Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Czekolada działa przeciwmiażdżycowo

Czekolada działa przeciwmiażdżycowo
Z punktu widzenia wpływu na nasze zdrowie liczy się nie tylko całkowity poziom cholesterolu ale także relacja poszczególnych frakcji zajmujących się jego dystrybucją, z których najważniejsze to LDL, czyli lipotroteiny o małej gęstości-zwane złym cholesterolem oraz HDL, lipoproteiny o dużej gęstości zwane dobrym cholesterolem. Chociaż większość uwagi koncentruje się na sposobach obniżania cholesterolu, to warto wiedzieć, że podwyższenie poziomu dobrego cholesterolu może mieć nie mniej istotne znaczenie. Co ciekawe korzystny wpływ na ten parametr może mieć… gorzka czekolada! Wszystko to za sprawą zawartych w niej polifenoli które naturalnie występują w ziarnach kakao.

Naukowcy z Instytutu Zdrowia Publicznego Uniwersytetu w Kuopio (Finlandia), porównali wpływ spożycia czekolady białej i gorzkiej oraz gorzkiej dodatkowo wzbogaconej w polifenole na profil lipidowy krwi. Badanie trwało 3 tygodnie, brało w nim udział 45-ciu zdrowych, niepalących ochotników. Dzienna porcja czekolady wynosiła 75g,czyli ¾ przeciętnej „tabliczki” tego smakołyku. Co się okazało?

W grupie czekolady gorzkiej i czekolady gorzkiej wzbogaconej o dodatkową dawkę polifenoli poziom dobrego cholesterolu wzrósł o (odpowiednio): 11,4% i 13,7%, natomiast w grupie czekolady białej spadł o 2,9%. Co ciekawe zmienił się też korzystnie skład lipidowy frakcji cholesterolu złego w taki sposób, że stał się on mniej podatny na utlenianie i to we wszystkich grupach. Autorzy badania we wnioskach końcowych uznali, że polifenole zawarte w czekoladzie gorzkiej korzystnie wpływają na poziom (dobrego cholesterolu) HDL, a tłuszcz kakaowy zmniejsza podatność frakcji LDL (złego cholesterolu) na utlenianie.

Czekolada ma więc właściwości przeciwmiażdżycowe, przy czym gorzka jej odmiana zdecydowanie lepsze. Polecamy produkty zawierające powyżej 70% kakao.

Podpowiedź trenera:

Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy - chętnie ułożymy profesjonalny plan za Ciebie. Dołącz do grona 90 000 zadowolonych klientów :)

  • Darmowe konsultacje z doświadczonym dietetykiem i trenerem
  • Ponad 6000 posiłków i 600 ćwiczeń, które możesz dowolnie wymieniać
Sprawdź ofertę