Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy miód Manuka jest fatycznie taki cudowny?

Miód Manuka reklamowany jest jako niemalże „lek na wszystko”. Czytając opisy zamieszczone na stronach poświęconych promocji tego specyfiku, można odnieść wręcz wrażenie, że oto udało się odkryć prawdziwe panaceum, które pozwala uporać się z wieloma uciążliwymi i groźnymi przypadłościami. Warto więc się zastanowić czy teorie dotyczące wyjątkowych właściwości tego miodu mają jakieś sensowne uzasadnienie, czy też stanowią rodzaj kolejnej, marketingowej wydmuszki.

Miód Manuka – co to takiego?

Miód Manuka to owoc ciężkiej pracy pszczół, żywiących się nektarem z kwiatów Leptospermum scoparium zwanego krzewem Manuka. Roślina ta występuje na terenach Nowej Zelandii i nielicznych obszarach Australii. Miód Manuka przedstawiany jest często jako produkt o wyjątkowych walorach odżywczych i prozdrowotnych. Entuzjaści przekonują, że regularna jego konsumpcja nie tylko pozwala ustrzec się wielu chorób, ale także wspomaga ich leczenie. Nieliczni sceptycy natomiast zwracają uwagę na fakt, że wiele przypisywanych miodowi walorów nie znalazło potwierdzenia w badaniach naukowych i że tak naprawdę składa się on głównie z mieszaniny wody i cukru. Kto ma rację? Zanim odpowiemy na to pytanie, postaram się najpierw zgłębić sekret składnika, który podobno odpowiada za cudowne działanie tego miodu.

Sekret miodu Manuka

Sekretnym składnikiem miodu Manuka, mającym odpowiadać za jego unikalne walory prozdrowotne jest związek zwany metyloglioksalem. Substancja ta – uwaga – posiada udowodnione właściwości antybakteryjne. Czy wykazuje je również miód? Wiele wskazuje na to, że tak, a przynajmniej tak sugerują to badania. Podobnie istnieją także dane wskazujące, iż miejscowe stosowanie tego miodu może przyspieszać gojenie ran, a nawet – hamować progresję nowotworu! Niestety problem polega na tym, że przedstawione powyżej zależności zanotowane zostały w eksperymentach prowadzonych „w probówkach” (In vitro), na hodowlach komórkowych, a nie w warunkach wewnątrzustrojowych. W przypadku badań In Vivo natomiast uzyskiwane wyniki uznać należy za niejednoznaczne. Tak więc większość rozgłaszanych teorii mówiące o „cudownym działaniu” miodu Manuka uznać należy, delikatnie mówiąc, za przedwczesne.

Cudze chwalicie...

Nawet, jednak gdybyśmy skoncentrowali się jedynie na działaniu przeciwdrobnoustrojowym tego miodu i uznali, że dostępne wyniki badań potwierdzają jednoznacznie jego antybakteryjne właściwości, to i tak okazać by się mogło, że miód Manuka nie jest wcale taki wyjątkowy. Otóż warto wiedzieć, że właściwości antybiotyczne miodów ocenia się za pomocą wartości inhibinowej, wyrażonej liczbami od 0 do 5. Im wyższą wartością dany miód się charakteryzuje, tym jego działanie przeciwdrobnoustrojowe jest silniejsze. Okazuje się, że w przypadku miodów Manuka wartość inhibinowa wynosi od 3 do 3,8. Jest to wynik słaby w porównaniu do naszych rodzimych miodów takich jak miód gryczany i miód ze spadzi iglastej, w przypadku których wartość inhibinowa mieści się w przedziale od 4 do 5!

Podsumowanie

Chociaż istnieją przesłanki ku temu, by uznać, że miód Manuka posiada rozmaite, prozdrowotne właściwości, to uznać należy, że wiele przypisywanych mu walorów ma charakter czystej spekulacji. Brakuje przekonujących dowodów, na podstawie których można byłoby stwierdzić, że stosowanie tego miodu wzmacnia odporność immunologiczną, czy też – że pomaga leczyć choroby przewodu pokarmowego czy też – poprawiać samopoczucie. Oczywiście nic, (poza horrendalną ceną) nie stoi na przeszkodzie, by taki miód kupić i przetestować na sobie. Podobno są osoby, którym kuracja tym miodem pomaga na rozmaite przypadłości. W ogólnym rozrachunku jednak warto pamiętać, że istnieją również jednostki skłonne przysiąc, że pomagają im magiczne zaklęcia i talizmany. Czy miód Manuka posiada więcej walorów niż inne miody? To jest nadal pytanie otwarte.

Źródła: Lusby, PE; Coombes, A, Wilkinson, JM (November 2002). "Honey: a potent agent for wound healing?". Journal of wound, ostomy, and continence nursing: official publication of The Wound, Ostomy and Continence Nurses Society / WOCN 29 (6): 295–300. · Jull, AB; Rodgers, A, Walker, N (Oct 8, 2008). "Honey as a topical treatment for wounds.". Cochrane database of systematic reviews (Online) (4): CD005083. · E.Hołderna-Kędzia, H. Ostrowski-Meissner, B. Kędzia "Ocena aktywności antybiotycznej nowozelandzkiego miodu manuka metodą rozcieńczeń seryjnych w podłożu płynnym"

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.