny, gdy spożywamy kawę rano na czczo.

Inne odgłosy z przewodu pokarmowego

Kiedy warto udać się do lekarza?

Jeżeli odgłosy z brzucha niepokoją, tj. utrzymują się bardzo długo, przybierają na intensywności, nie ustępują po zastosowaniu lekkostrawnej diety, czy preparatów wspomagających trawienie, a w dodatku towarzyszą im bóle, biegunki, zaparcia, czy wzdęcia oraz gorsze ogólne samopoczucie psychiczne powinno się udać do lekarza specjalisty. Doświadczony ekspert osłuchując okolice brzucha za pomocą stetoskopu może odróżnić odgłosy związane z zaburzeniami trawienia, od tych które mogą świadczyć o innych problemach.

Zaburzenia czynnościowe

Poza tym, że niektóre zaburzenia czynnościowe jelit mogą prowadzić do wielu innych chorób, to warto zwrócić uwagę na to, że niektóre odgłosy przypominające szmery mogą świadczyć o niemiarowym przepływie krwi, natomiast nieco cichsze i rzadziej spotykane mogą być odgłosy ocierania się pochodzące m.in. z wątroby, czy śledziony.

O czym trzeba pamiętać?

Niezależnie od tego, z jakiej przyczyny przewód pokarmowy wydaje zbyt dużo dźwięków, warto dbać o odpowiednią kompozycję diety, w tym podaż błonnika, czy bakterii probiotycznych. Ponadto dla motoryki jelit i płynności pracy całego układu pokarmowego niezwykle ważna jest regularna aktywność fizyczna o umiarkowanej intensywności oraz unikanie używek, tj. papierosów, alkoholu, ale również opioidów, czy silnych stymulantów.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.