Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy dieta skoncentrowana na sokach, owocach i warzywach to złe rozwiązanie?

Czy dieta skoncentrowana na sokach, owocach i warzywach to złe rozwiązanie?
Żyjemy w czasach, kiedy dążenie do poprawy swojego zdrowia i sylwetki jest dość powszechne. Nie każdemu jednak odpowiadają metody, które promują dobrej klasy specjaliści, inne niż marketingowi "dietetycy" i "trenerzy" po szybkich weekendowych kursach. Główną przyczyną zazwyczaj jest to, że osiągnięcie satysfakcjonujących efektów trochę trwa i że przede wszystkim trzeba się nieco wysilić.

Potrzeba matką wynalazków

Stąd też powstało mnóstwo „ciekawych” rozwiązań, które obiecują super szybkie zrzucenie kilogramów, wymodelowanie sylwetki czy nawet poprawę zdrowia. Niestety nie zawsze mają one dla nas pozytywne skutki, stąd  warto się zastanowić, czy aby na pewno szybkie lub łatwe rozwiązanie jest tym, czego naprawdę pragniemy.

Należy dowiedzieć się, czy monodiety (diety polegające na jedzeniu jednego produktu, lub rodzaju produktów przez określony czas), głodówki, albo tabletki zapewniające zrzucenie pięciu kilogramów w trzy dni są warte naszej uwagi.

Jak rozpoznać, które rozwiązanie jest zdrowe, a które nie?

W związku z tym, co napisałam wyżej, wielu osobom ciężko jest się odnaleźć. Natłok informacji jest ogromny i jak rozpoznać bezpieczne i zdrowe rozwiązanie naszych sylwetkowych problemów?

Zazwyczaj najlepszą opcją jest udanie się do specjalisty. Wiemy jednak, że nie zawsze to się udaje i wiele osób wybiera rozwiązania z otchłani Internetu. Oczywiście nie wszystkie są złe, ale pamiętać należy, żeby zawsze sięgnąć po wiarygodne źródło, sprawdzić opinie, ich ilość i autentyczność.

Czy dieta skoncentrowana na sokach, owocach i warzywach to dobre rozwiązanie?

Jednym z rozwiązań obiecujących korzyści takie jak spadek masy ciała, lepsze samopoczucie, "oczyszczenie" organizmu to dieta oparta na spożywaniu owoców i warzyw w postaci stałej i w formie soków. Czy jest to dla nas dobre i zdrowe?

Warzywa i owoce dają nam wiele korzyści. Mają ogromną ilość witamin, minerałów i innych wartościowych składników odżywczych. Ponadto są niskokaloryczne, a jednocześnie zawierają błonnik, co sprawia, że stanowią znakomitą przekąskę i/lub dodatek do posiłków osób odchudzających się. Na koniec warto dodać, że są one po prostu smaczne. Tylko czy jedzenie samych owoców i warzyw jest zdrowe?

Dlaczego ludzie decydują się na jedzenie samych owoców i warzyw?

To ciekawe pytanie. Dla niektórych osób jest to sposób na szybkie schudnięcie. Owoce i warzywa sycą, a mają stosunkowo niewiele kalorii. Inni wybierają taką formę odżywiania w ramach "oczyszczenia" organizmu, są też także pewne nurty żywieniowe, które opierają się na spożywaniu produktów tylko pochodzenia roślinnego, aczkolwiek temat ten znacznie wykracza poza jedzenie samych warzyw i owoców.

Jakie są zalety spożywania warzyw i owoców?

Dlaczego ludzie decydują się na jedzenie samych owoców i warzyw?Nie da się ukryć, że warzywa i owoce stanowią bardzo cenne i bogate źródło witamin i minerałów. Ponadto zawierają błonnik, który usprawnia pracę naszych jelit, a także syci i sprawia, że dłużej czujemy się najedzeni. Owoce i warzywa to też przeogromna ilość antyoksydantów, które zwalczają wolne rodniki, zapobiegając stanom zapalnym w organizmie.

Zaletą z pewnością jest też ich smak i to, w jaki sposób urozmaicają nasze dania.

Jakie są wady i zalety spożywania soków owocowych i warzywnych?

Soki owocowe i warzywne to także źródło witamin i minerałów. Mogą być dobrym uzupełnieniem naszej dziennej puli napojów, zwłaszcza dla osób, które zbyt mało piją. Oczywiście najlepiej jest sięgać po prostu po wodę, ale sok domowej roboty od czasu do czasu nie jest zły. Wadą ich może być natomiast to, że dostarczają kalorii, ale nie da się nimi najeść. Wersja owocowa to także spora dawka cukru i choć naturalnego, to jednak osoby na diecie powinny mieć to na uwadze.

Czy zatem dieta skoncentrowana na sokach, owocach i warzywach to złe rozwiązanie?

Wiesz już, że spożywanie warzyw i owoców ma wiele zalet, a picie soków nie jest złe, jeśli sięgasz po nie raz na jakiś czas. A co jeśli cała dieta opierałaby się tylko i wyłącznie na warzywach, owocach i sokach? Od razu mówię, że nie jest to dobre rozwiązanie.

Oczywiście, że warzywa i owoce to źródło witamin i minerałów, natomiast nie zapewniają nam wszystkiego, co nasz organizm potrzebuje. Brakuje im przede wszystkim białka i tłuszczu, czyli dwóch podstawowych makroskładników, które stanowią źródło energii, a także wspierają wiele istotnych procesów w naszym organizmie.

Jaki byłby skutek takiej diety?

Przede wszystkim odczulibyśmy brak wystarczającej ilości spożytych kalorii, czyli energii. Owoców i warzyw trzeba by zjeść naprawdę bardzo dużo, żeby zaspokoić swoje zapotrzebowanie kaloryczne.

Jeśli zależy nam na obniżeniu wagi, to prawdopodobnie efekt byłby zadowalający, ale musisz wiedzieć, że to, co spadłoby z wagi, to w pierwszej fazie głównie woda, która szybko by wróciła w momencie, kiedy zacząłbyś znowu jeść inne produkty.

Co więcej, mógłbyś nie opanować wówczas swojego apetytu, zjadając dużo więcej, niż potrzebujesz. Ucierpi też na tym jakość sylwetki, ciało bez białka stanie się wiotkie i straci jędrność. Takie diety powodują często większy ubytek mięśni niż tłuszczu. 

Jakie jest najlepsze rozwiązanie?

Owoce i warzywa to świetne produkty, ale najlepiej się sprawdzają jako dodatek do posiłku. Na dłuższą metę stosowanie diety warzywno-owocowej może nie być dla Ciebie zdrowe. A co do soków, to tak jak pisałam wyżej — jeśli są naturalne, bez dodatków takich jak np. cukier, wówczas możesz je uwzględnić w swojej diecie, pamiętając jednak, że należy je wliczyć w swój bilans.

Podsumowanie

Spożywanie warzyw i owoców jest dla nas bardzo istotne, głównie ze względu na bogactwo witamin, minerałów i antyoksydantów. Nie zaleca się natomiast na dłuższą metę ograniczanie swojego menu tylko do nich. Potrzebujesz źródła białka, tłuszczu, węglowodanów złożonych — pamiętaj, że Twoje posiłki powinny być zrównoważone. W innym przypadku dopadnie Cię osłabienie a koniec końców i wilczy apetyt. 

Źródła: https://www.livestrong.com/article/476159-can-i-drink-juice-instead-of-water/ https://www.livestrong.com/article/477152-what-will-happen-if-i-only-eat-fruits-vegetables-for-2-weeks/ https://timesofindia.indiatimes.com/life-style/food-news/what-happens-to-your-body-when-you-eat-only-fruits-and-vegetables/photostory/70628934.cms

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.