Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy duże śniadanie może pomóc w odchudzaniu?

Czy duże śniadanie może pomóc w odchudzaniu?
To frustrujące, kiedy próbujesz schudnąć, ale nie robisz postępów. Dieta i treningi przestały być skuteczne. Może to dobry moment, by zmienić swoje zwyczaje. Jak wyglądają Twoje poranki? Szybka kawa i wybiegasz z domu, a śniadanie zjadasz znacznie później?

Według irlandzkich naukowców nie jest to optymalna praktyka żywieniowa i może być jedną z przyczyn, przez które nie możesz schudnąć. W przypadku wielu osób może okazać się, że lepiej zjeść satysfakcjonujące śniadanie niż sytą kolację. 

Czas posiłków i utrata wagi

Skąd wiadomo, że pora posiłków ma znaczenie dla utraty masy ciała? Naukowcy z Nutrition Innovation Centre for Food and Health (NICHE) w Irlandii Północnej postanowili zbadać ten temat. Odkryli oni, że osoby, które mają w zwyczaju jeść więcej w ciągu dnia i wieczorem niż rano, częściej sięgają po żywność przetworzoną. Wynika to z pewnością z tego, że czując głód, będąc w biegu, częściej wybierasz produkty kiepskiej jakości i wysoko przetworzone.

Osoby, które z kolei poświęcały trochę czasu na zjedzenie pełnowartościowego śniadania, podejmowały znacznie lepsze decyzje żywieniowe przez resztę dnia. Nie dość, że jadły zdrowiej to jeszcze mniej. Niektóre różnice kaloryczne szacowane były nawet na 40%! To bardzo dużo. 

Czy jedzenie śniadań pomaga w utracie wagi?

Biorąc pod uwagę, że dzięki jedzeniu sytych śniadań zjemy mniej w późniejszych godzinach, to można powiedzieć, że tak - jedzenie śniadań pomaga w utracie wagi.

Oczywiście jak zawsze jest w tym mały haczyk. Istotna jest jakość tego śniadania. Jeśli wybierzemy posiłek wysokowęglowodanowy, złożony z głównie przetworzonych produktów, wówczas będziemy czuć sytość znacznie krócej, niż zjadając śniadanie bogate w dobrej jakości produkty. Warto też pamiętać, żeby śniadanie było bogate w białko. Dlaczego? Spożywanie większej ilości białka zmniejsza głód w późniejszych godzinach, a także obniża poziom cukru we krwi. Gdy poziom cukru we krwi jest bardziej stabilny, rzadziej odczuwasz głód, a to pomaga w odchudzaniu i kontrolowaniu wagi.

Podsumowanie

Jedzenie śniadań nie jest gwarancją świetnej sylwetki, często jednak osoby jedzące śniadania mają przewagę nad osobami, które tego nie robią, ponieważ zjadają znacznie mniej przez resztę dnia. Nie jest to strategia odpowiednia dla wszystkich, ale warto ją wypróbować.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.